Odrody ruží Aqua: opis odrody, pravidlá ochrany pred škodcami a prístrešia v zimeWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ruže s jemnými kvetmi pastelových farieb sú celkom zaslúžene populárne medzi amatérskymi záhradníkmi a špecialistami pôsobiacimi v oblasti krajinného dizajnu. Prítomnosť dostatočnej odolnosti voči odrodám a nenáročnosť spôsobuje, že odroda Aqua je v podmienkach domácej záhrady v mnohých regiónoch našej krajiny žiadaná.

Charakteristika a popis

Popis odrody rezaných ruží Aqua uvádza pôvodca odrody Petrus Nicolaas Johannes Schreurs z Holandska:

 • veľké kvety, majú charakteristické sfarbenie ružovými lilami;
 • kvety jednotlivo umiestnené alebo zozbierané kvetenstvo;
 • okraje okvetných lístkov majú tmavšiu a intenzívnejšiu farbu ako natreté tak, že okraj podstavca;
 • sfarbenie kvetov sa líši v závislosti od štádia kvitnutia, ako aj pod vplyvom slnečného žiarenia;
 • vo fáze úplného rozpustenia získajú okvetné lístky veľmi originálnu farbu;
 • plátky sa vyznačujú dostatočnou hustotou;
 • puky majú klasický čajový hybrid, pohárovitý tvar a výraznú kvetinovú arómu.

Rastlina je stredne vysoká, zvislá, s veľmi silnými a rovnomernými výhonkami. Ružové kríky odrody Aqua nemajú prakticky žiadne gombíky.

Ochrana proti škodcom

Choroby a rastlinné parazity môžu spôsobiť veľmi silné poškodenie ružových kríkov av niektorých prípadoch spôsobiť smrť okrasných rastlín, preto by sa mala venovať pozornosť boju proti patogénnej mikroflóre a škodcom. Agrotechnické a ochranné opatrenia by mali byť nielen aktuálne, ale aj správne.

Najväčšie nebezpečenstvo v období aktívnej vegetácie okrasnej rastliny predstavujú larvy a hmyz dospelých pre ružové kríky, jedlo, pre ktoré sú púčiky, lístie, výhonky a kvety. Napriek veľkému počtu parazitov rastlín, ktoré sa vysávajú, je zvlášť nebezpečné, aby boli ruže zasiahnuté bugmi, húsenicami a larvami pilín, ktoré spomaľujú rast a vývoj rastliny a znižujú kvitnutie.

Rose: výber odrôd

Hlavné škodcov a metódy kontroly:

 • Vošiekové kolónie sa najčastejšie nachádzajú na spodnej strane lístia, ako aj na kmeňovej časti mladých výhonkov a pukov. Pri hromadných léziách sa odporúča postrekovať vzdušné časti ružových kríkov Actellic, Antio, Karbofos, Metathion alebo Rogor. Ako profylaktický roztok sa môže použiť roztok založený na 2 g kerozínu zriedený v vedre s teplou vodou alebo infúzia cibule a cesnaku;
 • Výrazné poškodenie listov ruže je spôsobené cikádami, ktoré listom dodávajú mramorový odtieň, spôsobujú žltnutie alebo spadnutie listov a znižujú ozdobnosť kultúry. V štádiu hromadného poškodenia rastlín larvami sa uskutoční dvojité ošetrenie ruže insekticídnymi prípravkami;

 • jedným z najnebezpečnejších škodcov ružových kríkov je roztoč pavúk, ktorého porážka porušuje fyziologické a metabolické funkcie a tiež spôsobuje stratu dekoratívnosti. Na ničenie škodcov sú letecké časti ošetrené liekom „Akreks“ v koncentrácii 0,08% alebo liečivom „Isofen“ v koncentrácii 0,05%;
 • na jar môžu byť listy a stonky ruže ovplyvnené húsenicami čeľade listovej, ktorá spôsobuje ničenie významnej časti vegetatívnej hmoty ozdobnej kultúry. V závislosti od stupňa poškodenia sa môže vykonať ručný zber škodcov alebo ošetrenie pesticídmi;
 • výhonky poškodené ružovkastou rýchlo stmavnú a vyschnú a boj proti tomuto nebezpečnému rastlinnému parazitovi spočíva v vykopávaní pôdy na jeseň, prerezávaní a spálení postihnutých stoniek, ako aj v skorej jarnej úprave ružových kríkov pesticídmi.

Správna ochrana ružových kríkov pred škodcami je prioritou pre pestovateľov kvetín, pretože parazity rastlín dokážu nielen úplne zničiť ružencové rastliny, ale aj rýchlo sa presunúť na iné záhradné plodiny.

Prístrešok na zimu

Podľa recenzií domácich pestovateľov kvetín Ruža odrody Aqua nemá dostatočnú zimnú otužilosť a počas zimného obdobia potrebuje kvalifikované útočisko:

 • príprava ružových kríkov na zimné obdobie by sa mala začať už v poslednej dekáde leta;
 • na konci augusta je potrebné spomaliť rastové procesy rastlín zastavením zalievania a orovnávania hnojivami s obsahom dusíka;
 • Krmenie potašovými hnojivami poskytuje dobrý výsledok, ktorý urýchľuje dozrievanie vzdušných častí okrasných rastlín;
 • v prvej dekáde alebo polovici septembra sa vyžaduje, aby letecké časti boli orezané výškou použitého prístrešku;
 • striekanie kríka roztokom na báze síranu železa alebo zmesi Bordeaux pomáha posilniť imunitný systém a zvýšiť stabilitu ruže;
 • ozdobná kultúra je nevyhnutná do výšky asi 20 - 25 cm.

Niekde v polovici októbra sa pri stabilne negatívnych teplotách vykonáva hlavné útočisko. Najčastejšie sa v podmienkach domácej záhrady používa možnosť vzduchovo suchého prístrešku, ktorý vám umožňuje efektívne vetrať priestor. V takom prípade sa vytvorí kovový alebo drevený rám do výšky 60 cm a na hornej časti rámu sa musí roztiahnuť izolácia vo forme lutrasilu, priesvitného skla alebo obyčajnej lepenky. Poslednú vrstvu by mal tvoriť plastový film, ktorý nedovolí vlhkosti a mrazu vo vnútri prístrešku.

Kvetinárske tipy a triky

Rovnako ako väčšina hybridných čajových odrôd, aj ruža Aqua potrebuje starostlivú a kompetentnú starostlivosť, ktorá jej umožňuje dlhodobo zachovávať dekoratívne vlastnosti kultúry. Skúseným pestovateľom sa odporúča, aby pri pestovaní tejto odrody dodržiavali nasledujúce odporúčania:

 • oblasť pestovania by mala predstavovať mierne vlhká pôda s dobrým odvodnením;
 • je potrebné vyhnúť sa oblastiam s vysokou podzemnou vodou a ťažkými ílovými pôdami;
 • najlepším krmivom bude kašovitý roztok alebo špeciálne komplexy založené na minerálnych hnojivách s pridaním dusíka;
 • Pôda by mala byť dostatočne vlhká, ale bez známok zamokrenia a zavlažovanie sa vykonáva teplou vodou priamo pod koreňom.

Ako zasadiť ruže

Ruža odrody Aqua je dokonale prispôsobená na pestovanie na otvorenom priestranstve v strednej zóne našej krajiny. Má dostatočnú odolnosť proti zmenám teploty, nepriaznivým vonkajším faktorom a poškodeniu patogénnou mikroflórou. Kvety sa vyznačujú sofistikovanou krásou a veľmi príjemnou vôňou. Odroda "Aqua" je rovnako vhodná ako na rezanie na zloženie kytice, tak na dekoráciu záhradného dizajnu.Komentáre:

 1. Carvel

  nemáš pravdu. Som si istý. budeme diskutovať. Napíšte do PM.

 2. Vushura

  Mýliš sa. Poďme o tom diskutovať. Pošlite mi e -mail na pm.

 3. Jasen

  Verím, že si sa mýlil. Som si istý. Navrhujem o tom diskutovať.

 4. Jude

  Táto téma je proste úžasná :), páči sa mi :)))

 5. Mikael

  Ja ani neviemNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Prečo jahoda prestane rásť po nasadení ovocia

Nasledujúci Článok

Charakteristika odrôd ruže Leonardo da Vinci a Leonardo da Vinci červená