Kapusta zajac: charakteristika a vlastnosti pestovaniaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kapusta zajace alebo rozchodník je rastlina dobre známa väčšine našich krajanov. V botanike sa tiež nazýva trstina huslistov (Sédum teléphium). Táto trvalá bylinná sukulentná plodina patrí do rodu Sedum alebo Sedum a čeľaď Crassulaceae alebo Crassulaceae.

Opis a charakteristika

Celoročná bylinná holá rastlina nie je príliš veľká. Priemerná výška kapusty králika sa môže pohybovať medzi 20 - 60 cm. Skrátený typ podzemka má charakteristické preplnené a zhrubnuté, hľúzovité alebo vretenovité bočné korene. Počet takýchto koreňov je často veľmi významný. Stonka je silná, viac-menej rovnomerná listová. Dno stonky je oblúkovito ohnuté. Stonka je jednoročná, preto v zime letecká časť odumiera a obnovuje sa iba v jarnom období z prezimovaných púčikov nachádzajúcich sa na podzemku.

Listy Sédum teléphium sú mäsité, celé, ďalšieho usporiadania, podlhovasté alebo široko kopijovité, so zaoblenou vrcholovou časťou. Listy sú usporiadané dostatočne husto. Priemerná dĺžka listu je 3 - 10 cm. Spodné lístie má zúženú alebo klinovitú čepeľ listu. Horné lístie je sediace, zaoblené na základni.

Kvety sa zbierajú v apikálnom, viackvetom kvetinovom. Kvet je bisexuálny, s dvojitým periantom a piatimi zelenými zafarbenými hustými sepálmi, ktoré sú kopijovité, špicaté, na spodku mierne fúzované, s pevným okrajom. Päť voľne umiestnených tenkých, špicatých, elipticky kopijovitých tvarov, v strede ohnutých, sa okvetné lístky zbierajú do koruny. Výsledok malého prerastania lístkov v apikálnej časti tvorí akýsi „kapucňa“. Metla má tmavo ružovú, fialovú alebo malinovú farbu.

Kapusta zajac: obyčajná kyslá

Ovocie Sédum teléphium je zastúpené viaclistovou červenou alebo ružovou farbou. Leták môže byť priamy alebo viac semenný a má tiež krátky nos, mierne zvonka zakrivený. Eliptické, početné semená sú veľmi malé. Vo väčšine našej krajiny obdobie kvitnutia pripadá na obdobie od júna do septembra. Plod sa pozoruje od augusta do septembra.

Liečivé vlastnosti rastliny

Liečivé a liečivé vlastnosti kapusty králikov sú dobre známe. Pri použití stonecropu na liečebné účely je však dôležité pamätať na to, že rastlina patrí do kategórie jedovatých látok, preto by sa jej použitie malo prísne obmedziť. Silný stimulátor výživy rastlín Sédum teléphium z hľadiska aktivity prekračuje všeobecne známe aloe a môže sa použiť pri liečbe chorôb, ako sú pneumónia, bronchitída, hepatitída, impotencia a nervové poruchy. Dobrý výsledok sa pozoroval pri liečbe ochorení obličiek a močového mechúra.

Rastlina sa najčastejšie používa na terapeutické účely pri liečení a prevencii nasledujúcich chorôb:

 • nízky hemoglobín v krvi;
 • anémia rôzneho pôvodu;
 • choroby tráviaceho ústrojenstva;
 • chronická zápcha rôznych etiológií;
 • dlhé nehojace sa a namáčacie vredy, akné, abscesy, rany a gangrenózne zmeny;
 • hyperpigmentácia kože, bradavíc a rohov;
 • hypertenzia;
 • problémy v oblasti genitourinárstva;
 • horúčka a malária.

Rozchodník: odrody

Nasledujúce recepty založené na použití kamennej alebo králičej kapusty sa osvedčili veľmi dobre a preukázali vysokú účinnosť:

 • s onkologickými zmenami v gastrointestinálnom trakte sa odporúča užívať infúzie založené na suchom rozchodníku, ktorý sa musí naliať vriacou vodou a vylúhovať jednu a pol hodiny. Štandardná spotreba rastlinných materiálov je štyri polievkové lyžice na liter vody. Na zmiernenie príznakov stačí použiť štvrtinu pohára trikrát denne;
 • pri liečbe malárie sa používa odvar od rozchodcov. Na tento účel sa pár polievkových lyží sušeného rastlinného materiálu varí v dvoch pohárikoch vody počas siedmich minút, potom sa musí vývar naplniť až do vychladnutia. Vezmite hotový vývar pri izbovej teplote by mal byť 50 ml trikrát denne.

Porušenie technológie prípravy liečiva a dávkovania môže spôsobiť veľmi silné zažívacie ťažkosti a môže tiež spôsobiť problémy v kardiovaskulárnom systéme a spôsobiť paralýzu respiračného centra. Nesprávne vonkajšie použitie môže spôsobiť zápal pokožky.

Funkcie starostlivosti

Pri pestovaní králičej kapusty v podmienkach záhradkárstva sa hlavná starostlivosť obmedzuje na pomerne časté buriny. Pomerne veľa zavlažovacích opatrení si vyžaduje rozchodníky len za neobvykle teplého a suchého počasia. Je veľmi dôležité neustále monitorovať rastové procesy leteckých častí a okamžite skrátiť výhonky.

V záhradníctve krajiny sa kameň obyčajný používa dosť často. Pri výbere miesta na pestovanie a pestovanie je však potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že kapusta králičia je dosť fotofilná rastlina a pri dostatočnom slnečnom svetle získajú listy jasnejší a šťavnatejší vzhľad. Pri zatienení rozkvitnuté kamene často kvitnú a rastú veľmi zle a takmer úplne strácajú svoj dekoratívny účinok. Vo vlhkých oblastiach môže byť dekoratívna kultúra okrem iného ovplyvnená patogénnou mikroflórou, ktorá sa prejavuje tvorbou škvŕn na stonkách alebo listoch.

Aby sa zachoval dekoratívny vzhľad rastliny Sédum teléphium, je potrebné pravidelne odrezávať všetky blednúce kvetenstvo a sušené lístie. V jarnom a jesennom období sa obliekanie dekoratívnej kultúry nevyhnutne uskutočňuje nanášaním zložitých minerálnych hnojív alebo tekutých organických látok vo forme zriedenej infúzie mulleínových alebo vtáčích trusov. Je dôležité si uvedomiť, že čerstvý hnoj nie je možné použiť ako hnojivo pre zajačie kapusty.

Kombinácia s inými rastlinami

Sedum alebo králičia kapusta sa často používa pri návrhu nezávislých sólových skupín. Rozchodník vyzerá skvele na veľkých kobercových trávnikoch alebo sa používa na vytváranie viacúrovňových kvetinových záhonov a kvetinových záhonov. V takom prípade sa odporúča doplniť sedum inými, tieniacimi druhmi dekoratívnych kamenárcov. Takmer všetky popínavé odrody Sédum teléphium sú veľmi dekoratívne v popredí kvetinových záhonov a požaduje sa ich navrhovanie trávnikov, rámových kvetinových záhonov alebo záhradných chodníkov.

V posledných rokoch krajinní dizajnéri čoraz častejšie používajú Sédum teléphium na zdobenie fontán a rybníkov, ako aj na doplnenie altánku a terás, ktoré boli vysadené vo vyrovnávacej pamäti. Sedum vyzerá veľkolepo v zložení s neagresívnymi trvalkami. Pri výsadbe a pestovaní rozchodníkov v podmienkach domácej záhradkárstva je dôležité pamätať na takú zaujímavú vlastnosť, ako je opelenie, ktorá vedie k novým hybridom, ktoré môžu zasiahnuť aj najnáročnejšieho pestovateľa s neobvyklým tvarom a farbou.

Ako šíriť rozchodníky

Charakteristickou črtou rozchodníka alebo Sédum teléphium je schopnosť udržať dekoratívnosť, keď sa pestuje na jednom mieste počas štyroch až piatich rokov, po ktorých bude rastlina vyžadovať opatrenia proti starnutiu, vrátane prerezávania starých výhonkov, pridania pod koreň čerstvej pôdy alebo opätovnej výsadby a rozdelenie rastliny na niekoľko častí.Komentáre:

 1. Chatwin

  It will be last drop.

 2. Shaktigrel

  Čestné slovo.

 3. Meliodas

  Niečo na tom je a myslím si, že je to dobrý nápad.

 4. Riccardo

  This sentence is simply incomparable)Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Originálne topánky pre domácich majstrov vyrobené z vatových vankúšikov

Nasledujúci Článok

Aké sú tieto diery na paradajkových plodoch