Dracaena derema a voňavé: technológia starostlivosti a reprodukcie domaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dracaena je okrasná rastlina zo suchých a teplých oblastí južnej a strednej Ameriky, Ázie a Afriky. V kultúre sú najbežnejšie druhy Dracaena voňavé (Dracaena fragrans) a Dracaena deremskaya (Dracaena Deremensis), ktoré sú dokonale prispôsobené na pestovanie doma a nevyžadujú príliš komplikovanú starostlivosť.

Botanické vlastnosti voňavej draky

Lesklý list voňavej draky sa zhromažďuje v ružici a má zelenú farbu a charakteristické široké pruhy svetlozelenej alebo žltej farby. Pri dĺžke jedného metra je jeho šírka iba 10 cm. Kvety sú biele a veľmi voňavé, čo viedlo k názvu tohto druhu. Kvitnúce plodiny doma sa však príliš často nepozorujú.

Najobľúbenejšie odrody voňavých dracién sa líšia farbou a veľkosťou listov, ale úplne nenáročné na starostlivosť a veľmi dobre rastú v záhradníctve:

 • Massangeana má veľmi svetlé žltkasto-zelené listy;
 • Lindenii sa vyznačuje šťavnatými zelenými listami so širokým okrajom krémovo žltého sfarbenia;
 • Prekvapenie je trpasličí a pomerne kompaktná odroda so zelenými a bielymi listami.

Charakteristika Draeme dracaena

Kvitnúce dracaena deremskaya je veľmi chytľavý zástupca rodiny Iglitsa (Ruscaceae) a je celkom schopný ozdobiť takmer akýkoľvek interiér. Po kvitnutí sú plody zastúpené zaoblenými pomarančovými šťavami, skrývajú semená tohto druhu Dracaena.

Rastlina má štíhlu stopkovú časť, často dosahujúcu meter a pol a veľké ohnuté kožovité listy tmavozelenej farby. Listy obsahujú charakteristické biele pozdĺžne pruhy, listy sa nachádzajú nielen na apikálnej časti rastliny, ale aj pozdĺž celého silného a zvislého kmeňa.

Medzi pestovanými odrodami draciény sú Derema obzvlášť populárne:

 • Warneckii s krásnymi sivozelenými pruhmi na listoch;
 • Citrónové vápno s rôznymi odtieňmi zelených pruhov oddelených bielym okrajom;
 • Biely pruh s množstvom bieleho lístia;
 • Biely klenot so svetlým a svetlým pruhom na okrajoch zelene.

Voňavý Dracaena: rastie

Medzi miniatúrnymi odrodami tohto typu indoor dracaena by sa mala zaznamenať veľmi kompaktná a vysoko dekoratívna odroda Janet Craig Compacta.

Funkcie starostlivosti o kultúru

Najdôležitejšími aspektmi pestovania Deremy a voňavých dracién sú implementácia správneho a včasného zalievania ozdobnej kultúry. V teplom období by sa polievanie malo robiť niekoľkokrát týždenne, pretože vrchná vrstva pôdy v kvetináči zaschne. V zime by sa malo zavlažovanie dostatočne znížiť, a pôda by mala takmer úplne vyschnúť, inak by koreňový systém hnilo kvôli nadmernej vlhkosti.

Po zavlažovaní sa musí z panvice odstrániť všetka voda. Dracaény veľmi dobre reagujú na postrek, preto je vhodné tieto postupy vykonávať čo najčastejšie. V lete sa odporúča zariadiť teplú sprchu pre rastlinu, ktorá pomáha čistiť lístie od nahromadeného prachu alebo znečistenia.

Pri dusení je veľmi dôležité zabezpečiť, aby sa v dutinách listov nehromadili kvapky vody. Dobrý výsledok sa dosiahne opatrným uvoľnením pôdy po zavlažovaní, čo zlepšuje tok vzduchu ku koreňom ozdobnej kultúry.

Na kultiváciu drakén v podmienkach miestnosti môže byť vhodná takmer akákoľvek pôdna kompozícia.a hlavnou podmienkou správneho rastu a vývoja rastlín je výživa pôdy. Za optimálnu sa považuje pôdna zmes založená na stredne zrnitom čistom piesku a listnatej pôde s prídavkom malého množstva dreveného uhlia.

Je veľmi dôležité vybaviť rastlinu vysoko kvalitnou drenážnou vrstvou, ktorá zabraňuje stagnácii vody v koreňovom systéme rastliny. Najlepší výsledok ukazuje použitie expandovaného ílu ako drenáž veľkých frakcií. V zime je akákoľvek dracaena v stave prirodzeného odpočinku, ktorý je sprevádzaný zastavením rastovej aktivity dekoratívnej kultúry. Počas tohto obdobia nie je potrebné vykonávať žiadne manipulácie s rastlinou.

Najlepší čas na transplantáciu Deremy a voňavých drakien je skoré jarné obdobie. Intenzívny rast a rozvoj dekoratívnej kultúry sa pozoruje na jar. Počas každej transplantácie sa odporúča zväčšiť priemer kvetináča asi o niekoľko centimetrov. Príliš staré a veľké exempláre nemusia byť transplantované. V takom prípade stačí vymeniť ornicu v kvetináči po roku.

Ako transplantovať Dracaena

Propagácia doma

V interiéroch sa môže množenie drakaén uskutočňovať niekoľkými pomerne jednoduchými a veľmi spoľahlivými spôsobmi. Prítomnosť teplej miestnosti a vysokej kvality, ktorá postačuje na plné zakorenenie umelého osvetlenia, umožňuje vegetatívne rozmnožovanie dracién aj v neskorom jesennom období. Najlepšie sa používajú odrezkypri ktorej sa odrezky orežú pomocou záhradných nožníc do výšky 15 až 20 cm, po čom nasleduje odstránenie spodného lístia, čo uľahčí ponorenie pripraveného sadivového materiálu do živného pôdneho substrátu.

Pred zakorenením v pôde sa musí rez nechať dobre uschnúť. Aby sa zabránilo rozpadu čerstvých plátkov, musia sa ošetriť drveným uhlím.

Na spodnej časti stonky rezu, do ktorej je vsunutý prameň, sa vytvorí plytký a presný rez, ktorý uľahčuje tvorbu koreňov už ligatizovaného sadivového materiálu. Na dno kvetináča musíte umiestniť čisto expandovanú hlinku alebo mach-sphagnum. Ľahký substrát na zakorenenie môže predstavovať perlit rozliaty s mierne ružovým roztokom manganistanu draselného. Stopka na zakorenenie sa umiestni do dezinfikovaného substrátu.

Povoľuje sa zakorenenie apikálneho výhonku v teplej vode pri teplote 23 - 25 ° C. Táto metóda umožňuje získať vysoko kvalitné koreňové procesy na pár týždňov, po ktorých sa stonku transplantuje kvetináč naplnený výživnou pôdnou zmesou.

Ak sa vrcholová časť okrasnej rastliny zhnije alebo suší, na rozmnožovanie drakaén možno použiť rozmnožovanie stoniek. Zdravý kmeň by sa mal nakrájať na 10 cm dlhé odrezky a vodorovne umiestniť na povrch mierne navlhčenej pôdy. Teplota pôdy a vzduchu v zakoreňovacej miestnosti by nemala byť nižšia ako 20-24 ° C. Na zabezpečenie optimálnych podmienok zakorenenia sa odporúča odrezky odrezať priesvitným plastovým obalom. Po úplnom zakorenení rastliny sa úkryt odstráni.

Rastúce problémy

Napriek tomu, že opísané odrody drakén sú charakterizované ako dosť nenáročné, zjavné porušenia poľnohospodárskej technológie môžu spôsobiť pokles dekoratívnej kultúry a niekedy dokonca smrť rastlín:

 • Exotické palmy môžu byť ovplyvnené roztočmi, škvrnami a strapcami, vďaka ktorým je rastlina schopná spomaliť svoje rastové procesy a listy výrazne zožltnú. V prípade svrab musí byť rastlina ošetrená špeciálnymi chemikáliami vrátane Actellik. Na boj proti roztočom, ktoré sa usadili na dracaene, príliš suchým vnútorným vzduchom, je najlepšie použiť „Fufan“ alebo „Fufanon“;
 • listy sú hnedé a suché, keď je vzduch príliš suchý, rovnako ako nedostatočné zalievanie a negatívne účinky prievanu, takže musíte prehodnotiť režim zavlažovacích opatrení a umiestnenie izbovej rastliny v miestnosti;
 • pri pestovaní drakén v príliš chladnej miestnosti je možné pozorovať skrútenie listov a zmäkčenie listov;
 • umiestnenie okrasných rastlín na otvorenom slnku sa často stáva hlavným dôvodom objavenia sa spálenín na listoch;
 • ak je žltá a zaschnutá iba spodná zeleň rastlín, potom je tento proces s najväčšou pravdepodobnosťou prírodnej povahy a nevyžaduje vykonanie terapeutických opatrení.

Prečo Dracaena listy suché

Rastúce voňavé a derema dracaena doma sú úplne prístupné aj pre začínajúcich pestovateľov, ale iba po dodržaní všetkých pravidiel pestovateľskej technológie bude táto rastlina skutočne ozdobná, zdravá a trvanlivá.Komentáre:

 1. Senna

  Správny! Úplne zdieľam tvoj názor.

 2. Kian

  Potvrdzujem. Súhlasím so všetkým vyššie uvedeným. We will examine this question.

 3. Smythe

  Prepáčte, že vás vyrušujem.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Recepty na výrobu palaciniek babičky v mlieku

Nasledujúci Článok

Konzervované paradajka s bazalkou