Paradajky Yamal: opis odrody a pravidiel starostlivostiWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Veľmi skoré a produktívne paradajky Yamal alebo Yamal-200 sú jednou z mála odrôd, ktoré zozbierali významný počet pozitívnych recenzií a najvyšších hodnotení amatérskych pestovateľov zeleniny. Táto skorá zrelá odroda veľmi úspešne kombinuje také kvalitatívne vlastnosti, ako je stabilná produktivita, vysoká chuť a predajnosť, ako aj vynikajúca odolnosť proti chorobám. Pôvodcom odrody je chovateľ V.I. Kozak, známy mnohým záhradníkom, z okresu Stupinsky.

Tomato Yamal: odrodové charakteristiky a opis

Zvláštnosťou odrody Yamal je zakrpatené puzdro paradajky, ktoré nemá nepriaznivý vplyv na ukazovatele produktivity. Paradajková Bush determinantového typu, s výškou nepresahujúcou 0,5 m, s priemernou úrovňou vetvenia. Listy sú stredne veľké, od zelenej po tmavozelenú farbu. Kvetenstvo je jednoduché. Pedikely s charakteristickým kĺbom. Pozoruje sa skoré a priateľské dozrievanie plodiny, ktoré pripadá na 90. až 105. deň od výskytu sadeníc.

Farba nezrelého ovocia je svetlozelená. Plody v štádiu úplného zrenia majú plochý kruhový alebo okrúhly tvar a výraznú červenú farbu. Stopka chýba. Môže dôjsť k miernemu rebrovaniu. Prvé vytvorené ovocie je o niečo väčšie a má priemernú hmotnosť 160 - 190 g. Hmotnosť následného ovocia najčastejšie nepresahuje 80 - 120 g. Počet komôr je viac ako štyri. Priemerný predajný výnos je asi 8,6 kg na meter štvorcový. Chuť zrelej paradajkovej dužiny je veľmi dobrá. Včasné zberané ovocie sa dlhodobo skladuje a dobre prepravuje.

Odrody paradajok "Yamal" sa môžu pestovať na otvorenom aj chránenom podklade pod krytom filmu. V regiónoch s miernym a pomerne teplým podnebím sa táto odroda pestuje priamym výsevom semenného materiálu na otvorenom priestranstve od polovice mája. V strede našej krajiny sa odporúča pestovanie sadeníc. Hodnota tejto domácej odrody spočíva aj v tom, že nie je potrebné vykonávať podväzky, štiepanie a dlhé plodnice.

Opis rajčiakov

Technika pristátia

Výsev rajčiaka na sadenie by sa mal vykonávať približne 50 - 55 dní pred výsadbou na hrebeňoch otvoreného terénu. V južných oblastiach Ruska sa sadia sadenice 30 až 40 dní na hrebeňoch otvoreného terénu. Sadenice paradajok sa musia vysádzať vo veku dvoch mesiacov na pozemkoch mimo chernozemskej zóny, ako aj na východnej Sibíri. V strednom Rusku a Moskovskom regióne sa transplantácia vykonáva približne v poslednej dekáde mája. Vysoko kvalitné sadenice majú nedĺženú, silnú vzdušnú časť a dobre rozvinutý koreňový systém.

Vstupná plocha by mala byť pripravená vopred. Prednosť by sa mala venovať plochým alebo vyvýšeným plochám, na ktorých je dobre osvetlená pôda a zohrieva sa slnečným žiarením. Najlepšie je umiestniť hrebene do oblastí predstavujúcich teplé, rovnako ako rýchlo schnúce piesočnaté alebo piesčité hlinité pôdy., V prítomnosti ťažkej ílovitej a ílovitej pôdy, ako aj pri významnom zamokrení sa odporúča pestovať paradajky Yamal na hrebeňoch alebo dostatočne vysokých hrebeňoch.

Transplantačné rastliny by mali byť večer alebo za oblačného počasia.pri dodržaní optimálneho vzoru výsadby 50 x 40 cm a hustoty siedmich až deviatich rastlín na meter štvorcový. Po výsadbe môžu mladé kríky paradajok vyžadovať okrem intenzívneho zalievania tieňovanie. Dobrý výsledok umožní mulčovanie pôdy organickou hmotou, ktorá pomáha chrániť pred odparovaním vlhkosti a prehriatím pôdy a tiež bráni zvýšenému rastu burín. Ak hrozí riziko nočného mrazu, je potrebné rajčiakové kríky chrániť filmovým krytom.

Pravidlá starostlivosti

Pestovanie paradajok Yamal nie je príliš ťažké a technológia pestovania na otvorenom a chránenom území má menšie črty. Aby ste získali kvalitnú a kvalitnú plodinu, je vhodné dodržať v podmienkach domácej záhrady tieto pravidlá poľnohospodárskej technológie rastlinných plodín:

 • približne desať dní po výsadbe sa odporúča kŕmiť mladé kríky rajčiaka odrody Yamal výživnou zmesou na základe 40 g superfosfátu a 10 g dusičnanu amónneho, zriedenou v vedre s teplou vodou;
 • dva týždne po prvom kŕmení a ďalej (približne každých desať dní) je žiaduce zaviesť nitrofos a slabý roztok manganistanu draselného;
 • aby sa dosiahol najskorší a najkvalitnejší výťažok, je potrebné použiť vysoko účinný týždenný krycí list na list s roztokom na báze močoviny, superfosfátu a síranu draselného, ​​zriedený v množstve 10 až 15 g na 10 l vody;
 • zalievanie by sa malo vykonávať každý druhý deň pomocou teplej, na slnku ohrievanej vody v množstve 2,5 až 3,0 litre na kešu paradajky;
 • ak nie je možné vykonať včasné zavlažovacie opatrenia, hrebene rajčiakov môžu byť vybavené automatickým zavlažovacím systémom;

 • začať s pestovaním kríkov rajčiakov by malo byť asi dva týždne po zakorenení sadeníc a po daždi a zavlažovaní sa nevyhnutne uskutoční uvoľnenie pôdy, čím sa zlepší prúdenie vzduchu do koreňového systému a rozvoj záhradných plodín;
 • je veľmi dôležité udržiavať hrebene paradajky čisté a pravidelne vykonávať buriny;
 • rastlina s krátkym kmeňom odrody "Yamal" nevyžaduje viazanie a štiepanie, čo výrazne uľahčuje starostlivosť a zber;
 • pri pestovaní paradajok odrody Yamal sa dosiahne veľmi dobrý výsledok pritiahnutím opeľujúceho hmyzu výsadbou horčice, bazalky a koriandru medzi kríkmi paradajok;
 • pri zbere nedostatočne vyzretého ovocia na účely ďalšieho dozrievania je potrebné pamätať na to, že rajčiaky zozbierané stopkou dozrievajú omnoho pomalšie a sú skladované omnoho horšie kvôli zvýšenej vlhkosti a priaznivým podmienkam poškodenia hnilobou.

Veľmi skoré obdobie dozrievania, populárna odroda rajčiakov „Yamal“, sa vo väčšine regiónov našej krajiny osvedčila. Domáce záhradkári ju obzvlášť oceňujú za schopnosť pestovať bez sadenice a stabilný, vysoký výnos pri pestovaní v rizikových poľnohospodárskych zónach.

Tomato Yamal: recenzie a rady pestovateľov zeleniny

Podľa pozorovaní tých, ktorí opakovane pestovali a naďalej pestujú paradajky Yamal v podmienkach domácej záhrady, je hmotnosť ovocia dozretého v uzavretom teréne v priemere asi 100 g. Avšak v závislosti od technológie pestovania sa môže pohybovať v rozmedzí 150 - 200 g, takže výnosy takejto skorej odrody sú hriechom, ktorý si môžete sťažovať. Rajčiaky tejto odrody v plnom rozsahu ospravedlňujú skorá zrelosť a produktivita. Podarí sa dať významnú časť plodiny masívnemu prejavu neskorej plesne.

Ako urýchliť zrenie paradajok

K odrodovým výhodám letných obyvateľov väčšiny regiónov našej krajiny patrí aj odolnosť proti chladu a schopnosť sadnúť ovocie, a to aj pri nízkych teplotách. Rastlina je celkom odolná voči najbežnejším chorobám paradajok, takže nie je potrebné míňať veľké sumy na nákup drahých chemikálií. Zrelé paradajky Yamal sú ideálne pre šaláty, sú vhodné aj na domácu konzerváciu.Komentáre:

 1. Moogugal

  Domnievam sa, že sa mýlite. Napíšte mi v PM, budeme komunikovať.

 2. Mooguzragore

  Je to zaujímavé. Môžete mi povedať, kde si o tom môžem prečítať?

 3. Adalrik

  Jednoducho zažiari

 4. Matchitehew

  Completely I share your opinion. It is good idea. It is ready to support you.

 5. Tazahn

  Blahoželám vám, vaša myšlienka je úžasná

 6. Harleigh

  presne tak! Myslím, že je to dobrý nápad.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Recepty na výrobu palaciniek babičky v mlieku

Nasledujúci Článok

Konzervované paradajka s bazalkou