Ripsalis: opis typov a pravidiel starostlivosti domaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ripsalis patrí do rodu epifytických kaktusov, ktoré doma dobre rastú a absolútne nepotrebujú osobitnú starostlivosť. Všetci typickí predstavitelia takýchto kaktusov v kvetinárstve sa najčastejšie nazývajú imelo kaktusy a početné druhy úspešne kombinujú nenáročné na pestovateľské podmienky a vysokú dekoratívnosť.

Ripsalis: botanický opis

Rod Ripsalis (Rhipsalis Gaertn.) Má asi šesťdesiat druhov, ktoré patria do rodiny kaktusov. Vlastné dekoratívne trvalky sú tropické pralesy v Brazílii. Morfologické charakteristiky môžu byť veľmi variabilné. Vzdušná časť zariadenia môže byť viac alebo menej vztýčená alebo sa môže šíriť.

Hlavné tvary sú zaoblené, hranaté a ploché, dosť šťavnaté stonky. Väčšina druhov nemá chrbtice. Kvitnutie je pomerne zriedkavé. Kvet je malý, má priemer asi centimeter, bielu alebo belavú žltú. Je známy iba druh s červenými kvetmi. Plody sú belavé, ružové, červené alebo žlté bobule.

Starostlivosť o Ripsalis doma

Na dosiahnutie kvitnutia musí kultúra miestnosti zabezpečiť jasné a rozptýlené osvetlenie okien východného smeru. V lete je možné kvetináč vysadiť vonku, zatieniť ho pred priamym slnečným žiarením a chrániť pred atmosférickými zrážkami.

Stupeň aktívneho kvitnutia sa vyskytuje v období jar / leto.preto bude závod potrebovať bohaté zavlažovanie usadenou vodou pri izbovej teplote. V jesenných mesiacoch av zime, počas odpočinkovej fázy, je potrebné znížiť zavlažovacie opatrenia, nemalo by sa však povoliť silné sušenie pôdy.

Ripsalis sa musí kŕmiť iba v období jar / leto, raz za dva týždne hnojivami fosforu a draslíka s minimálnym množstvom dusíka. V štádiu aktívnej vegetácie musí dekoratívna kultúra zabezpečiť teplotný režim v rozmedzí 18 - 20oV zime by teplota mala klesnúť na 14-15oS.

Pestovanie Ripsalis

Opis obľúbených zobrazení

Napriek tomu, že mnoho druhov ripsalis je schopných rásť výlučne v prírodných, prírodných podmienkach, niektoré sú celkom dobre prispôsobené na pestovanie v záhradníctve.

Ripsalis cassuta

Tento druh je pozastavená sukulentná rastlina s dostatočne dlhými a mäkkými výhonkami. Vnútorná kultúra kvitne veľmi krásne v poslednej dekáde jari. Ripsalis Kassutha sa vyznačuje tvorbou zvislých, valcovitých výhonkov, ktorých dĺžka často dosahuje tri metre. Kvety sú zelenkavo-biele alebo belavo-krémové, voňavé. Po rozkvetu sa vytvoria červené bobule.

Ripsalis Cereusculus

Cereusculum ripsalis (R.cereuscula) má dlhé a tenké výhonky, rozdelené na krátke a mäsité, vysoko rozvetvené segmenty. Od základne rastliny sa rozprestierajú segmenty dlhé až 10 cm, ktoré sa v hornej časti rozdeľujú na menšie časti, ktoré sú rozložené rôznymi smermi. V zime sa vytvárajú stredne veľké, biele škvrny s jemným ružovkastým nádychom. Okvetné lístky sú úzke a na koncoch sú naostrené. Kvitnutie je v interiérových kvetinách pomerne zriedkavé.

Ripsalis mix

Tento druh sa osobitne pestuje doma. Nenáročný interiérový trvalka má tenké, spojené, zavesené časti stonky, vďaka čomu sa vytvára veľmi zaujímavý a vysoko dekoratívny efekt. Druhy kvetu sú zriedkavé, malé a nenápadné kvety belavého sfarbenia.

Iné odrody

Domáci amatérski záhradkári často pestujú niektoré iné druhy ripsalis v interiéri:

 • Barcelo (R burchellii) s primárnymi stopkami dlhými 60 cm a koncovými stopkami do dĺžky 60-70 mm s priemerným priemerom pár milimetrov;
 • trichoid (R.capilliformis) - ampelous okrasná rastlina dobre známa pestovateľom, ktorá má mäkké a tenké, rozvetvené stonky a malé belavé kvety;
 • Gobeliana (R.goebeliana) má zaoblené a sploštené primárne segmenty a terminálne segmenty do šírky 30 mm;
 • kučeravý (R.crispata) - huňatá rastlina so širokými listovými stonkovými segmentmi nie dlhšími ako 11 až 11 cm;
 • Lindberg (R.lindbergiana) - má dlhé a visiace výhonky, ktoré sú zastúpené dlhými primárnymi a krátkymi sekundárnymi segmentmi;
 • mezembriantemovidny (R.mesembryanthemoides) - interiérové ​​trvalky pripomínajúce smrekové konáre so zaoblenými sekundárnymi segmentmi;
 • okrúhly (R.teres) - odkazuje na kategóriu silne vetviacich trvaliek, ktoré majú valcovité vzpriamené a závesné výhonky a malé žltkasto zafarbené kvety;
 • hranolový (R.prismatica) - vetviaci druh, ktorý má silný valcový kmeň s mnohonásobnými výhonkami a belavými neatraktívnymi kvetmi;
 • pustoplodny (R. cassutha) - vyznačuje sa prítomnosťou tenkých, spojených, výhonkov a malých, nie príliš atraktívnych kvetov.

Rezanie ripsalis

Ako a kedy transplantovať ripsalis

Vnútornú kultúru ripsalis je potrebné transplantovať nielen včas, ale aj správne, pri dodržaní nasledujúcich odporúčaní:

 • transplantácia sa vykonáva až po úplnom rozkvetu;
 • kvetináč by mal byť plytký;
 • výsadbový substrát by mal byť dostatočne sypký a vzdušný na základe drviny a listovej pôdy, rašeliny a tehál, ako aj stredne zrnitého piesku;
 • smie sa používať hotová pôda vhodná na pestovanie kaktusov na výsadbu a opätovnú výsadbu.

Mladé izbové rastliny sa musia každoročne opätovne vysádzať, zatiaľ čo staršie a väčšie exempláre sa musia opätovne zasádzať každé tri až štyri roky. Pri presádzaní je veľmi dôležité pamätať siže bez ohľadu na typ má indoor ripsalis veľmi slabý koreňový systém a krehké výhonky, preto musíte dekoratívnu trvalku starostlivo transplantovať.

Po akvizícii sa odporúča presadiť zariadenie čo najskôr. Toto agrotechnické pravidlo je spôsobené neschopnosťou prepravujúcej pôdy poskytnúť dekoratívnej kultúre primeranú výživu, ktorá je nevyhnutná pre plný rast a vývoj vo všetkých fázach vegetačného obdobia. Transplantáciu novo získaného zariadenia je možné vykonať bez ohľadu na ročné obdobie.

Choroby a škodcovia

Záhradníci spravidla nemajú problémy s pestovaním epifytických kaktusov v izbových podmienkach. napriek tomu, ozdobné trvalky je potrebné pravidelne kontrolovať, aby sa vylúčili nasledujúce lézie a poškodenia:

 • nedostatočné osvetlenie spôsobuje blanšírovanie stonkovej časti rastliny a spôsobuje nadmerné predĺženie, ako aj významné zhoršenie dekoratívnosti;
 • nesprávna starostlivosť môže spôsobiť narušenie formácie vo vzdušnej časti chlorofylu, tzv. chlorózy;
 • všetky typy ripsalis veľmi bolestivo reagujú na nadbytok solí v pôdnom substráte, ako aj na akékoľvek zmeny teploty pôdy v kvetináčoch;
 • Nadmerné zalievanie a zamokrenie pôdy sa často stáva hlavnou príčinou poškodenia koreňového krku a koreňového systému trvalej hniloby;
 • je veľmi nebezpečné premnožiť pôdu v kvetináči koncom jesene alebo v zime, keď rastlina nepotrebuje časté a dostatočné zavlažovanie;
 • pomerne často je letecká časť dekoratívnej kultúry v interiéri ovplyvnená šedou hnilobou, pri ktorej dochádza k zmäkčeniu segmentov na výhonkoch. Takéto ochorenie spôsobuje nadmernú vlhkosť v miestnosti a nedostatočnú cirkuláciu vzduchu.

Z rastlinných parazitov môžu byť vnútorné ripsy poškodené červami, ktoré nasávajú rastlinné šťavy z nadzemnej časti. Drobné škodcu je možné odstrániť vlhkou handrou. V prípade masívnej lézie bude potrebné ošetriť vzdušnú časť kultúry pomocou antikokcidových liekov.

Poškodenie vzdušnej časti trvalej vnútornej kultúry je o niečo menej bežné. strapky a kliešte, ktoré sú schopné spôsobiť silnú a zreteľne viditeľnú deformáciu kvetov, ako aj časti stonky a lístia. Ak sa zistia škodlivé faktory, odporúča sa rastliny okamžite ošetriť systémovými chemikáliami. Počas tohto obdobia sa všetky vrchné obväzy nevyhnutne zastavia a kategoricky nie je možné vykonať transplantáciu.

Odrody Ripsalis

Indoor ripsalis sú ampely rastlín, ktorých výhonky sa skladajú z dobre definovaných segmentov segmentu a ktoré patria do kategórie nenáročných a vysoko dekoratívnych plodín, ktoré sú populárne medzi domácimi amatérskymi záhradníkmi. Aby sa však zachovala vonkajšia príťažlivosť, je potrebné zabezpečiť trvalú starostlivosť o tropické trvalky, aby sa kultúra mohla prejaviť v plnej kráse.Komentáre:

 1. Daijin

  Ospravedlňujem sa, ale potrebujem úplne inú. Kto iný, čo môže podnietiť?

 2. Zolojinn

  Autoritatívny pohľad, zvláštne..

 3. Rica

  Môžem odporučiť ísť na stránku, ktorá má veľa článkov na túto tému.

 4. Mazushakar

  Portál je vynikajúci, odporučím ho svojim priateľom!

 5. Cynfarch

  What a fascinating questionNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Originálne topánky pre domácich majstrov vyrobené z vatových vankúšikov

Nasledujúci Článok

Aké sú tieto diery na paradajkových plodoch