Ako sa starať o gusmániu doma?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Guzmania alebo guzmania (Guzmania) patria do rodu stálezelených bylinných rastlín a čeľadi Bromeliaceae. Existuje veľké množstvo druhov gusmánie, ale doma sa iba málo z nich najčastejšie používalo najnáročnejších a dekoratívnych odrôd. Guzmania mix nie je samostatný druh, ale zmes niekoľkých odrôd pestovaných v jednom kvetináči.

Opis zariadenia

Guzmania má spolu s inými kultúrami bromeliadu lístie, ktorého základy sú na sebe navrstvené, čo vytvára druh misky, ktorú rastlina používa na akumuláciu vlhkosti. spravidla Listy guzmánie sú monofónne, ale na listoch je niekoľko odrôd s pozdĺžnymi alebo priečnymi pruhmi. Dĺžka listov sa môže pohybovať medzi 40 - 70 cm a priemerný priemer ružice listov je približne 50 - 60 cm.V závislosti od druhu sa môže meniť aj dĺžka stopky.

Zmes Gusmania začína kvitnúť od marca do septembra a kvitne niekoľko mesiacov. Neviditeľné kvety majú podľa mnohých záhradníkov nedostatočne dekoratívny vzhľad, ale vyznačujú sa dostatočne jasným a lesklým, červeným, žltým, bielym alebo oranžovým zafarbením popruhu. Výška dospelej rastliny môže dosiahnuť 40 - 50 cm. Znakom je smrť rastliny takmer okamžite po odkvitnutí.

Guzmania mix môže byť reprezentovaný zmesou nasledujúcich druhov dekoratívnej tropickej kultúry:

 • Donnell-Smith (G.donnell-smithii);
 • Krvavo červená (Ganguinea);
 • Mozaika (G.musaica);
 • Reed (G.lingulata);
 • Nikaragan (G. Nicaraguensi);
 • Jednonohé (G.monostachia);
 • Tsana (G.azahnii).

Gusmánia spolu s Fríčanmi patria do kategórie najviac milostivých bromeliadových plodín, a preto je potrebné sa o okrasnú rastlinu starať správne a starostlivosť musí byť kvalitná vo všetkých fázach rastu a vývoja.

Fotogaléria

Propagácia doma

Propagácia zmesi guzmánie sa uskutočňuje po rozkvetu prostredníctvom laterálnych procesov nazývaných deti. Proces kvitnutia spôsobuje postupnú smrť odtoku matky a formovanie detí, ktoré pri vývoji budujú svoj vlastný koreňový systém. Keď korene dosiahnu dĺžku jeden a pol centimetra, proces sa oddelí od materskej rastliny pomocou ostrého sterilného záhradného náradia. Plátky rodičovskej rastliny sa spracúvajú pomocou záhradnej var. Malo by sa pamätať na to, že vývoj koreňového systému u detí sa nevyskytuje súčasne a procesy je potrebné vysádzať postupne.

Guzmániu je možné množiť semenom. V tomto prípade je potrebné pripraviť výsadbovú pôdu na báze rašeliny a stredne zrnitého piesku. Semená dekoratívnej kultúry sa musia najskôr umyť roztokom manganistanu draselného a trochu vysušiť. Výsev sa vykonáva povrchne a potom sa kryt priechodnej kapacity použije s priehľadným filmom. Teplotný režim klíčenia semien sa musí udržiavať pri 22 - 24 ° C.

Pri pravidelnom postrekovaní sa sadenice objavia asi po niekoľkých týždňoch. Po niekoľkých mesiacoch sa sadenice ponoria do výživnej pôdy na základe listovej a trávnikovej pôdy s rašelinou v pomere 2: 1: 4. Pristátie na stálom mieste pestovania sa uskutoční asi po šiestich mesiacoch.

Najlepšie odrody pre domácnosť

Ak má kvetinárka chuť ozdobiť svoj dom takými exotickými kvetmi, prvou vecou, ​​ktorú začnú robiť, je vybrať si odrodu. V prírode je táto rastlina pomerne jasnou zmesou farieb av kultúre sú zastúpené ešte viac!

Najpopulárnejšie odrody gusmánie sú tieto:

Názov triedypopis
Rondo Reed MinorOdroda s bielymi kvetmi, ktoré krásne odtieňujú červené stipuly a tmavozelené listy. Rastlina sa vyznačuje skrátenou stonkou a kompaktnou veľkosťou. Koreňový systém odrody je veľmi slabý
Donella SmithSvetlé citrónové kvety rastliny sú organicky kombinované s bledozeleným listom. Stopka pretiahnutá, s jasne červenými pruhmi, pyramidálna. Po rozkvetu tvoria semená, ktoré chovatelia používajú na vytváranie nových odrôd.
Jednostranný maloletýOdroda so žltkasto-zelenými listami a veľmi svetlým stopkou so stehnami, pruhované hnedými alebo ružovými žilami
Mozaika menšiaOdroda s ozdobnými listami pestrými a rozľahlým rozetovým tvarom. Odroda sa vyznačuje žiarivými ružovými doštičkami a malými svetlo žltými kvetmi.
Nikaragujské tempoListové listy odrody sú zelené, stopka je malá, ponorená do ružice listov. Kvety sú červenkastooranžové, stipules sú jasne červené

Milovníci kvetín často preferujú pestovanie červenej gusmánie, pretože sa verí, že do domu vniesli harmóniu. Či už je to pravda alebo nie, každý sa môže učiť zo svojich vlastných skúseností. Našťastie táto kvetina nebude vyžadovať veľké použitie síl.

Ako transplantovať gusmániu

Pravidlá domácej starostlivosti

Nie je príliš ťažké pestovať zmes guzmánie, ktorá umožňuje pestovanie tejto izbovej rastliny u začínajúcich pestovateľov. Pozornosť by sa mala venovať teplotným podmienkam, vlhkosti, zalievaniu a obliekaniu.

Teplota a vlhkosť

V pokojnej fáze potrebuje vnútorná zmes guzmánie teplotný rozsah 18 - 21 ° C. Počas aktívnej vegetačnej fázy vrátane obdobia kvitnutia sa odporúča udržiavať teplotu v rozmedzí 22 - 24 ° C, ktorá umožní rastline kvitnúť tri mesiace. Tropická okrasná kultúra potrebuje pomerne vysokú úroveň vlhkosti, takže rastlina potrebuje pravidelnú hydratáciu. Na jar av lete by sa letecká časť Guzmánie mala postrekovať niekoľkokrát denne stojatou vodou pri izbovej teplote. V zime sa postrek lístia redukuje dvakrát až trikrát týždenne.

Polievanie a kŕmenie

Na zavlažovanie pôdy v kvetináčoch sa používa výlučne stojatá voda s izbovou teplotou. Charakteristickým znakom epifytickej guzmánie je povrchová poloha skôr jemných koreňov, ktoré sú náchylné na rozpad v dôsledku stagnácie vody v pôde. Na jeseň av zime by malo byť zalievanie veľmi mierne, pretože suchá ornica. V období jar - leto sa zavlažovacie činnosti vykonávajú raz denne.

Je veľmi dôležité pamätať na to, že počas zavlažovacieho procesu je potrebné naplniť stredný lievik, ktorý je tvorený listovým hrdlom, vodou. Odporúča sa kŕmiť exotickú dekoratívnu kultúru špeciálnou zmesou pre bromeliadové epifytické rastliny. Hnojivá sa aplikujú niekoľkokrát mesačne v štádiu aktívnej vegetácie. Hnojivo zriedené teplou vodou vypĺňa listovú ružicu izbovej okrasnej rastliny.

Tipy a triky

Povinnou udalosťou, ktorá by mala sprevádzať pestovanie guzmánskej zmesi v interiéri, je včasná a kompetentná transplantácia exotických rastlín do plytkých kvetináčov naplnených kvalitným a dobre odvodneným substrátom. Rastlina zakúpená v kvetinárstve musí byť po zakúpení transplantovaná. Mladé okrasné plodiny sa odporúčajú každoročne vysádzať začiatkom jari pred začiatkom kvitnutia izbových rastlín. Dospelé rastliny môžu byť transplantované raz za dva alebo tri roky, v období jar / leto, s ročným obväzom alebo pridávaním substrátu. Transplantácia gusmánie by sa mala vykonávať mimoriadne starostlivo a starostlivo, pretože v rastline je prítomný veľmi chúlostivý a zraniteľný koreňový systém.

Skúsení amatérski záhradníci odporúčajú rezať stonky kvetov, pretože dozrievanie semenného materiálu môže brzdiť rast a vývoj nových odbytísk a procesov. Izbová rastlina môže byť kvôli vlastnostiam svojho pôvodu ovplyvnená množstvom patogénnej mikroflóry.

Ako oddeliť deti guzmánie

Zmes Guzmánie často trpí porážkou rôznych hubových chorôbktoré sú vyvolané zvýšenou vlhkosťou a vysokou úrovňou teploty v miestnosti. Okrem toho môže byť zemná časť guzmánie poškodená rastlinnými parazitmi bežnými vo kvetinárstve v interiéroch, ako je hmyz z rozmnožovania, roztoče pavúky a múčniky. Ak sa zistia prvé známky poškodenia, uskutoční sa ošetrenie pomocou moderných fungicídnych látok proti hmyzu.Komentáre:

 1. Crombwiella

  What a useful topic

 2. Ace

  Maybe I'll agree with your opinion

 3. Bevis

  Podľa mňa sa mýliš. Poďme diskutovať.

 4. Gardagul

  Ospravedlňujem sa za zasahovanie ... mám podobnú situáciu. Poďme diskutovať. Napíšte sem alebo do PM.

 5. Burle

  Je škoda, že teraz nemôžem vyjadriť - neskoro na stretnutie. Budem prepustený - nevyhnutne vyjadrím názor na túto otázku.

 6. Richmond

  Narazili ste na miesto. Toto je skvelý nápad. Som pripravený ťa podporiť.

 7. Kisida

  Jar!!!Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Originálne topánky pre domácich majstrov vyrobené z vatových vankúšikov

Nasledujúci Článok

Aké sú tieto diery na paradajkových plodoch