Streptocarpus: vlastnosti starostlivosti a rastu domaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Streptocarpus je hojne kvetná izbová rastlina, ktorá má kompaktné rozmery a je zdobená objemnými, svetlými zvonmi. Je nezaslúžene menej populárny ako jeho najbližší príbuzní - senpolia a gloxinia, ktoré nie sú v kráse horšie. Starostlivosť o streptocarpus vyžaduje vytvorenie určitých podmienok, ale nebude ťažké ani pre tých, ktorí sa začali v poslednom čase zapájať do pestovania kvetín.

Streptocarpus: botanický opis a najlepšie odrody

Streptocarpus (latinský názov Streptocarpus) je celý rod bylinných rastlín, ktorý obsahuje približne 140 druhov, z ktorých niektoré sú vynikajúce na pestovanie doma. Je súčasťou rodiny Gisnerievovcov. Súvisí so streptokarpellou, senpóliou a gloxíciou. Kvet je domovom oblastí s teplou klímou - Južná Afrika, ostrov Madagaskar a južné pobrežie Ázie a skalnaté svahy hôr sú preferovaným miestom rastu.

Kvety Streptocarpus sú vo forme zvončekov, ktoré sa nachádzajú na vysokých (20 - 25 cm) stopkách. Priemer každého z nich môže byť od 2 do 9 cm, v závislosti od odrody. Po rozkvetu sa semená strukov vytvárajú vo forme strukov. Farba lístkov je veľmi rôznorodá: od snehobielej po atramentovo-fialovú. Stonka rastliny chýba. Vrásčité a dlhé listy streptokarpusu pokryté páperím vytvárajú ružicu. Stopky sa objavujú z ich dutín.

Vďaka starostlivej práci záhradkárov sa objavili ozdobné hybridy týchto rastlín, ktoré sa od seba líšili v štruktúre rastliny a farbe lístkov. Všetky z nich spája jedna vec - vysoké estetické vlastnosti.

Druhy a odrody streptokarpusu

popis

"Biely tanec"

Kompaktná rastlina s dlhými listami. Kvety majú snehovobielu farbu a froté okraje.

"Sylvia"

Pomenované po švédskej kráľovnej. Listy tohto streptokarpu sú na okrajoch silne zúbkované. Okvetné lístky sú pretiahnuté, majú froté okraje. Charakteristickým rysom je farba kvetov: horné okvetné lístky sú fialové a spodné sú žlté s fialovým lemom.

Módny štát

Má veľké kvety tmavo fialovej nasýtenej farby

Lososový západ slnka

Jemné ružovo-lososové zvončeky malej veľkosti s červenými žilami

"Blueberry Butterfly"

Kompaktné modré kvety s výraznými fialovými pruhmi

Texas Hot Chile

Jasne červeno-žlté lístky

Streptocarpus: starostlivosť a rast doma

Streptocarpusy sú rastliny zo svahov hôr, hlavne v tropickej oblasti. Preto, aby sa v hrnci cítili dobre a boli potešení jasným kvetom, musíte sa pokúsiť vytvoriť podmienky, ktoré sú takmer prirodzené. Aj keď sa tieto kvety v priebehu rokov selekcie a chovu v interiéri dokázali prispôsobiť rastúcemu interiéru, potrebujú viac starostlivosti ako fialky a gloxíny.

Fotogaléria

Ako množiť list streptocarpus

Požiadavky na pôdu a výsadbu

Najskôr sa musíte postarať o vhodný kontajner na výsadbu a pôdu. Na týchto faktoroch závisí zdravý vývoj a dekoratívnosť domáceho streptokarpu.

Ideálnou možnosťou by bol široký, ale plytký hrniec. Ak sa všetky sily rastliny a prichádzajúce živiny vynaložia na intenzívny rast svojho koreňového systému, bude to mať nepriaznivý vplyv na kvitnutie. Okrem toho také misky poskytnú rovnomernejšie sušenie pôdy ako veľká nádoba, v ktorej sa na dne hromadí vlhkosť, zatiaľ čo zemina na povrchu už vysychá.

Hlavnou požiadavkou na pôdu je ľahkosť a priedušnosť. V divokých podmienkach predkovia domáceho streptocactusu rástli na skalnatých svahoch a útesoch, takže ich hustá a nadmerne preťažená pôda živinami im nebude vyhovovať. Napríklad nemôžete zasadiť túto kvetinu v čiernej pôde: rastlina môže jednoducho zomrieť. Je lepšie kúpiť hotovú zmes pre fialky v kvetinárstve a pridať do nej trochu (málo hrsti na hrniec) rašeliny. Po výsadbe a presadení sa nasledujúci mesiac zalieva streptokarpus iba pozdĺž okraja kvetináča.

Optimálne podmienky pre kvet

Pri výbere miesta pre hrniec so streptokarpusom by sa malo uprednostňovať západné a východné okno. V tomto prípade kvitnutie nastane, ak denné svetlo trvá dlhšie ako 14 hodín. Táto informácia vám umožňuje použiť malý trik: umelým zvýšením osvetlenia môžete po celý rok rozkvitnúť streptocarpus.

Aj keď je rastlina domovom teplých oblastí, teplo dobre netoleruje. Optimálna teplota vzduchu pre streptokarpus je 23 až 25 ° C počas aktívneho vegetačného obdobia. V zime by malo byť chladnejšie - približne 17 ° C, ak je kvetina v pokoji. Ak teplota stúpne nad normálnu hodnotu, je potrebné zvýšiť vlhkosť vzduchu. Na údržbu hybridných odrôd sú vhodné aj teplejšie miestnosti.

Na udržanie vysokej vlhkosti, ktorú streptocarpus potrebuje, môžete použiť zvlhčovače vzduchu v miestnosti, ako aj blízky kontajner naplnený vodou alebo mokrou expandovanou hlinkou. Postrek z kvetu sa neodporúča.

Pravidlá napájania

Polievanie je veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o streptokarpus. Je lepšie vykonať tento postup pomocou palety (s výnimkou obdobia po transplantácii). Takže sa môžete vyhnúť hnilobe zelenej časti rastliny, ktorá vyvoláva vlhkosť v dutinách výtoku, rastovom bode, na listoch. Polievanie by sa malo vykonávať po vyschnutí hlinenej kómy, aby sa zabránilo stagnácii vlhkosti v panvici. Voda by mala byť usadená a pokiaľ možno teplá, tesne nad teplotou miestnosti.

Schéma a dávkovanie hnojenia

Na kŕmenie streptokarpusu sa používajú komplexné minerálne hnojivá pre kvitnúce rastliny v tekutej forme, ktoré sa dajú kúpiť v obchode. Napríklad Kemiru Suite. Dávkovanie sa musí dodržať, takže roztok na aplikáciu je o 30% slabší, ako je uvedené v pokynoch pre dané náradie.

V období intenzívnej vegetácie (od skorej jari do jesene) bude streptokarpus potrebovať takéto vrchné obväzy 2-krát mesačne a obdobie kvitnutia - každý týždeň. Tým sa predĺži doba kvetu a zvony budú väčšie a jasnejšie sfarbené. Na šetrenie zdrojov živín v rastline je tiež potrebné odstrániť stopky a listy s prvými príznakmi vädnutia. Streptocarpus potrebuje silu, aby vytvoril nové puky.

Ako transplantovať streptokarpus

Rozmnožovanie streptokarpusov

Reprodukcia streptocarous doma vám umožňuje nezávisle pestovať krásny exemplár zaujímavých odrôd. Spravidla sa na to používajú odrezky (hlavne listy) a semená. Môžete ich kúpiť v kvetinárstvách, od iných pestovateľov kvetín alebo v internetových obchodoch.

Ako sa množiť listom

Pestovanie streptokarpusu z listu je pomerne jednoduchý a efektívny spôsob.a niekedy sa používa aj malý fragment, ktorého žily sa stanú bodmi rastu. List alebo jeho časť sa dá vložiť do vody a čakať na objavenie koreňov, alebo sa môže vysadiť do zeme.

Aby ste to dosiahli, potrebujete zmes rašeliny a piesku, a ak neexistuje spôsob, ako vytvoriť pôdu sami - kúpte hotovú zmes na pestovanie senpólie. Hrot listu sa odporúča predbežne ošetriť stimulátorom rastu, ktorý výrazne urýchli jeho zakorenenie. Potom sa prehĺbi do pôdy o 1 cm a na zabezpečenie potrebného ukazovateľa vlhkosti vytvára pomocou skleníku polyetylén istý druh skleníka. Niekedy je potrebné vetrať, aby sa odstránil nadbytočný kondenzát. Miesto pre nádobu s listami a úlomkami streptokarpusu by sa malo zvoliť ľahké a teplé. V niektorých prípadoch budete musieť byť trpezliví, pretože zakorenenie takýchto odrezkov môže trvať asi 2 mesiace.

Pestovanie osiva

Pri nákupe semien streptokarpusu by sa mali vykonať tieto kroky:

 1. Naplňte nádobu hlinenou podložkou z perlitu, rašeliny a vermikulitu. Ak takáto pôda neexistuje, môžete tiež použiť zmes na pestovanie fialiek
 2. Semená rozprestrite na povrch a pôdu navlhčite striekacou fľašou.
 3. Nádobu so semenami vložte na teplé miesto a zakryte polyetylénom alebo sklom.

Skleník musí byť pravidelne vetraný. Je dôležité zabezpečiť, aby pôda nevyschla. Ak k tomu dôjde, musíte ho navlhčiť opätovným postrekom. Prvé výhonky streptokarpusu sa objavia asi za 2 týždne. Keď sa vyvinie druhý list, vykoná sa zber a presádzanie sadeníc.

Hlavné choroby streptokarpusu a boj proti nim

Ak nie je o streptocarpus náležite postarané, môžu ho napadnúť škodcovia:

 • strapky sa objavujú pri nízkej vlhkosti; rastlina sama začína vysychať;
 • hmyz z mierky tvorí na listoch hnedé škvrny;
 • vošky sa objavujú s nadmernou vlhkosťou.

Na boj proti nim sa používajú špeciálne insekticídy. Vo väčšine prípadov je možné zariadenie uložiť. Potom je dôležité poskytnúť streptokarpus požadované podmienky.

Ak sa nedodržiava ani zavlažovacia technika, môže dôjsť k rozpadu koreňového systému a výtoku. Pri takomto ochorení je potrebné opraviť chyby starostlivosti, ošetriť rastlinu Fitosparínom a transplantovať.

Bábätká Streptocarpus

Streptocarpus je kvitnúca rastlina, ktorej pekné zvony sú príjemné pre oko takmer celý rok. Veľký sortiment hybridných odrôd vám umožňuje vybrať si úžasnú rastlinu s nezvyčajnou farbou. Ak sa o to správne staráte, môžete počítať s bohatým a predĺženým kvetom.Komentáre:

 1. Kylen

  The site is super, I will recommend it to all my friends!

 2. Kigis

  Išlo sa pozrieť...

 3. Tzefanyah

  The blog is just super, I will recommend it to everyone I know!

 4. Wagner

  Myslím, že máš pravduNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Originálne topánky pre domácich majstrov vyrobené z vatových vankúšikov

Nasledujúci Článok

Aké sú tieto diery na paradajkových plodoch