Turner Damian v ľudovom liečiteľstveWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Tráva Damiana alebo rozľahlé turnerské (Turner diffusa) je nízko rastúci ker s výškou vzdušnej časti až 50 - 60 cm a patrí do rodiny Turnerovcov a Turnerovcov. Rastlina je pomerne rozšírená v teplých oblastiach.

Oblasť botanického opisu a distribúcie

Úplný prvý opis botanických vlastností a vlastností damany dal takmer pred dvoma storočiami rakúsky botanik J.A. Sshult. Podľa tohto opisu má rastlina s nízkym kríkom výšku niečo vyše pol metra. Leteckú časť predstavujú červenohnedé konáre. Listy nasledujúceho typu, s pomerne výraznými zubami pozdĺž okrajov. Dĺžka listov sa pohybuje medzi 10-25 cm. Na spodnej časti listovej doštičky je pár malých tuberkulóz alebo tzv. Nektárových žliaz.

Veľké kvety s piatimi zubami a piatimi lístkami, ktoré sú v púčiku skrútené. Po rozkvetu sa vytvoria malé tobolky, naplnené semenami, ktorých povrch má vzhľad so štrbinami. Damiana sa vyznačuje veľmi príjemnou vôňou a chuťou, preto sa široko používa v ochutených čajoch a likéroch, ako aj v aromatických extraktoch z rastliny.

Chemické zloženie Damiana

Podľa mnohých štúdií alkaloidný efedrín v rastline úplne chýba, a chemické zloženie je uvedené:

 • arbutín;
 • damianinom;
 • cukrov;
 • živicové komponenty;
 • triesloviny;
 • chlorofyly;
 • éterické oleje;
 • Horkosť.

Listy rastlín obsahujú asi 0,2 až 0,9% éterických olejov, asi 6,0 až 8,0% tvrdej hnedej a mäkkej živice, v rámci 3% tanínu a 6,0% škrobových látok. V kmeňovej časti bolo zaznamenané dostatočné množstvo kofeínu.

Ako vyzerá Damianova tráva?

Liečivé a prospešné vlastnosti rastliny

Na terapeutické účely sa široko používa iba vzdušná časť rastliny alebo skôr listy, ktoré majú užitočné vlastnosti v dôsledku vysokého obsahu rôznych chemických zložiek. Výrobky na báze Turnerov sa používajú:

 • ako silný afrodiziakum;
 • pri liečení pľúcnych chorôb;
 • pri liečení rôznych sexuálnych dysfunkcií;
 • za účelom zmiernenia patologických symptómov počas menopauzy;
 • s cieľom posilniť orgány reprodukčného systému;
 • ako všeobecné tonikum;
 • s poruchou av období zotavenia po dlhotrvajúcich alebo závažných chorobách;
 • s ťažkými depresívnymi stavmi.

Chemické zložky, ktoré tvoria liečivú bylinu, majú termogénnu aktivitu, ktorá prispieva k výraznému zrýchleniu metabolických procesov a spôsobuje intenzívne spaľovanie tukov. tiež lieky dobre odbúravajú stres a úzkosť, pomáhajú s nervozitou a tiež účinne zlepšujú psycho-emocionálny tonus a zvyšujú sexuálnu túžbu. Používa sa široko pri liečbe astmy a bronchitídy, chronického kašľa, zápchy, vyčerpania, bolesti hlavy a zníženej hladiny estrogénu u žien.

Použitie damiana na liečbu mužov

V našej krajine je homeopatický liek Damiana plus známy, ktoré pomáhajú bojovať proti chronickej prostatitíde sprevádzajúcej impotenciu. Dávková forma vyrobená v granulovanej forme sa odporúča na použitie sublingválnou metódou, resorpciou liečiva až do úplného rozpustenia. Konzumuje sa tridsať minút pred jedlom v množstve ôsmich granúl trikrát denne.

Liek vo forme kvapiek je určený na vnútornú spotrebu. Používa sa v množstve ôsmich kvapiek, ktoré sa predtým rozpustili v pol pohári prevarenej vody pri izbovej teplote. Všeobecný priebeh liečby je niekoľko mesiacov. Pred použitím sa dôrazne odporúča konzultovať s lekárom. Hlavné vedľajšie účinky, ktoré sa vyskytujú ako reakcia na použitie homeopatického lieku, sú niektoré alergické reakcie.

Liečivé vlastnosti sústruhov v ľudovom liečiteľstve

V alternatívnej medicíne je povolená samostatná príprava liekov a liekov založených na damiane. Obzvlášť populárne sú alkoholové tinktúry, ktoré sa konzumujú v pol čajovej lyžičky nie viac ako trikrát denne. Na prípravu je potrebné namočiť 28 g listov liečivých rastlín do pol litra kvalitnej vodky alebo rumu. Infúzia roztoku by mala byť asi päť dní v chladnej miestnostia výsledná tinktúra sa filtruje cez štandardný kávový filter alebo viacvrstvovú farmaceutickú gázu.

Plne pripravená alkoholová infúzia sa musí chladiť a lístie, ktoré zostalo po filtrácii, sa opäť namočí do polovice pohára destilovanej vody asi päť dní, potom sa infúzia vody dôkladne prefiltruje. K infúzii sa pridá malé množstvo kvetového medu, potom sa roztok zahreje na malé teplo a ochladí sa pri izbovej teplote. V konečnej fáze sa zmiešajú alkoholové a vodné časti liečiva.

Cenné liečivé byliny

Zber a dodávka liečivých surovín

Užitočný rastlinný materiál rastie na skalnatých svahoch v južnom Texase, ako aj v Kalifornii a strednej Amerike. Najväčším regiónom, v ktorom sa pestuje damiana, je severné Mexiko. a územie takmer celej Kalifornie, kde sa takáto tráva zberá v priemyselnom meradle. Všetky zozbierané rastlinné materiály sa veľmi aktívne používajú pri liečení určitých chorôb a tiež sa používajú na kulinárske účely.

Zber rastlinných materiálov sa uskutočňuje vo fáze aktívneho kvitnutia, keď sa v rastline nahromadí maximálne množstvo aromatických zložiek a živín. Tráva sa starostlivo odtrhne a potom sa dôkladne roztriedi, aby sa odstránili všetky choré alebo suché vzorky. Rastliny vybrané na zber sa umiestnia na celkom dobre vetranom mieste a sušia sa niekoľko dní. Plne sušené rastlinné suroviny sú balené v látkových vreckách a uskladnené vo vetranej miestnosti.

Kontraindikácie a poškodenie

Hlavnou a úplnou kontraindikáciou použitia rastlinných liečivých surovín, ktoré predstavuje damiánska tráva, je cukrovka a hypoglykémia. Táto vlastnosť je spojená so schopnosťou rastliny významne ovplyvňovať hladinu cukru v krvi.

Vedľajšie účinky môžu byť bolesti hlavy, nespavosť, halucinácie a zhoršená funkcia pečene. Niekedy je negatívny vplyv na absorpciu železa. Okrem iného treba pamätať na to, že lieky založené na takejto rastline sú úplne nekompatibilné s glimepiridom, Gliburidoi, inzulínom, pioglitazónom, rosiglitazónom, chlórpropamidom, glipizidom a tolbutamidom.

Užitočné a liečivé rastlinyKomentáre:

 1. Samukus

  Úplne zdieľam tvoj názor. Niečo v tom je aj mne, zdá sa mi, že je to veľmi dobrý nápad. Úplne s tebou súhlasím.

 2. Raynard

  Just be so))

 3. Gaarwine

  Ospravedlňujem sa za zasahovanie ... Rozumiem tomuto problému. Pozývam vás na diskusiu. Napíšte sem alebo v PM.

 4. Lanny

  Pripojím sa. Vďaka za informácie.

 5. Christofer

  Naozaj, a ako som nikdy netušil

 6. Telfer

  Musím vám povedať, že ste boli oklamaní.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Originálne topánky pre domácich majstrov vyrobené z vatových vankúšikov

Nasledujúci Článok

Aké sú tieto diery na paradajkových plodoch