Tymián: opis druhov a pravidiel poľnohospodárskej technológieWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Tymián, ktorý rastie na záhrade, poskytuje domovu pohodlie. Hustý koberec vytvorený z jeho listov a kvetov napĺňa atmosféru príjemnou vôňou. Okrem toho, že sa používa ako príklep, je v dokonalej harmónii s mnohými inými rastlinami.

Botanický opis a rozsah tymiánu

Trvalka s lesnými stonkami, na ktorých sa nachádzajú trávnaté konáre. Výška rastliny môže dosiahnuť 35 cm. Veľkosť a tvar tvrdých listov sa líši od druhu: od okrúhleho k pozdĺžnemu. Hrany listových listov sú zvyčajne pevné, menej často zubaté. V letných mesiacoch sa kvety zozbierané kvetenstvom objavujú v bielych, ružových alebo fialových odtieňoch. Po skončení obdobia kvitnutia sa objavia plody - semená.

Krík je rozšírený v Rusku a Strednej Ázii. Zvyčajne sa usadzuje na piesočnatých pôdach. Uprednostňuje otvorené priestranstvá, lesné lesy, ihličnaté a listnaté lesy. Vďaka svojej nenáročnosti sa tymián nachádza aj v severnej Afrike.

Druhy a odrody tymiánu

V prírode je známych viac ako 200 druhov tymiánu. Napriek tejto rozmanitosti je však iba málo z nich doma populárnych. Rastlina sa pestuje tak na dekoratívne účely, ako aj na liečebné účely.

Plíživý tymián (tymián)

Thymus serpyllum. Rastie nie viac ako 15 cm na výšku. Vzťahuje sa na druhy odolné voči mrazu a suchu. Pretože je rastlina prízemná, často sa používa ako náhrada trávnika, ako aj na spevnenie svahov. Kvet začína v druhej polovici júna, Kvety majú ružovkasté odtiene s fialovými a fialovými odtieňmi.

Citrónový tymián (voňajúci citrón)

T. citriodorus. Názov pochádza zo schopnosti vyžarovať svetlú citrusovú arómu, Výhonky rastliny rastú na 30 cm, mladé listy majú žltkastú farbu, ktorá sa časom zmení na zelenú. Tento hybridný druh je termofilný, preto je potrebné ho pokryť na zimu.

Fotogaléria

Bežný tymián (liečivý)

Thymus vulgaris má tetrahedrový stonok s malými listami, na vrchole ktorého sú dutiny, ktoré sú zozbierané malými svetloružovými kvetmi, ktoré vytvárajú paniculate kvetenstvo. Na tráve sú žľazy, ktoré vylučujú éterický olej.

Mechový tymián

Thymus serpillum. Patrí do najnižších stupňov, pretože výška povlaku je iba 1 cm. Letáky s rozmerom 3 mm majú tmavozelenú farbu a príjemnú arómu. Husté vetvenia výhonkov sa vzájomne preplietajú a vytvárajú hustú pokrývku podobnú machu pritlačenú k zemi. Rastlina rastie rýchlo, zdobí reliéfy, ale nekvitne. V niektorých prípadoch sa používa ako náhrada machu.

Blšie tymián

Thymus pulegioides. Ľudia dostali meno horský tymián. Oddenok je slabý a drevnatý, púšťajúc stúpajúce alebo mierne vyvýšené stonky až do výšky 15 cm. Stonka je holá alebo dospievajúca, okrúhla a fazetovaná. Listy v tvare vajca sú tiež mierne dospievajúce. V období kvitnutia sa vytvárajú atraktívne ružovočervené kvetenstvo. Vďaka vysokému obsahu éterického oleja rastlina produkuje korenistú arómu. Pre dedinu preferujú suché skalnaté oblasti.

Tymián skoro

Thymus praecox Opiz. Počas kvitnutia sú malé čepele dospievajúcich listov takmer neviditeľné. Rastlina je populárna v záhradníctve. Používa sa na zdobenie kvetinových záhonov, vysokohorských šmýkačiek a chodníkov. Cíti sa najlepšie na slnečných miestach, hoci trpí aj nedostatkom slnka, ale v tomto prípade sa natiahne a horšie kvitne.

Tymián Subarctic

Thymus subarcticus je nízko rastúca plazivá tráva s malými listami a fialovými kvetmi. Kvitne v polovici prvého letného mesiaca.

Sibírsky tymián

Thymus sibiricus. Tento druh má rozvinutý koreňový systém., Prvé početné ružové kvety sa objavujú začiatkom leta a radujú sa až do jesene. Odporúča sa množiť vegetatívnym spôsobom.

Tymián Japonec

Thymus japonicus. Pod zemou sa šíri poddimenzovaný ker, ktorý zdobí mixéry. Kvitne v auguste. Ružové kvety majú bohatú vôňu.

Tymián Dorflera

Thymus doerfleri. Vzácny trvalka má veľa podobností s plazivým tymiánom, má však veľmi dospievajúce, mierne naklonené listy. Kvitnutie je pozorované na začiatku letnej sezóny a trvá iba 2 týždne. Ružové kvety majú silnú vôňu. Dokonale zakoreňuje medzi kameňmi, ale môže zničiť susedné kvety.

Liečivé a prospešné vlastnosti tymiánu

Voda napustená touto korenistou rastlinou bola vypláchnutá vojakmi starovekého Ríma a Grécka, aby dala silu. A v Egypte sa vďaka aromatickým aromatickým olejom kríky používali v parfumoch a balzamoch na telá mŕtvych.

Zloženie rastliny obsahuje tieto látky:

 • triesloviny a živice;
 • karvakrol;
 • éterické oleje;
 • vitamíny;
 • minerálne látky;
 • horkosť;
 • organické kyseliny.

Vďaka svojim jedinečným prvkom má zázračná tráva liečivý účinok na človeka každého veku. Výrobky na báze tymiánu poskytujú:

 • antiseptikum;
 • vykašliavanie;
 • protizápalové;
 • antispasmodický účinok.

Citrónový tymián sa používa pri výrobe nástrojov, ktoré v prípade zápalových procesov potrebujú vypláchnuť ústnu dutinu, vyrábajú kúpele a pleťové vody, aby sa zbavili kožných ochorení. Špecialisti často predpisujú odvar z patológie dýchacích ciest.

Ako pestovať tymián zo semien

Sušené a čerstvé suroviny sa varia a používajú na:

 • krvné patológie;
 • neuralgické choroby;
 • hypotenzia;
 • zápal kĺbov;
 • srdcové abnormality;
 • nespavosť;
 • strata chuti do jedla.

Napriek tomu, že popínavá rastlina prináša mnoho výhod, má kontraindikácie pre gastritídu a dvanástnikový vred. Neodporúča sa užívať lieky na jej základe tehotným ženám.

Možnosti použitia tymiánu v krajinnom dizajne

Aby ste vytvorili hustý povlak, musíte stonky pravidelne narezať, skrátiť o 2/3. Pretože podrozmerný krík dobre znáša poškodenie, môže sa použiť ako trávnik. Vyzerá mimoriadne atraktívne v kaskádových skalách a vo vertikálnych terénnych úpravách.

Na chate s kamennými chodníkmi, pomocou nízkej kríky, môžete vytvoriť nádherné maľby vysadením medzi kamene alebo vytvoriť hranicu pre chodníky. Môžete ozdobiť terasu čarovným voňavým kobercom alebo zasiať pozdĺž okraja kvetinových záhonov.

Vzhľadom k tomu, že tymian má na zemi stonky plaziace sa s veľmi malými listami a svetlé kvety, patrí medzi rastliny prízemia, ktoré tvoria hustý koberec. Medzi výhody tejto voľby pri formovaní krajiny patrí skutočnosť, že tymián pri odchode nenáročný, toleruje sucho a má úžasnú vôňu.

Propagácia tymiánu

Tí, ktorí chcú pestovať tymián na svojom vlastnom pozemku, pre svoje šľachtenie odborníci radia s použitím hotových sadeníc, pretože malé semená klíčia veľmi pomaly a sadenice sa vyvíjajú veľmi dlho.

Technológia pestovania tymiánu zo semien

 • Pred výsadbou popínavej rastliny v jej oblasti je potrebné na jeseň pripraviť pôdu. Ak to chcete urobiť, musíte ho vykopať a odstrániť všetky korene.
 • Potom musíte hnojivo hnojiť kompostom a pridať hnojivá obsahujúce fosfor a draslík.
 • Na začiatku jari, potom, čo sa pôda roztopí, by sa miesto malo vykopať znova. Po dni môžete zasiať semená. Je dôležité vziať do úvahy, že mrazy nepriaznivo ovplyvnia proces, a preto by už v čase výsevu nemali byť.
 • Na siatie je potrebné robiť riadky, udržiavať medzi nimi vzdialenosť 30 - 40 cm a naliať naň malú vrstvu riečneho piesku a pokryť filmom, ktorý vytvorí skleníkový efekt.

Po 2 týždňoch sa objavia prvé výhonky, ktoré môžu byť podľa potreby zriedené.

Vegetatívne rozmnožovanie

Rastlinné rozmnožovanie rastlín si môžete zvoliť jedným z dvoch spôsobov:

 1. Delenie kríkov. Je potrebné odstrániť puzdro a opatrne ho rozdeliť na niekoľko častí, aby nedošlo k jeho zraneniu.
 2. Zakorenenie odrezkov, Je potrebné vziať malé množstvo jednoročných výhonkov a nakrájať na kúsky dlhé 5 cm, ktoré potom zakoreníme a vytvoríme skleníkové podmienky (zakryte nádobou). Aby sa zabránilo rozpadu, je dôležité zabrániť okysleniu a zamokreniu. Po niekoľkých týždňoch by sa mala stopka zakoreniť.

Niektorí záhradníci uprednostňujú rozmnožovanie osiva, pretože v tomto prípade môžete získať viac sadeníc.

Liečivé vlastnosti tymiánu

Vonkajšia starostlivosť o tymián

Tymián si nevyžaduje veľkú starostlivosť, pretože sa vzťahuje na nenáročné rastliny. Kultivačný proces spočíva v pravidelnom zalievaní, odstraňovaní buriny a uvoľňovaní pôdy. Ak chcete vytvoriť svieže kríky, je potrebné v jesennom období stonky skrátiť a orezať tipy.

Zalievanie

Aby sa zabezpečilo správne zavlažovanie, je dôležité monitorovať stav pôdy a navlhčiť ju, keď zaschne. Z dôvodu zvýšenej vlhkosti začne rastlina bolieť. Počas vegetačného obdobia a púčikov sa však môže zvýšiť množstvo vlhkosti.

Vrchný obväz

Pred výsadbou tymiánu je potrebné záhradu hnojiť močovinou. Rovnaké hnojenie by sa malo robiť každú jar.

Odborníci neodporúčajú aplikáciu čerstvého hnoja do pôdy, kde rastie tymián. Na zníženie kyslosti a pridávanie živín do oblasti s popínavými rastlinami je povolené pridávať drevný popol. V druhom a nasledujúcich rokoch života rastlín môžete používať minerálne hnojivá.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Tymián je rezistentný na rôzne choroby a škodcov, pretože obsahuje aromatické látky. V dôsledku nesprávnych poľnohospodárskych postupov na kríku sa môžu objaviť škodcovia:

 • Lúčna lúka. Ak sa nájdu motýle, listy a stonky by sa mali ošetrovať insekticídmi;
 • Vošky. Sedavý hmyz, ktorý kazí suchozemskú časť rastliny;
 • Weevil. Na boj musíte použiť insekticídy, ktoré sú neškodné pre ľudské telo;
 • Piesočné oneskorenie. Chrobák má čiernu farbu až do veľkosti 1 cm, aby ste sa zbavili škodcov, je potrebné zakúpiť jedovaté návnady.

Medzi choroby postihujúce rastlinu patria plesňové choroby a hrdza. V záujme prevencie by sa mali dodržiavať pravidlá starostlivosti o kríky.

Čo sa dá zasadiť po tymiánu

Tymián miluje chudobnú pôdu s pridaním piesku a štrku. Rovnaké zloženie preferuje väčšina liečivých rastlín, ktoré tiež nemôžu tolerovať kyslú pôdu. Zároveň sa im páči mierne zalievanie bez toho, aby trpeli zamokrením.

Pestovanie tymiánu doma

Mnoho žien v domácnosti používa bylinky na vareniepreto, aby sa tymian pestoval samostatne po celý rok, mal by sa pestovať doma.

Výsadba tymiánu v kvetináči

Korenenú rastlinu je možné pestovať v kvetináči s priemerom najviac 15 cm. Spodok nádrže by mal byť pokrytý vrstvou drenáže.a vylejte sypkú úrodnú pôdu na vrch, mierne vodu a zasejte semená v hĺbke nie väčšej ako 5 cm. Aby sa malé semená pri zalievaní neprehlbovali, odporúča sa zalievať pomocou striekacej pištole.

Hrniec musí byť pokrytý skleneným alebo plastovým obalom a musí byť umiestnený na dobre osvetlenom mieste. Po objavení výhonkov musí byť film odstránený. Ak chcete sadenice neboli preplnené, môžu byť riedené, takže najsilnejší. Ak sú byliny pestované z odrezkov, pred vysadením výhonkov do zeme sa musia najskôr vyklíčiť vo vode.

Ako zbierať tymián

Ako sa starať o tymián v byte

Starostlivosť o korenenú rastlinu zahŕňa zriedkavé zalievanie, uvoľnenie povrchu pôdy, dodržiavanie svetelných a teplotných podmienok. Tráva odolná voči suchu preferuje rast na dobre osvetlenom parapete bez toho, aby reagovala na vlhkosť vzduchu. S nástupom jesene sa môže teplota okolia znížiť alebo, ak existujú vhodné podmienky, premiestnite kvetináč s kríkom na zasklený balkón.

Hnojenie rastlín nie je potrebné, ale v prípade potreby môžete pridať minerálne organické hnojivá. Aby sa zvýšila hustota výhonkov, odporúča sa ich prerušiť po zimných mesiacoch a pred začiatkom chladného počasia.

Toto korenie sa vyskytuje vo varení, v dizajne krajiny, v kozmetike a dokonca aj v tradičnej medicíne. Vďaka svojej jednoduchej starostlivosti je rastlina obľúbená a vysoko cenená.Komentáre:

 1. Rabbani

  all this is dynamic and very positive

 2. Vudozragore

  original and useful!

 3. Lise

  Absolútny súhlas s tebou. Zdá sa mi to ako dobrý nápad. Súhlasím s tebou.

 4. Migor

  Your choice is not easy

 5. Tubei

  Musí byť skromnejšíNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Recepty na výrobu palaciniek babičky v mlieku

Nasledujúci Článok

Konzervované paradajka s bazalkou