Je možné jesť hríbiky?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Tenké prasa (Paxillus zapojutus) je v našej krajine rozšírená huba. Medzi ľuďmi z ošípaných sa huby nazývajú dunki, ošípané, ošípané, solopeni, solokha, slamky, duni a kravy.

Botanický opis

Huba Paxillus zapojutus z triedy agaricomycetes nemá vonkajšiu podobnosť s nepožívateľnými a jedovatými hubami. Priemer mäsovej čiapky sa môže v závislosti od veku a podmienok pestovania pohybovať od 2 mm do 15 cm alebo viac. U mladých jedincov má slabé vydutie a zabalené plstené okraje. S vekom klobúk zarovná a získa odsadenie v tvare lievika v strednej časti. Niektoré exempláre majú telo lievika. Okraje plodného tela môžu byť znížené aj zložené alebo rovné, rovnako ako časté zvlnenie.

Mladé prasnice sa vyznačujú klobúkami olivovo hnedými alebo olivovo hnedými. Staršie exempláre Paxillus invutus majú sivohnedú alebo hrdzavohnedú farbu. Povrch je v závislosti od poveternostných podmienok a veku huby suchý, s vláknitou pubescenciou, hladký, lesklý, s malou lepivosťou.

Mäso ošípaných je husté alebo mäkké, bledožlté alebo hnedasté, s charakteristickým a výrazným stmavnutím v oblasti rezu alebo tlaku. Aróma a chuť húb prakticky chýbajú. Hymenofor zostupného zloženého typu, pseudo platnička. Doštičky sú tenké a hrubé, relatívne úzke, ľahko oddeliteľné od buničiny, od citrónovožltej až po hrdzavohnedé s prítomnosťou anastomózy na nohe. Noha je krátka, pevná, matná. Spóry nahnedlé zafarbenie. Všeobecný opis huby dunka sa môže mierne líšiť v závislosti od podmienok pestovania.

Tenké prasa: opis

Jedovatá huba

Relatívne nedávno boli zaznamenané príznaky toxicity Paxillus invutus. Príznaky otravy prvýkrát opísal nemecký mykológ Julius Schaeffer, ktorý zomrel na akútne zlyhanie obličiek menej ako tri týždne po konzumácii ošípaných.

K dnešnému dňu je huba klasifikovaná ako jedovatá a pri konzumácii sa často zaznamenávajú smrteľné následky. Táto vlastnosť Paxillus invutus je spôsobená prítomnosťou toxínu v ovocných telách, ktorá pretrváva aj po opakovanom tepelnom ošetrení.

Protilátky ničiace červené krvinky obsiahnuté u ošípaných vyvolávajú výskyt hemolytickej anémie, nefropatie a zlyhania obličiek. Obzvlášť vysoká citlivosť na ošípané u ošípaných sa pozorovala u detí a starších ľudí, ako aj ľudia s oslabeným telom, ktorí majú chronické ochorenia močového systému a sú náchylní na alergické reakcie.

Kde a kedy zbierať

Ošípané rastú v našej krajine takmer všade. Táto huba sa najčastejšie vyskytuje v listnatých a ihličnatých lesoch. Obľúbeným miestom prasníc sú okraje lesného pásu a okraje močaristých oblastí.

Veľmi charakteristickou črtou huby je jej plodnosť. Duny prakticky nerastú jednotlivo a najčastejšie sa vyskytujú v skupinách. Počas leta-jesene je možné pozorovať hojnosť plodov. Vrchol plodenia sa vyskytuje v druhej polovici leta.

Ako variť

Na základe najnovších odporúčaní ministerstva zdravotníctva mnohí priaznivci tichého lovu čoraz viac premýšľajú o tom, čo robiť so zozbieranými hubami, či je možné z nich variť pokrmy alebo používať prasnice na domácu konzerváciu.

Pred menej ako tridsiatimi rokmi táto huba patrila do podmienečne jedlých húb štvrtej kategórie a takmer každá žena v domácnosti mohla variť jedlá z ošípaných. Ošípané boli najčastejšie solené a nakladané. Pred varením bolo potrebné huby namočiť do studenej vody na tri až štyri dni a pravidelne ich vymieňať.

V súčasnosti sa varenie jedál a zimné prípravky z prasníc neodporúča. Pri konzumácii húb sa môžu veľmi rýchlo vyvinúť príznaky otravy žalúdkom, vrátane zvracania, hnačky a bolesti v žalúdku alebo bruchu, často sprevádzané poklesom objemu cirkulujúcej krvi. V budúcnosti sa môžu príznaky objaviť vo forme bledosti, žltačky, zníženej diurézy a oligoanúrie.

Jedlé huby: Charakteristika

K dnešnému dňu neexistuje žiadne antidotum proti toxínu obsiahnutému v tele huby a udržiavacia terapia spočíva iba v použití antihistaminík a korekcii odchýlok v krvnom obraze a funkcii obličiek. V najzávažnejších prípadoch otravy môže byť potrebná hemodialýza.Komentáre:

  1. Omar

    Po dlhom blúdení zaplavenými fórami

  2. Bralkis

    It has no analogues?

  3. Kajikree

    It's a pity that I can't speak right now - I'm very busy. I will be released - I will definitely express my opinion on this issue.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Originálne topánky pre domácich majstrov vyrobené z vatových vankúšikov

Nasledujúci Článok

Aké sú tieto diery na paradajkových plodoch