Čínska hruška: vlastnosti, odrody a prospešné vlastnostiWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čínska hruška alebo hrušky Nashi sa osobitne pestuje v Číne, Kórei, Japonsku a Izraeli. Plody tejto odrody hrušiek predbiehajú popularitu európskych odrôd, ktorá je vďaka vynikajúcej chuti a nádhernému vzhľadu. Predok tejto rastliny sa považuje za hrušku Yamanashi, ktorá sa vyznačuje adstringenciou chuti a tvrdosti dužiny. Čínskym chovateľom sa podarilo vyvinúť odrody na základe Yamanashi, ktoré si zachovali vynikajúcu chuť a takmer úplne postrádajú nevýhody rodičovskej kultúry.

Funkcia a funkcie

Čínska hruška je veľmi užitočná a predstavuje ju dve desiatky odrôd, ktorých charakteristickými znakmi sú zaoblený tvar plodu a svetlo žltá povrchová farba. spravidla pokožka zrelého ovocia má mierne hnedasté škvrny. Hruška hrušiek Nashi má pomerne hustú bielu dužinu, vyznačujúcu sa vynikajúcou šťavnatosťou a sladkosťou a takmer úplnou neprítomnosťou kyseliny. Priemerná hmotnosť obchodovateľného ovocia sa môže v závislosti od odrody meniť od 190 do 305 g. V štádiu úplného dozrievania sú plody veľmi voňavé.

Iné názvy čínskej hrušky sú tiež dosť bežné. Pre mnohých záhradníkov je táto odroda známa ako Nashi, Nashi, ázijský, japonský, taiwanský alebo piesočná hruška. Rastliny Hrušky Nashi sa v podmienkach domácej záhrady ukázali ako pozitívne vďaka zvýšenému výnosu, vynikajúcej zimnej otužilosti, skorému vstupu do plodu, vynikajúcej odolnosti voči najbežnejším chorobám a škodcom v našej krajine. Čínske hrušky sú dobre prispôsobené na sucho.

Dôležitou hodnotou tejto plodiny je vhodnosť zberu úrody na prepravu na veľké vzdialenosti. Je však dôležité pamätať na to, že úplne dozreté plody príliš dlho neznášajú dlhodobé skladovanie v miestnosti. Ak sa skladujú v chladnej miestnosti, obchodné vlastnosti a chutnosť sa môžu udržiavať dva týždne.

Hruška: výber odrôd

Prínos a ujma

Hrušky Nashi má rovnako ako iné obľúbené záhradné plodiny veľké množstvo užitočných vlastností, ale nie je to bez významných nevýhod. Nespornými výhodami čínskej hrušky sú:

 • pozitívny vplyv na tráviaci systém;
 • priaznivý účinok na plod počas tehotenstva v dôsledku relatívne vysokého obsahu kyseliny listovej v buničine;
 • dobré posilnenie imunity a zvýšenie ochranných funkcií tela vďaka významnému množstvu vitamínu C;
 • zlepšenie celkového stavu zubov, nechtov, vlasov a kostného tkaniva, čo je spôsobené vysokou hladinou vápnika v buničine;
 • dostatočné množstvo fosforu má pozitívny vplyv na procesy syntézy proteínov, tvorbu kostného a svalového tkaniva a metabolické procesy;
 • draslík a horčík obsiahnutý v zrelých plodoch prispievajú k normalizácii kardiovaskulárneho systému a významne znižujú riziko infarktu a mozgovej príhody.

Obsah kalórií v hruškách Nashi je pomerne nízky, ktorý umožňuje použitie čínskej hrušky v strave ľudí s obezitou a aterosklerózou. Malo by sa však pamätať na to, že hrušky Nashi môžu byť škodlivé, keď sú náchylné na hnačky a nadúvanie, a nezrelé plody často spôsobujú trávenie. Neodporúča sa používať plody hrušiek Nashi s individuálnou intoleranciou.

Populárne odrody

V súčasnosti sa na území cudzích krajín pestuje viac ako sto odrôd čínskych hrušiek, ktoré sa líšia veľkosťou a chuťou ovocia a obdobím dozrievania, ako aj ukazovateľmi úrody. Napriek tomu sa v pomerne ťažkých pôdnych a klimatických podmienkach našej krajiny rozšírilo menej ako desať druhov hrušiek Nashi. Hlavnými výhodami týchto odrôd sú nenáročné na pôdne a klimatické podmienky, vysoká produktivita, skorá zrelosť rastlín a slušná odolnosť voči mnohým chorobám a parazitom rastlín.

Názov odrody Hrušky NashiOpis stromuCharakterizácia ovociaúroduTrvanie skladovania
„Veľká kórejčina“Aktívne rastie, odolné voči chorobám a škodcom, skoré rodenieVeľká, okrúhla, zlatistej farby s malými bodkami na povrchu, sladkokyslá chuť, s hustou a šťavnatou dužinou. Hmotnosť 175 - 205 gDruhé desaťročie septembraDo polovice januára
"Hosue"Samoopelivá, zimnatá a skorá, s nerovnomerným dozrievaním ovociaStredná veľkosť, s bohatým bronzovo-hnedým povrchom a sladkou, veľmi tvrdou dužinou. Hmotnosť 165-195 gOd polovice augusta do druhej dekády septembraDo prvej dekády decembra
"Kosu"Veľmi skoro, s vynikajúcou zimnou odolnosťou a odolnosťou voči chorobám a škodcomStredne veľké, so žlto-bronzovým povrchom a sladkou, dosť hustou, ale šťavnatou dužinou. Hmotnosť 135 až 165 gOd druhej polovice júla do prvého augustaPlody nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie.
„Ranná sviežosť“Čiastočne sebestačné, mrazuvzdorné, s nízkym rizikom plesňových a bakteriálnych chorôbMá malú veľkosť, s lesklou jasne zelenou pokožkou a malými sivými bodkami na povrchu. Hmotnosť 105 - 155 gZačiatok uprostred posledného letného mesiacaNie viac ako jeden mesiac
„Ďaleký východ“Komplexná hybridná forma hrušiek Ussuri, čínskych a európskych, vytvárajúca pohodlnú korunu. Stupeň s
vysoká zimná odolnosť, skorá zrelosť a produktivita
Stredná veľkosť s obchodovateľným vzhľadom a vynikajúcou chuťou.Od polovice augusta do druhej dekády septembraKrátka doba držania

Nutričná hodnota a obsah kalórií

Pred správnym vyhodnotením výživovej hodnoty a výhod tejto plodiny by ste mali pochopiť, koľko celkových kalórií a ďalších zložiek obsahuje dužina ovocia. Zrná dužina hrušiek Nashi obsahuje 0,37 g popola, 3,65 g vlákniny a 88,3 g vody. Čínska hruška je navyše bohatá na cholín, ekvivalent niacínu, kyselinu listovú, pyridoxín, kyselinu pantoténovú, riboflavín, tiamín, kyselinu askorbovú , fylochinón a alfa tokoferol. Kvantitatívny obsah proteínov, tukov a uhľohydrátov je 0,5 g, 0,23 ga 7,05 g. Celkový obsah kalórií v čerstvých produktoch nepresahuje 42 kcal.

Hruška: užitočné vlastnosti

Odrody s tvrdou dužinou nemajú výraznú arómu a široko sa používajú v šalátoch, omáčkach a prílohách. Čínska hruška sa môže vyprážať a karamelizovať s pridaním zázvoru a cukru. Ovocie sa často používa ako chutná a zdravá výplň pri príprave všetkých druhov pečiva. Hrušky Nashi sú vynikajúce na dusenie alebo pečenie.Komentáre:

 1. Braoin

  Závidim ti. Your blog is much better in content and design than mine. Who did the design for you?

 2. Gorisar

  Toto hodnotné posolstvo

 3. Merrick

  Presnejšie to nie je

 4. Ormond

  I think, what is it - error. I can prove.

 5. Bedwyr

  Bravo, skvelé myslenie

 6. Nikorisar

  And of course we wish:Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Recepty na výrobu palaciniek babičky v mlieku

Nasledujúci Článok

Konzervované paradajka s bazalkou