Keď pole a záhradné sedmokrásky zvyčajne kvitnúWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Keď kvitnú sedmokrásky, je to vzrušujúci pohľad. Harmanček alebo maticarius je jemná kvetina. Rastlina dostala svoj názov podľa latinského slova „matrix“. Preložené, to znamená maternicu. Existuje možnosť, že sa pomocou neho uzdravilo mnoho ženských ochorení.

Odrody sedmokrásky

Matricaria je zástupcom kvitnúcich rastlín z čeľade Asteraceae. Je trvalka. Na lúkach rastú divé kvety a ich kultúrni predstavitelia zdobia kvetinové záhony v záhradách.

Zahŕňajú asi 20 druhov podrozmerných aromatických bylín. Rastliny začínajú kvitnúť počas prvého roku života. Kvitnutie začína 30-50 dní po objavení prvých sadeníc.

Mnoho rastlín iných rodov z čeľade asterov sa nazýva sedmokrásky. Ale všetci majú vonkajšiu podobnosť s matricou. Kvety nemajú taký elegantný a atraktívny vzhľad ako kultúrne.

Sedmokrásky zahŕňajú kvety:

 • astry;
 • gerbera;
 • heliopsa slnečnice;
 • Doronicum;
 • spoločný a najväčší nimbus;
 • Osteospermum;
 • pyrethrum ružová;
 • harmanček;
 • Echinacea purpurea;
 • Tripleurospermum;
 • chryzantémy z jesene.

Ich kvetenstvo-koše sú obdarené regionálnymi trstinovými kvetmi. Môžu mať biely alebo iný odtieň lístkov. Centrálne miesto kvetenstvo je vždy najtmavšie. Listy rastlín majú úplne odlišné formy. Z botanického hľadiska je nazvať ich sedmokrásky chybou.

Tieto byliny sa často používajú v dekoratívnom kvetinárstve. Majú veľmi atraktívny vzhľad, takže sa bežne používajú pri navrhovaní mestských kvetinových záhonov.

Tieto rastliny nie sú na pôdu veľmi náročné. Preferujú dobre osvetlené miesta. Ak sú rastliny vysadené v zatemnenej oblasti, budú mať malé kvety a riedke kvitnutie.

Sedmokrásky sa chovajú ako sadenice pre králiky a kvetinové záhony v skleníkoch, pretože sú nestabilné voči mrazu. Tieto bylinky odolávajú transplantácii úžasne.

Vzdialenosť medzi výhonkami by mala byť:

 • najmenej 30 cm v prípade vysokých druhov;
 • 20 - 25 cm pre stredne veľké kvety;
 • 15 - 20 cm pre zakrpatené rastliny.

Na výrobu kytíc sa sedmokrásky pestujú v zľavách. Nízko rastúce druhy kvetov sa dobre zakoreňujú v kvetináčoch. Vo väčšine prípadov slúžia na zdobenie hraníc.

Aby rastliny mohli potešiť oko dlhšie, je potrebné systematicky odstraňovať kvitnúce kvetenstvo.

Približne raz za 5 rokov je potrebné obnoviť vysadené kríky. Inak sa okrasná rastlina znovuzrodí. Začína to vyzerať dosť divoko ako dosť silné. V niektorých prípadoch môže mať dokonca formu buriny.

Niektoré z nich (napríklad Echinacea purpurea) sú úžasné lieky.

Harmančekový farmaceutický prípravok

Toto je najslávnejší druh matricaria. Je to skutočná sedmokráska. Táto rastlina je rozšírená. Rastie v Európe, Ázii, Afrike a Amerike.

Vo voľnej prírode sa harmančeková lekáreň môže vyvíjať ako zimná alebo jarná rastlina. Väčšina matricaria rastie ako zimné plodiny. Semená môžu klíčiť na konci letného obdobia a na jeseň. Pred chladným počasím sa vytvorí ružica zelených listov. V tomto stave trávia mladé rastliny zimný čas.

Intenzívny rast matricarie sa začína po príchode jari a vytvorení pomerne teplých poveternostných podmienok. Objavujú sa hlavné a vedľajšie výhonky. Kvitnutie harmančekovej lekárne sa začína v júni. V prvej dekáde júla sa objavujú zrelé plody.

S nástupom skorej jari a teplého počasia je vývoj harmančeka oveľa rýchlejší. Kvitne v máji. Počas posledných júlových dní a začiatkom augusta sú bylinky úplne suché.

Kvitnutie harmančeka sa môže začať neskôr ako obvykle.

Stáva sa to v chladných a daždivých rokoch. V tomto prípade je kvitnutie harmančeka oneskorené pred začiatkom mrazu.

Niektoré rastliny sa tvoria podľa typu jarných plodín. Celá ich životnosť prebieha počas jedného vegetačného cyklu bez prerušenia. Výstrely sa začínajú objavovať na jar. Pred začiatkom jesene má tráva čas na výrobu semien.

Ak je leto a jeseň horúce a suché, počet rastlín, ktoré sa tvoria v zime, sa výrazne zníži. Väčšina semien klíčí na jar. V takýchto prípadoch sa výrazne zvyšuje počet výhonkov na jar. Klíčenie divokých klíčkov harmančeka v rôznych časoch prispieva k zavedeniu zmien každoročne sa opakujúcich javov v ročnom vývojovom cykle.

V prírode rastie lekáreň harmančeka na lúkach a prázdnych pozemkoch, pozdĺž okrajov polí a pozdĺž ciest, blízko bývania. Na špeciálnych plantážach sa pestuje na výrobu liekov a kozmetiky.

Pri siatí semien v zime sa v druhej polovici apríla objavia sadenice harmančeka. Tieto rastliny kvitnú o mesiac skôr, ako keď zasejú semená na jar.

Harmančekový čaj

Zber a použitie

Pretože obdobie kvitnutia harmančeka trvá od mája do neskorej jesene, je možné zbierať kvetenstvo po tak dlhú dobu asi 6-krát. Musia sa sušiť vonku v tieni. Výsledné suroviny skladujte v textilných vreckách, vreciach alebo papierových prepravkách nie dlhšie ako jeden rok.

Harmančeková lekáreň sa používa samostatne av bylinných prípravkoch na výrobu liečivých nápojov. Odporúčajú sa používať pri ochoreniach tráviaceho traktu (črevné poruchy, gastritída a vredy).

Matricaria je mierne sedatívum a liek proti bolesti. Preto sa po pridaní medu alebo cukru (mlieka) do harmančekového čaju môže nápoj brať s nespavosťou, prepracovaním alebo duševným stresom.

Všetko o výhodách harmančekaKomentáre:

 1. Zair

  It really pleases me.

 2. Yigol

  I think this - confusion. Dokážem to dokázať.

 3. Markell

  Chill out!

 4. Quent

  Niečo v tom je. Veľmi pekne vám ďakujem za pomoc s týmto problémom. nevedel som to.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Recepty na výrobu palaciniek babičky v mlieku

Nasledujúci Článok

Konzervované paradajka s bazalkou