Mara de Bois - kríženec jahôd a lesných jahôdWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Opravy odrôd jahôd sú medzi záhradníkmi a záhradníkmi obzvlášť obľúbené. Medzi nimi je možné uviesť Mara de Bois, jahody tejto odrody sa líšia od svojich „príbuzných“ nielen v schopnosti prijímať niekoľko plodín ročne, ale aj v úžasnej aróme lesných jahôd, pre ktoré ich milujú a oceňujú na celom svete.

Opis stupňa

Odroda Mara de Bois (preložené z francúzštiny - „lesné bobule“) bola vytvorená v roku 1991 vo Francúzsku. Zdedil svoju jedinečnú vôňu od lesných jahôd rastúcich na alpských lúkach a bohatej sladkej chuti a veľkosti - od pestovaných jahôd.

Výhody triedy:

  • dlhé plodové obdobie;
  • odolnosť proti mrazu;
  • rodenie sa vyskytuje v prvom roku rastu;
  • produktivita je nadpriemerná.

Hybrid Mara de Bois (jahody + jahody) má mnoho dcérskych odrôd, ktoré sa líšia vo väčších bobúľach, napríklad odroda Manila, ale to žiadnym spôsobom neovplyvňuje popularitu predkov. Vo Francúzsku je považovaný za jedného z najlepších. A to nielen vo Francúzsku. Jeho opis je uvedený v rôznych odrodových katalógoch.

Plody Mara de Bois sú lesklé, svetločervené, kužeľovitého tvaru. Najväčšie bobule majú veľkosť orecha. Zvyčajne dozrievajú začiatkom leta a jesene. V lete, keď je teplo, sú jahody menšie. Hmotnosť jedného bobule je 18 - 26 g. Ovocie sa konzumuje iba čerstvé. Môžu sa skladovať 3 dni.

Ďalšou výhodou odrody je vysoká estetika kríkov.

Z tohto dôvodu sa používajú na zdobenie dvora, balkóna, terasy ako ozdobných rastlín. Kučeravé kríky dosahujú výšku 20 cm, majú svetlo zelené listy. Početné stopky sa nachádzajú pod listami v kruhu, fontáne.

Ako takmer všetky jahody, aj odroda Mara de Bois prináša ovocie od konca jari (začiatkom leta) do konca jesene. Poskytuje dobrú úrodu v skleníkoch a tu môže prinášať ovocie po celý rok. Dlhé dažde neovplyvňujú chuť a vôňu bobúľ, avšak za slnečného počasia sa tieto vlastnosti zvyšujú.

Vyberateľné jahody kvitnú o niečo neskôr ako skoré odrody, takže jej mrazy, ktoré sú možné na jar, neohrozujú. Propagované anténami. Na získanie veľkého množstva odtokov sa za účelom aktualizácie sadivového materiálu k nej pritlačia stonky kvetov.

Jahody Mara de Bois môžu rok produkovať niekoľko plodín. Pri dobrej starostlivosti z jedného kríka môžete nazbierať až 0,5 kg chutných a voňavých bobúľ.

Príprava pôdy a výsadba

Optimálne obdobie pre výsadbu sadeníc je od apríla do mája, v závislosti od regiónu. V severných regiónoch sa táto práca môže vykonávať začiatkom júna. Miesto pre jahody by sa malo vybrať vopred a mali by sa na ňom vykonať všetky prípravné práce. Malo by to byť miesto otvorené slnku. Pestované jahody milujú hnojenú a mierne okyslenú pôdu, takže najskôr musíte do hĺbky 25 - 30 cm pridať kompost (humus) a anorganické hnojivá (v pomere 1 vedro kompostu a 40 g hnojiva na 1 m²). Po usadení sa zeme (asi o 3 týždne neskôr) môžete začať s výsadbou sadeníc. Kríky sa vysádzajú vo vzdialenosti 30 cm od seba a ulička by mala byť 40 cm. Niektorí letní obyvatelia používajú uličky na odstránenie antén a získanie nových rastlín. Pri pristávaní musíte zabezpečiť, aby bol bod rastu výtoku na úrovni zeme. Ak je koreňový systém rastliny poškodený, zlomené korene by sa mali odstrániť a miesto rezu ošetriť popolom.

Keď sú rastliny vysadené, pozemok je dobre napojený a mulčovaný. Na tento účel použite seno, slamu alebo piliny. Mulčovač si zachová vlhkosť, chráni jahody pred burinou a hubovými chorobami. Môžete použiť čierny film.

Po prvýkrát sa odporúča pristátie zakrývať fóliou. Recenzie záhradníkov naznačujú, že v tomto prípade sú lepšie akceptované mladé rastliny.

Pamätajte: 4 roky je maximálna doba pestovania bobuľovej kultúry na jednom mieste. Potom sa musí transplantovať.

Prvé kŕmenie jahôd

Strawberry Care

Starostlivosť o výsadbu spočíva v burine, uvoľňovaní pôdy, zalievaní a obliekaní. Nenechávajte burinu odtrhnutú v blízkosti kríkov, aby nepriťahovali škodcov a nevyvolávali choroby.

Keďže jahody prinášajú ovocie, dá sa povedať, že v nepretržitom režime by sa mal pravidelne vykonávať aj vrchný dresing. V opačnom prípade sa nemusí dosiahnuť očakávaný výťažok.

Prvý vrchný dresing sa vykonáva na jar, keď sa objavia prvé listy. Platí to pre rastliny, ktoré na mieste rástli už niekoľko rokov. Komplexné hnojivo je chované vo vode a jahody sú napojené. V tomto čase rastliny potrebujú dusík. Potom môžete vodu zaliať dvakrát mesačne roztokom infúzneho mulleínu (1 liter na vedro vody). Hnojivo Osmokot s dlhodobým účinkom má dobré hodnotenie. Uvádza sa nasledujúcim spôsobom: mentálne je naznačený kruh s polomerom 8 až 10 cm okolo rastliny a pozdĺž línie je zakopaných 8 až 9 granúl hnojiva.

Pri tvorbe púčikov sa uprednostňuje hnojivo s rovnakým množstvom dusíka, draslíka a fosforu. Počet stopiek a ich kvalita ovplyvňuje draslík.

Ak je pôda piesčitá, musíte ju postrekovať raz ročne slabým vodným roztokom kyseliny boritej; ak je vápenatý - so slabým roztokom manganistanu draselného a „Tsitovir“.

Ako sa starať o jahody

Ochrana pred chorobami a škodcami

Medzi ochoreniami postihujúcimi jahody Mara de Bois je možné rozlíšiť šedú hnilobu a hnedé škvrny. Aby sa zabránilo tomu, že sa choroba objaví hnedo na jar, pred začiatkom rastu nových listov, rastliny sa postriekajú Bordeauxovou tekutinou. Dobré recenzie a liek „Kurzat“. Od šedej hniloby je možné zabrániť správnemu zalievaniu rastlín: po obvode pod koreňom, nie samotnými kríkmi, alebo môžete použiť zavlažovanie. Počas kvitnutia sa rastliny postriekajú prípravkom Roval, ktorý nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre ľudí, pretože sa nezhromažďuje v plodoch jahôd. Múčnatka Mara de Bois je takmer nedotknutá.

Škodcovia môžu tiež ohrozovať jahody: slimáky, slimáky, vošky, kliešte, mravce. Z vošiek a kliešťov sa výsadba ošetruje mydlovým roztokom alebo infúziou cibuľových šupiek. Dobrý mulč chráni aj pred niektorými škodcami. Na desivé účely môžete vedľa jahôd zasadiť cesnak, cibuľu, nechtíčky a nechtíka.

Jahoda Mara de Bois patrí k odrodám odolným proti mrazu, takže dobre toleruje mierne mrazy. Ak sa pestuje v oblastiach s možnými skorými mrazmi, je lepšie pokryť záhradu.

Starostlivosť o bobule nie je nič zložité. Výsadbou na mieste si môžete vychutnať lahodné sladké ovocie hybridnej odrody celé leto, ktorému alpské jahody dali neprekonateľnú vôňu.Komentáre:

  1. Zebulon

    Great post - no words. Vďaka.

  2. Yrre

    Great article Thank you very muchNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Recepty na výrobu palaciniek babičky v mlieku

Nasledujúci Článok

Konzervované paradajka s bazalkou