Pomoc pestovateľom kvetov: choroba gloxíniaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mnoho milovníkov izbových rastlín pozná kvet s názvom gloxinia. Choroby gloxinia s fotografiou, ktorú dnes zvážime. Táto hľúzovitá rastlina má skrátenú stonku a zamatové listy. Kvety z lievika majú krásnu farbu.

Gloxinia sa stáva:

 • štandard s výškou do 25 cm;
 • kompaktný s výškou 12,5 až 25,3 cm;
 • miniatúrne, s výškou 5 až 12 cm;
 • mikrominiatúra do výšky 5 cm.

Príčinou jeho chorôb môžu byť huby a škodcovia. Pestovanie kvetov prevažne modrofialovej a červeno-ružovej farby je dosť ťažké.

Plesňová gloxiniová choroba

Prečo gloxinia nekvitne? Táto otázka trápi mnoho záhradníkov. Gloxinia sa často ochorie pri rôznych plesňových chorobách, pri ktorých mizne prirodzená farba listov a časti rastlín stmavnú. Ak sa púčiky rastliny začnú hniť, môžete nájsť niekoľko príčin tohto problému:

 • nadmerné zalievanie;
 • kyslá pôda;
 • nadbytok dusíka.

Pri hojnom zalievaní stačí upraviť tak, aby Zem nebola príliš vlhká. Pri kyslej pôde je potrebné transplantovať rastlinu s úplnou výmenou pôdy. Po hnojivách obsahujúcich dusík sa môže vyskytnúť nadbytok dusíka. Je lepšie kŕmiť komplexnými hnojivami pre gloxíny. Musia nevyhnutne obsahovať dusík a draslík. Okrem týchto prvkov obsahujú komplexné hnojivá fosfor a mnoho ďalších chemikálií. Ak hľúzovitá hľúzovitá hniloba, 2-3 krát postriekajte rastliny fungicídom.

Prečo inde nekvitne gloxinia? Z chorôb plesňového pôvodu stojí za zmienku antracóza. Jej príznaky sú hnedé škvrny na listoch. Postupne prechádzajú na výhonky a na kmeň rastlín. Nakoniec to vedie k ich rozpadu a zničeniu. Antaknóza v gloxinii sa musí liečiť bezchybne. Toto ochorenie môže napadnúť rastliny s mechanickým poškodením. Zvýšená vlhkosť a kyslosť pôdy, nedostatok fosforu a draslíka v nej môžu tiež spôsobiť ochorenie.

Aby sa zabránilo patológii, je potrebná komplexná starostlivosť: je potrebné postrekovať rastlinu chloridom meďnatým, meďnatým alebo oxychrómom a kŕmiť hnojivami. Inak, s pracovným vybavením as pomocou rôznych škodcov, choroba prejde do susedných rastlín. Nevystavujte choré exempláre na ulici v daždi. Všetko pracovné vybavenie by sa malo po použití dezinfikovať. Ak je infekcia rastliny veľmi silná, je lepšie kvetinu zničiť spálením. Počiatočné štádium tohto ochorenia je eliminované. Liečba je nasledovná:

 • stačí odstrániť choré časti kvetov hnedými škvrnami (listy, stonky, púčiky);
 • nastriekajte rastlinu fungicídom 2-3 krát s intervalom 2 až 3 týždne.

Ďalším ochorením je ascochitóza. Jeho príznaky sú výskyt červených škvŕn s hnedými okrajmi na listoch rastlín. Škvrny môžu mať hnedú farbu. To sa môže stať, keď sa zvýši vlhkosť vzduchu. Na liečbu, ktorú potrebujete:

 • úplne odstráňte všetky zafarbené listy;
 • na zabránenie šírenia infekcie je lepšie ich spáliť;
 • ošetriť postihnutú rastlinu Bordeauxovou tekutinou;
 • po 7 až 10 dňoch liečbu zopakujte.

Namiesto kvapaliny Bordeaux môžete použiť síran medi, fungicídy, ako napríklad „vrchol Abiga“ alebo „Vectra“.

Phyllosticosis je pomerne časté ochorenie. Na listoch sa objavujú tmavé zaoblené škvrny. Ich stred je hnedý. List rastie, na miestach sú slzy. Keď sa tieto príznaky objavia, okamžite nastriekajte chorobu. Liečba gloxínie spočíva v tom, že sa na ne pôsobí prípravkami obsahujúcimi meď. Môže to byť kvapalina Bordeaux, síran meďnatý alebo oxychlorid medi.

Niekoľko ďalších plesňových chorôb

S chorobami plesňovej povahy je Septoria spojená. Môže sa nosiť s dažďovými kvapkami a vetrom. Optimálne podmienky pre výskyt tohto ochorenia:

 • pobyt v miestnosti s teplotou 20 - 25 ° s vlhkosťou 98%;
 • zvlhčenie lístia po dlhú dobu (až 48 hodín);
 • nízka úroveň osvetlenia.

Na listoch chorej rastliny majú škvrny sivohnedú farbu. Navonok pripomínajú hrdzu. Listy potom začínajú padať. Stonky sušia a postupne odumierajú. Púčiky môžu tiež trpieť. Odporúča sa ošetriť rastlinu fungicídmi, ako je Benomil a inými prípravkami obsahujúcimi meď. Liečba by sa mala opakovať po 7-10 dňoch.

Neskorá pleseň je choroba spôsobená hubami. Môže sa šíriť pôdou a zariadením, prostredníctvom výsadbových materiálov a dažďovej vody. Pôvodcovia choroby sú schopní žiť v zemi až do 8 rokov. Blight nastane za nasledujúcich okolností:

 • znovu zhutnená zemina;
 • stagnácia vody počas zavlažovania;
 • hustá populácia rastlín;
 • pôda je zle pripravená;
 • zalievanie sa vykonáva dažďovou vodou;
 • príliš časté striekanie;
 • vlhkosť 80% a viac;
 • teplota sa počas dňa mení z 10 na 22 °.

Známkami neskorej plesne sú hnedé škvrny s bledozeleným okrajom. Vnútorná strana listov sa môže rozkvitnúť vo forme bielej plesne. To sa dobre prejavuje vo vlhkom počasí. Listy suché a odumierajú, keď zasiahne suché počasie. Na stonkách sa môžu objaviť pruhy tmavohnedej farby. Rastlina vädne. Je veľmi ťažké liečiť pacienta gloxiniou. Chemikálie nepomáhajú. Účinná bude iba správna prevencia. Rastliny je potrebné zalievať kuprosanom. Na tento účel je možné použiť polykarbocid a polymarcín. Pred výsadbou gloxínie alebo pred vysadením musíte pôdu sterilizovať. Korene rastliny držte 5 minút v suspenzii kaptánu. Je takmer nemožné vyliečiť chorú rastlinu, takže jedinou správnou cestou je vypáliť ju.

Sivá hniloba má tiež svoje vlastné príznaky. Objaví sa biely nadýchaný povlak. Ovplyvňuje pedikely a stopky listov. Kvet hnije a zomiera. Dôvodom je stiesnené usporiadanie rastlín, zvýšená vlhkosť v miestnosti, nedostatočné vetranie koreňov v dôsledku spečenej pôdy. Potrebujete iba mierne zalievanie a do pôdy pridajte piesok, perlit alebo vermikulit. Tieto prísady zabezpečujú kvalitné vetranie koreňov. V miestnosti s gloxíniou by nemali byť žiadne prievany. Fungicídna choroba sa lieči v intervale 7 dní.

Prášková pleseň je plesňové ochorenie. S ním sú všetky časti rastliny pokryté kvetom bielej farby, ktorý sa rýchlo mení na prášok. Ochorenie sa vyvíja pri silnom zalievaní, so zmenami teploty a vlhkosťou v miestnosti. Je lepšie okamžite spáliť úplne infikovanú rastlinu. Počiatočné štádium choroby sa môže liečiť fungicídmi.

Chráňte izbové rastliny pred škodcami a chorobami

Choroby škodcov

Škodcovia škodia kvetom. Najobľúbenejším druhom škodcov gloxinií sú bičíky. Toto je hmyz, ktorý sa živí rastlinnými šťavami. Na fotografii sú ich jednotlivci úplne viditeľní. Ich veľkosť v dospelosti je až 1,5 mm. Známkami, ktoré sa objavili, sú malé bodky svetlej farby na listoch kvetu. Ak sa nachádzajú, musíte kvetináč izolovať od ostatných rastlín. Potom musíte liečiť gloxiniu insekticídmi, ako sú Intavir, Fitoferm, Aktara, Aktellik alebo Karate. Ak chcete úplne zničiť strapce, musíte robiť trojité spracovanie v intervaloch 7 dní. Môžete fotografovať a sledovať dynamiku liečby. V opačnom prípade listy stmavnú a spadnú.

Záver k téme

Gloxinia je vďaka hojnému a krásnemu kvitnutiu veľmi obľúbená medzi záhradníkmi.

Táto rastlina umelého pôvodu k nám prišla z Južnej Ameriky. Vyžaduje si to osobitný prístup. Je potrebné ho kŕmiť včas, odstrániť sušiace listy, urobiť do pôdy prísady. Starostlivosť o ňu je dosť komplikovaná. Ak je narušená, rastlina môže prestať kvitnúť. Nesmieme zabúdať na zavádzanie hnojív do pôdy kvôli gloxinii. Listy rastlín v normálnom stave suché iba vtedy, keď ide o odpočinok. Zvyčajne sa to stáva okamžite po odkvitnutí.

Hľuzy môžu byť v pokoji uložené v chladničke. Vyžaduje sa však osobitná kontrola a starostlivosť, inak gloxinia zo zmrazených hľúz neklíči. Pri najdôkladnejšom pozorovaní sa gloxinia nezobudí. Je lepšie umiestniť kvetinu na tmavšie chladné miesto. Rastlina spí 3-4 mesiace. Potom sa na hľuze objavia malé listy, kvet sa roztiahne a objavia sa púčiky. Počas tohto obdobia by sa mala venovať osobitná pozornosť starostlivosti o neho. Inak nemôžete čakať na obdobie kvitnutia. Krásne púčiky tejto rastliny možno vidieť na mnohých fotografiách v špeciálnych obchodoch a časopisoch.

Ako sa starať o gloxínyKomentáre:

 1. Cassibellaunus

  Je to pozoruhodné, veľmi užitočná fráza

 2. Tydeus

  Nič nové :(

 3. Corbyn

  Congratulations, words ... what another idea

 4. Tojakree

  you have not been wrongNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Recepty na výrobu palaciniek babičky v mlieku

Nasledujúci Článok

Konzervované paradajka s bazalkou