Huby - huby: popis a receptyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Huby huby spájajú celú skupinu druhov z rodu Mlechnik (Lactarius). Charakteristickým znakom skupiny je žlto-ružové alebo oranžovo-červené sfarbenie plodového tela, ako aj izolácia červenkastej mliečnej šťavy na plátku. Ryšavky sa vyznačujú vynikajúcou chuťou a vysokými výživovými vlastnosťami, a preto sa v mnohých krajinách táto huba nazýva vynikajúca.

Opis a vlastnosti huby

Červenovlásky majú jasne červenú farbu a načervenalý odtieň kvôli vysokému obsahu beta-karoténu. Falošné šafranové huby neexistujú, takže je takmer nemožné zbierať jedovaté huby, ktoré majú červené klobúky, ktoré vyzerajú ako šafranové huby. Neskúsení hubári niekedy zamieňajú šafranové huby s podmienečne jedlými a menej hodnotnými ružovými hrdlami. (Lactarius torminosus), ktoré vylučujú bezfarebnú mliečnu šťavu a majú veľmi dospievajúci povrch.

V súčasnosti je opis a charakteristika najbežnejších druhov ťavovitých známych takmer všetkým skúseným zberateľom húb.

Meno SaffronOpis hríbovej čiapkyOpis nôh hubyBotanické vlastnosti
Skutočný (lat Lactarius deliciosus)Vypuklý, s časom sa stáva lievikovitým, hladkým, lesklým a mierne lepkavým. Má oranžovú farbu a tmavšie sústredné krúžky alebo škvrny.Stredne veľké, rovné, s klobúkom, valcovité, na dne sa zužujú, dutéBohatá sekrécia pomarančového sfarbenia mliečnej šťavy s hustou konzistenciou s ovocnou vôňou
Smrek (Lactarius deterrimus)Vypuklý tvar s hľuzou a zahnutými okrajmi. U dospelých jedincov je plocho konkávny alebo lievikovitý, krehký, pokrytý oranžovou farbou a tmavými zónami kože.Valcový, veľmi krehký, dutý, jedna farba s klobúkom, zelená na strihuIzolácia neaktívnej červenej mliečnej šťavy, zelená pod vplyvom vzduchu
Červená (Lactarius sanguifluus)Ploché alebo konvexné, dosť husté a mäsité, pokryté hladkou oranžovou a lesklou pokožkouValcový, zúžený v spodnej časti, práškový povlakVýsledná mliečna šťava pod vplyvom vzduchu získava veľmi charakteristické fialovo-hnedé sfarbenie
Japonec (Lactarius japonicus)Takmer rovný a v strede prehnutý, so zreteľne zakrivenými hranami. V priebehu času povrch získa lievikovitý tvar a jasne viditeľné sústredné povrchové zóny okrového alebo ľahkého terakotového zafarbenia.Krehký, s charakteristickou dutinou vo vnútri, jasne červenooranžové sfarbenie, na vrchu je biely pruhVýrazný výtok z rezu krvavočervenej alebo červenkasto-oranžovej mliečnej šťavy

Fotogaléria

Užitočné vlastnosti

Beta-karotén obsiahnutý v mäse šafranového mlieka sa môže premeniť na retinol alebo vitamín A. Buničina z huby navyše obsahuje:

 • kyselina askorbová;
 • tiamín;
 • riboflavín;
 • niacín;
 • ľahko stráviteľná vláknina;
 • základné popolové látky;
 • sacharidy.

Nepopierateľné výhody šafranového mlieka a ich výživová hodnota sú tiež dôsledkom prítomnosti minerálov vrátane železa, draslíka, fosforu, sodíka, horčíka a vápnika. Jednou z najcennejších zložiek buničiny plodníc je prírodné antibiotikum produkované šafranovým mliekom zvaným laktrioviolín, ktoré sa vyznačuje silným účinkom, ktorý má nepriaznivý vplyv na rast väčšiny bakteriálnych druhov patogénnej mikroflóry.

Hubová dužina sa aktívne používa na liečenie bakteriálneho zápalu. Červenovlásky sú ľahko stráviteľné a cenné huby, ktoré pôsobia ako zdroj bielkovín. Vďaka užitočným vlastnostiam sa huby stali veľmi populárne nielen u nás, ale aj v zahraničí.

Ako vyzerajú huby?

Distribučná oblasť

Ryšavky sa považujú za obyvateľov ihličnatých lesov. Huby by sa mali zbierať od júla do septembra. Tieto huby sa najčastejšie pestujú v oblastiach, ktoré sú hojne vlhké, teplé a dobre osvetlené. Niekedy „kráľovská slnko“ rastie na otvorených a dobre osvetlených okrajoch.

Boli to také stránky, ktoré boli populárne medzi lištami a populárne medzi milovníkmi tichého lovu. Rozhodujúcim faktorom pri šírení jedlých húb je výkonnosť substrátu. V suchých borovicových lesoch rastú takmer všetky druhy tiav. Niektoré druhy sa vyskytujú v zmiešaných lesoch. Ovocie sú roztrúsené po skupinách.

Ako variť: najlepšie recepty na zimu

Solené a nakladané ražné huby sú výrobkom s vysokou kalorickou hodnotou, pokiaľ ide o energetickú hodnotu, presahujú mäsové výrobky vrátane hovädzieho mäsa a kurčaťa. Červenovlásky slúžia ako zdroj aminokyselín a ako náhrada kvalitných bielkovinových potravín pre vegetariánov a vo veľkej miere sa používajú na zimný zber.

Po osolení huby menia pôsobivú oranžovú farbu na zelenohnedú, ktorá nemá nepriaznivý vplyv na chuť. Na správne ochutené šampiňóny silne pripomínajú slané prsia alebo vzrušenie. Príprava solených a nakladaných šafranových húb je jednoduchá:

 • zozbierané huby sa musia starostlivo, ale dôkladne vyčistiť, aby sa odstránili všetky zvyšky lesných rastlín;
 • do čistého a suchého skla alebo smaltovaných jedál dajte pripravené huby do hustej vrstvy s hrúbkou 5 až 7 cm dole klobúkom, každá vrstva sa posype soľou v množstve 50 g na kilogram húb;
 • na vrch húb sa umiestni drevený kruh a náklad.

Huby solené týmto spôsobom sú pripravené na použitie asi mesiac a pol.

Horúce marinované huby sa pripravujú podľa tohto receptu:

 • je potrebné prevariť vodu a pridať do nej soľ, ako aj kyselinu citrónovú podľa chuti;
 • pripravené nádoby sa sterilizujú v mikrovlnej rúre a vriace švové viečka sa varia niekoľko minút;
 • pripravené huby by sa mali spustiť do vriacej marinády a uvariť 15 - 20 minút;
 • varené šampiňóny v marináde vložte do pohárov a potom nalejte húb.

Pripravené huby z húb by sa mali okamžite korokovať a potom otočiť hore nohami a zakryť. Tento predjedlo je nielen úplne bezpečné, ale aj neuveriteľne chutné.

Červenovlásky sa tiež široko používajú na výrobu húb a kaviáru z húb a osvedčili sa ako náplň do koláčov. Polievka z čerstvého šafranového mlieka vychádza veľmi bohatá a voňavá. Z prvých húb sú obľúbené nielen bežné polievky, ale aj chutné a veľmi zdravé krémové polievky a šťouchané polievky.

Výroba šafranových húb

Napriek tomu, že podľa opisu majú šafranové huby v našich lesoch spoločné rysy s rusulami bežnými, sú títo predstavitelia veľkého kráľovstva húb v porovnaní so svojimi náprotivkami výrazne nadštandardní a mnohí skúsení zberači húb si cenia ešte vyššie ako huby.


Pozrite si video: Cestoviny v "syrovej" omáčke s hubami. Rýchly vegánsky recept


Komentáre:

 1. Arleigh

  Je to pozoruhodný, skôr užitočný nápad

 2. Colvyr

  Sorry, I thought, and deleted the matter

 3. Jankia

  I advise you to look at the site, which has a lot of information on this issue.

 4. Bradleah

  )))))))))))))))))))) je neporovnateľné)Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Originálne topánky pre domácich majstrov vyrobené z vatových vankúšikov

Nasledujúci Článok

Aké sú tieto diery na paradajkových plodoch