Značky sú vzpriamené a zamietnutéWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Nechcené nechtíka lekárske, ako aj vzpriamené odrody, sú byliny z čeľade Asteraceae. Existuje viac ako 30 druhov a veľké množstvo odrôd týchto jednoročných a viacročných rastlín. Celkom podmienečne (podľa amatérskych záhradníkov) sa tieto rastliny delia na zvislé (zvislé) a odmietajú sa.

Pôvod mena a druhu

Hoci tieto očarujúce kvety pochádzajú z Ameriky, aklimatizovali sa dobre v našich otvorených priestoroch. Do Španielska ich priniesli námorníci už v 16. storočí, počas doby dobytia - španielskej kolonizácie Ameriky. Potom sa táto rastlina rozšírila po celej Európe.

Oficiálny názov tejto kvetiny - Tagetes - dostal Carl Linnaeus, keď vytvoril svoju jednotnú klasifikáciu rastlín a zvierat. Pravdepodobne to nazval tak, že kvôli krásnemu a živému vzhľadu, podobne ako krása Tages - vnuka Jupitera.

Avšak v rôznych krajinách má rastlina svoje vlastné názvy. V Nemecku sa to nazýva študentský kvet, v Spojenom kráľovstve - Márske zlato (nechtík lekársky), na Ukrajine - čelo čierne (obočie). Všetky tieto názvy odrážajú jednu alebo druhú kvalitu kvetu.

Dnes je nechtíčky nechcené a vzpriamené v ktorejkoľvek domácnosti alebo letnej chate. Zdobia balkóny viacposchodových budov a mestské kvetinové záhony.

Takáto popularita týchto rastlín je spojená predovšetkým s ich dekoratívnosťou. Koniec koncov, kvety môžu byť jednoduché alebo dvojité (odmietnuté froté citrónové džemy, mandarínky, kráľovná Sophia atď.). Ich farby sú tiež rôznorodé a veľmi dekoratívne: od svetlo žltej (vzpriamené nechtíky Gelber Stein) po jasne oranžovú (nechtíky zamietnuté Mandarinom) a pestré, s červenými, hnedými, lemovanými okvetnými lístkami (odmietnuté froté zlato Kopchen).

Kríky tejto rastliny sa tiež veľmi líšia výškou. Existujú vysoké kríky do 120 cm (vzpriamené, husto froté zlaté doláre). Aj keď väčšina odrôd má výšku 50 - 70 cm, existuje pomerne málo malých kríkov do výšky 30 cm, ktoré sa používajú na zdobenie okrajov, rabatiek a balkónov. Sú to napríklad zamietnuté froté měsíčky odrody Orangeflamme (oranžové alebo oranžové, oheň) alebo nechtíky vztýčené Antigua. Sú to pravdepodobne najmenšie kríky, ktoré majú výšku až 20 cm a pri tak malom raste majú jasne žlté alebo oranžové kvety v tejto odrode priemer až 10 cm.

Pri popise niektorých odrôd boli pomenované 2 hlavné odrody. Aký je však rozdiel medzi vzpriamenými a zamietnutými nechtíkmi? V skutočnosti pri klasifikácii rastlín podľa druhu stoniek a smeru ich rastu neexistuje pojem „zamietnutý“. Ale s odkazom na nechtíka lekárske sa používa.

Hlavný rozdiel medzi týmito odrodami spočíva v tom, že vzpriamene vzpriamené rastliny majú jeden stredný rovný kmeň a zamietnuté nie. Okrem toho má väčšina vzpriamených odrôd väčšiu výšku ako zamietnutá.

Chov a výhody

Všetky odrody nechtíka lekárske sú jednoročné, preto sa množia iba semenami. Po jednorázovom získaní semien si však môžete poskytnúť semenný materiál na mnoho rokov. Koniec koncov, iba 1 gram semien od 280 do 700 malých semien. Zachovávajú si životaschopnosť po dobu 1 až 4 rokov (vzpriamené pre kratšie obdobia, pre zamietnuté - dlhšie). Okrem toho sa obaja úspešne množia samovysevom.

Jednou z najpopulárnejších odrôd, ktoré sa nachádzajú takmer v každej záhrade, je Bolero. Jedná sa o krátke kríky s červeno-hnedo-žltými kvetmi s vlnitými okrajmi. Rastliny sú veľmi nenáročné, nevyžadujú osobitnú starostlivosť ani veľmi úrodnú pôdu. Môžu rásť na slnku aj v čiastočnom tieni. Kvet začína od mesiaca a pol po zasiatí.

Kvôli špecifickej vôni kvetov, listov, stoniek a dokonca aj koreňov sa táto odroda často vysieva medzi ružami alebo uhorkami, aby odpudzovala vošky a iné škodce (napríklad nematódy - červy, ktoré spôsobujú nematodózu rastlín, zvierat a ľudí).

Na ten istý účel sa často používajú úžasne krásne kvitnúce kríky Antigua Primrose s veľkými guľovitými žltými alebo oranžovými kvetmi.

Výhody nechtíka lekárskeho sa však neobmedzujú iba na ich použitie v dekoratívnom kvetinárstve a na ochranu rastlín pred škodcami. Nie každý, kto rád chová nechtíčky vo svojej domácnosti, na balkóne alebo na parcele, vie, aké výhody môžu tieto rastliny pre telo priniesť.

Mesiac: pestovanie semien

Oblasti použitia značiek

Nedávno sa objavilo stále viac štúdií týkajúcich sa zloženia a možností použitia zložiek obsiahnutých v nechtíčkoch na lekárske (terapeutické) účely.

Tagetes sú cenné v tom, že ich kvety obsahujú éterické oleje. V ich zložení však existuje ďalšia skupina cenných látok. Sú to flavonoidy - chemické zlúčeniny s antioxidačnými vlastnosťami.

Niektoré z nich majú antibakteriálny účinok. A flavonoidy rutín a quercín obsiahnuté v kvetoch vzpriamených nechtičiek, najmä v kombinácii s kyselinou askorbovou, spevňujú steny krvných ciev, inhibujú zrážanie krvi, čím bránia trombóze.

Mnoho zástupcov tradičnej medicíny používa suchý extrakt nechtíka lekársky do dnešného dňa na liečenie žalúdočných vredov a dvanástnikových vredov.

Kvôli veľmi vysokému obsahu karotenoidov (provitamín A) môžu infúzie a odvar z nechtíka pozitívne ovplyvniť zrak osoby. Na základe jedného z nich - luteínu - tiež pripravujú potravinové doplnky a očné kvapky.

Okrem toho sa vo varení vo veľkej miere používajú vzpriamené nechtíky. Napríklad známa soľ Svan obsahuje ich kvety. Existuje veľa korenín a omáčok, do ktorých sa pridávajú lístky nechtíka. Turci sú jednou z najobľúbenejších ingrediencií všetkých druhov korenín na mäsové a zeleninové jedlá. A niektoré z našich žien v domácnosti pridávajú do konzervovaných paradajok celé kvety. Ukazuje sa, že je veľmi chutný a nezvyčajný.

Pestovanie nechtíkaKomentáre:

 1. Chimalli

  Earlier I thought differently, many thanks for the information.

 2. Kagamuro

  Podľa môjho názoru sa mýli. Som si istý. Pokúsme sa o tom diskutovať. Napíš mi v PM, hovorí s tebou.

 3. Chege

  Absolútne s vami súhlasí. I think this is an excellent idea. Súhlasím s tebou.

 4. Shanahan

  Gratulujem, vaša myšlienka sa hodíNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Recepty na výrobu palaciniek babičky v mlieku

Nasledujúci Článok

Konzervované paradajka s bazalkou