Ambrosia: ako sa zbaviť nebezpečného hosťa v záhradáchWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ambrosia z Latinskej Ambrósie je jednoročná alebo viacročná rastlina z čeľade Asteraceae. Rastlina je zaradená do zoznamu karanténnych bylín, obmedzené v Rusku. To je relatívne bežné v strednej zóne, rastie hojne v zóne chernozemov.

Botanický opis

Opis tejto rastliny sa môže mierne líšiť v závislosti od druhu. Škodlivá rastlina má svetlo alebo tmavozelenú nadzemnú časť. Výška trávy sa môže pohybovať od 20 cm do 2 m. Koreňový systém typu tyčinky preniká 3-4 krát hlboko do pôdy.

Táto pomerne bežná rastlina sa šíri semenami. Ambrózia dospelých dokáže tvoriť asi štyridsať tisíc semien s vysokým percentom klíčivosti, čo komplikuje kontrolu buriny. Obdobie hromadných výhonkov pripadá na obdobie od mája do júna a kvety, ktoré sa nelíšia v atraktívnosti, sa tvoria v poslednom desaťročí júla. Kvitnutie pokračuje až do výrazného jesenného chladenia.

Hlavné odrody

Do rodu Astro, do ktorého patrí ambrózia, je zahrnutých asi päťdesiat druhov. Väčšina z nich je rozšírená v Severnej Amerike, ale v posledných rokoch bolo do iných krajín zavedených mnoho odrôd. Niektoré druhy sa vyskytujú vo veľkých množstvách na Ukrajine av južných oblastiach našej krajiny. Na území Ruska sú najbežnejšie štyri škodlivé karanténne buriny, ktoré upchávajú úrodu takmer akejkoľvek plodiny.

Zobraziť menoLatinské menoCharakteristika a popiskvitnúce
Leaf AmbrosiaAmbrosia artemisiifolia L.Horná časť listov je zelená a takmer holá a dole je prítomná šedo-zelená krátka puberta. Výška vetviacej časti antény môže byť 20 až 200 cmKvitnúce od júla do októbra. Koše sú unisexuálne, malé, viackveté, zbierané všeobecne, mužských a ženských racemózových kvetenstvo. Nádoba má pásy
Trojdielna ambrosiaAmbrosia trifida L.1-3 m vysoký, s rovnou, zvrásnenou, rozvetvenou a hrubo drsnou stopkou s protiľahlými a stopkami listov, jednodomá rastlinaPánske koše viacfarebného typu, malé, dámske koše jednokvetého typu, väčšie, umiestnené v listových dutinách alebo na spodnej časti mužských kvetenstvo
Holosome ambróziaAmbrosia psilostachya DC.Rastlina je modro-zelenej farby v dôsledku prítomnosti hustej puberty. Stonka je rovná a brázdová, rozvetvená. Výška rastliny do 50 - 150 cmKvety v košiach, zhromaždené v sypaných kefách, pánske koše s viacerými kvetmi, malé, dámske koše s kvetmi jediného druhu
Ambrosia vulgarisAmbrosia elatiorVzhľad a tvar listov pripomína obyčajné paliny s krátkými listami alebo priesvitné, takmer celé listyKvetenstvo predstavujú koše s unisexovými kvetmi tyčinky, zozbierané do komplexných kvetov typu spike.

Fotogaléria

Poškodenie rastlín

Ambrosia sa vyskytuje v osadách, často rastúcich v pustinách a poliach, sa môže vyskytovať v blízkosti stromov a pri cestných lesných pásoch, ako aj pozdĺž ciest.

Ambrosia: poškodenie ľudí

Toto je jednoročná tráva buriny, ktorej prirodzené rozšírenie je v Severnej Amerike. V posledných rokoch sa Ambrosia elatior a ďalšie odrody vyskytujú takmer všade v našej krajine a spôsobujú značné škody nielen na plodinách, ale aj na zdraví ľudí:

 • U detí a dospelých sa stala bežná alergická reakcia na peľ. Medzi jej najčastejšie prejavy patrí vývoj alergickej konjunktivitídy a rinitídy, ako aj príznakov bronchiálnej astmy, žihľavky alebo Quinckeho edému. Biologicky aktívne látky ambrózie majú negatívny vplyv na ľudské tkanivá a orgány.

 • Ambrosia, pokosená a sušená bylinkami, ak sa používa ako krmivo pre hospodárske zvieratá dodáva mlieku veľmi tvrdý a nepríjemný zápach.
 • Burina v karanténe je schopná prečerpávať vodu zo zeme mnohokrát aktívnejší ako kukurica a slnečnica, takže plodiny pestované v bezprostrednej blízkosti Ambrosie takmer okamžite vyschnú.

Škodlivosť ambrózie v oblastiach hromadného rozdeľovania burín sa teda prejavuje v nižších úrodách, čo brzdí proces zberu a upchávania výsadieb, ako aj zhoršuje zdravie ľudí.

Malo by sa poznamenať, že ambrózia a tripartitná ambrózia sú typické jednoročné rastliny, čo do istej miery zjednodušuje reguláciu burín, Ambrosia holomechatelnaya je trvalý druh a ničenie tohto buriny bude trvať dlhšie.

Metódy ničenia

Boj s Ambrosiou je dosť zložitý a zbaviť sa ho v krátkom čase nebude fungovať. Regulácia buriny zahŕňa poľnohospodárske postupy a používanie silných a najúčinnejších chemikálií:

 • pri striedaní plodín je potrebné správne striedať plodiny;
 • Na mieste je dôležité vykonávať vysokokvalitné obrábanie pôdy;
 • požaduje sa, aby sa riadne riadila starostlivosť o plodiny a aby sa vyčerpali zásoby semien burín v pôde;
 • v oblastiach s vysokou úrovňou upchávania ambróziou sa používa technika, ako je vytváranie parného poľa, ktorá znižuje ukazovatele upchatia o dve tretiny;
 • dobrým výsledkom je trvalé pestovanie zimných plodín po dobu troch rokov, po ktorom nasleduje semi-parné obrábanie pôdy;
 • malé množstvo buriny v osobnom alebo záhradnom pozemku sa môže zničiť opakovaným kosením ročnej ambrózie až do štádia kvitnutia a tvorby semien na rastline;

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zabiť Ambrosiu, je použitie najnovšej generácie herbicídov:

 • obrábanie pôdy pred sejbou alebo postrekom plodín vo fáze sadeníc s roztokom liečiva "viadukt";
 • obrábanie pôdy s vložením prípravkov petície, tapíru alebo taktiky;
 • povolil používanie pesticídov zo skupiny glyfosátov, medzi ktoré patria prípravky „Caliber“, „Roundup“, „Glysol“, „Prima“, „Glyphos“, „Tornado“ a „Kliniky“;
 • je veľmi dôležité vykonávať separovaný zber a skladovanie plodiny získanej z oblastí, v ktorých dochádza k výraznému upchávaniu ambrózie akéhokoľvek druhu.
Metódy kontroly ambrózie

Ak je to potrebné, Ambrosia by sa mala odstrániť aj z nekultivovaných pozemkov, vylučovacích pásiem a voľných pozemkov susediacich s pozemkami pre domácnosť alebo záhradnými pozemkami. S včasnou a kompetentnou kontrolou buriny existuje šanca, že nepoškodí vaše plodiny.Komentáre:

 1. Gwynham

  smiled ... '

 2. Zulugar

  Je to jednoducho skvelý nápad

 3. Nabar

  Na túto tému viem veľa rozprávať.

 4. Attwell

  is absolutely in accordance with the previous messageNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Recepty na výrobu palaciniek babičky v mlieku

Nasledujúci Článok

Konzervované paradajka s bazalkou