Sadenice čučoriedok: technológia pestovania a výsadbyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Použitie čučoriedok je najlepší spôsob, ako vytvoriť záhradu alebo plantáž krásneho bobule. Čučoriedky zo semien prinesú úrodu až po 7-8 rokoch. Výsadba sadeníc sa vyplatí za 2-3 roky. Výhody a vybavenie sú zrejmé.

Množenie semien čučoriedok

Pestovanie čučoriedok zo semien je jednoduchšie a spoľahlivejšie ako opätovné nasadenie sadeníc. Nie každý však chce na úrodu dlho čakať. Semená čučoriedok sa predovšetkým musia vyberať z rôznych druhov bobúľ. Vyberte si najzrelé, chutné a veľké bobule. Potom sú pripravené na pristátie nasledovne.

 1. Bobule sú sušené a vložené na zimu do chladničky alebo na podlahu, čím sa zabezpečuje konštantná teplota od 0 do +5.
 2. Na jar, keď sa topná pôda roztopí, sú semená zasiate do hĺbky 1-1,5 cm.
 3. Miesto na pestovanie čučoriedok so semenami musí byť pozinkované zmesou rašeliny, pilín a listov.
 4. Koncom mája alebo začiatkom júna sa objavia prvé klíčky. Musia byť pravidelne napojené a kŕmené.

Výsev semien by sa mal vykonať okamžite po výpočte trvalého umiestnenia kríkov. Ak je ich klíčivosť nízka, vysádzajte nové rastliny každú jar. Ak si však sami vyberiete a pripravíte semená, potom je miera klíčivosti zvyčajne vysoká, pretože materiál semien je čerstvý. Ak si musíte kúpiť semená, zoberte malé dávky od rôznych predajcov.

Pred výsadbou môžete semená skontrolovať, či nevyklíčili. Položte ich na handričku, navlhčite ju vodou a semená udržiavajte vlhké, kým nezačnú klíčiť.

Je potrebné ju hneď vysadiť, len čo sa zistí, ktoré semená sú živé. Príliš veľa naklíčených semien nemusí mať čas sa prispôsobiť v pôde. Toto klíčenie má jednu negatívnu stránku - semená sa musia vysádzať v teplej pôde. To znamená, že výsadba by sa nemala vykonávať skoro na jar, ale iba v tom období, keď sa pôda nakoniec rozmrazí a všetko začne rásť.

Ako transplantovať sadenice čučoriedok

Sadenice čučoriedok a kde ich získať

Sadenice čučoriedok sú mladé kríky pestované na plantážach alebo v skleníkoch zo semien.

Na otvorenom priestranstve sa vysádzajú 2 až 3 roky po vysiatí. Trojročné deti sú najlepšou voľbou pre vytváranie budúcich plantáží.

Existujú 3 možnosti získania sadivového materiálu: vyrastajte zo semien v skleníku, kupujte sadenice v množstvách (viď foto), vykopávajte v prírode divoké kríky. Optimálnosť takýchto opatrení je určená schopnosťami a potrebami záhradníkov.

Sadenice divých čučoriedok sú tolerantnejšie, ale ich výnos je oveľa nižší. Pri pestovaní sadeníc doma môžete využiť schopnosť čučoriedok na obnovu koreňov. V prirodzených podmienkach rastu na machovom poraste bažín táto rastlina rýchlo zachytáva priestor pomocou horizontálne sa rozširujúcich koreňov.

Na jar, keď začnú kvitnúť listy čučoriedok, objavia sa mladé výhonky z koreňov. Dajú sa ľahko oddeliť od materskej rastliny a presadiť na nové miesto. Musíte to urobiť čo najskôr. Nie je vhodné vykonať takúto transplantáciu na jeseň, pretože korene nemusia mať čas rásť. Takýto únik spolu s koreňom však môže byť presadený do hrnca a poslaný na zimovanie na tmavom a chladnom mieste. Vo februári až marci sa budúca sadenice premiestni do teplej a svetlej miestnosti. Potom, čo púčiky na takom kríku napučia, môžu byť vysadené na otvorenom priestranstve.

To všetko sú lacné a efektívne spôsoby vytvárania čučoriedkových plantáží. Ak však chcete mať veľké kríky so zhlukami bobúľ, ako je hrozno, musíte si kúpiť vysokokvalitné sadenice.

Populárne odrody a ich vlastnosti

Čučoriedky sú bežné na celej severnej pologuli. Rastie v tajge, tundre a horách. Napriek schopnosti rásť dokonca aj v permafroste sa môže pestovať na úrodnej obrábanej pôde.

Po prvýkrát sa pestovanie čučoriedok v kultivovaných podmienkach začalo v Kanade a Spojených štátoch amerických. Teraz existuje asi 20 rôznych odrôd tejto rastliny. Každá škôlka s čučoriedkovými plantážami sa špecializuje na určité odrody a zaujíma na trhu svoj špecifický výklenok.

V rámci rozmanitosti odrôd možno rozlíšiť nasledujúce možnosti.

 • Blue Crop. Toto je najúžasnejšia a najpopulárnejšia odroda v Amerike. Jeho krík dosahuje výšku takmer 2 metre. Bobule sú chutné a veľmi veľké - do priemeru 20 mm. Odroda je v polovici sezóny. Bobule dozrievajú od konca júla do začiatku augusta. Odroda sa napriek svojej veľkej veľkosti a vysokému výnosu vyznačuje dobrou odolnosťou proti mrazu.
 • Modrý lúč, Táto odroda nemá taký vysoký ker, ako sú čučoriedky Blue Crop. Jeho puzdro je však silné a rozvetvené. Čučoriedky Blue Ray dorastajú do dĺžky 2 cm, majú malú jazvu a charakteristickú koláčovú chuť. Recenzie úrody tejto odrody sú najlichotivejšie - až do 6 kg za sezónu z kríka. V tomto prípade dozrievanie bobúľ nastáva začiatkom augusta takmer súčasne.

 • Airlie Blue. Popularita tejto odrody je spôsobená schopnosťou dávať bobule skôr ako ktokoľvek iný. Majitelia čučoriedok tejto odrody dokážu úrodu už koncom júna. Nevýhodou tejto odrody je nízka výška puzdra a nevhodnosť plodov na prepravu. Stratí výnos - na sezónu dáva iba 4-7 kg bobúľ.
 • Darrow, Škôlka špecializujúca sa na túto odrodu sa spolieha na veľkolepé modré veľké bobule. Veľkosť ovocia je však zvyčajne sprevádzaná znížením tolerancie. V odrode Darrow sa to prejavuje v skutočnosti, že v chladnom lete bobule nie vždy dozrievajú. Táto odroda by sa mala vyberať pre tých, ktorí sa chystajú zasadiť čučoriedky v príjemných podmienkach dlhého a teplého leta.

Čučoriedky: siatie semien

Každý rok sa vyskytuje čoraz viac odrôd čučoriedok. Každá škôlka sa snaží priniesť niečo zvláštne. Hlavné úsilie pri takýchto genetických a selekčných rešeršiach je zamerané na zvýšenie produktivity v dôsledku veľkosti každého bobule alebo ich množstva na kríku. Takže pre tých, ktorí sa zatiaľ sami nerozhodli o probléme „ako pestovať čučoriedkovú plantáž“, existuje veľké pole na nájdenie najlepších možností.Komentáre:

 1. Aksel

  I congratulate you were visited simply excellent idea

 2. Meztibei

  Yes it is a fantasy

 3. Jule

  It is compliant, it is the admirable phrase

 4. Gradasso

  Bravo, this magnificent phrase is necessary just by the way

 5. Omet

  In my opinion, this is the wrong path.

 6. Kasen

  Podľa môjho názoru sa mýlite. Pošlite mi e -mail v PM, budeme diskutovať.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Recepty na výrobu palaciniek babičky v mlieku

Nasledujúci Článok

Konzervované paradajka s bazalkou