Odroda čučoriedky Toro: výsadba a starostlivosťWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V posledných rokoch sú čučoriedky Toro obzvlášť populárne medzi rastlinami kríkov medzi záhradníkmi, opis tejto odrody nám umožňuje predchádzať jednoduchým chybám počas rastu rastlín. Čučoriedky sú univerzálne bobule, môžu sa jesť čerstvé alebo použité na mrazenie alebo konzervovanie. Pri výbere záhradných čučoriedok by ste mali brať do úvahy nielen vonkajšie vlastnosti, ale tiež poznať podrobný opis odrôd, ktoré sú odolné voči mrazu, preferencie zavlažovania, pôdy a hnojív a či môže rásť v záhrade.

Opis a vykládka

Existujú 3 druhy čučoriedkových odrôd:

 • zakrpatený;
 • stredná výška;
 • vysoký.

K vysokej odrode patria čučoriedky Toro. Výška puzdra dosahuje asi 2 metre. Bobule sú veľké a husté, majú príjemnú vôňu a chuť. Bobule majú hladkú modrú farbu. Ovocie dozrievajú koncom leta. Táto odroda dobre znáša chlad, nie je náchylná na vírusové choroby a huby.

Sadenice by nemali byť kratšie ako 50 cm, optimálny čas výsadby je začiatok jesene alebo skoro na jar. Pri výsadbe dvojročných rastlín si vyberte akýkoľvek vhodný čas, pretože koreňový systém čučoriedok už dokázal zatvrdnúť a rýchlo prežije menšie poškodenie.

Kľúčom k bohatej úrode je rastlina v kyslej pôde. Kyslosť pôdy by mala byť najmenej 3,5 - 5 Np. V opačnom prípade vyberte kombináciu rašeliny, piesku a ihličia. Zem by mala byť voľná a mala by voľne prechádzať vlhkosť a vzduch. Na pristátie si vyberte otvorenú, pokojnú a dobre osvetlenú plochu.

Existujú 2 spôsoby, ako vysadiť rastlinu: v jame a na hrebeni. V prvom prípade by sadenice mali byť vysadené v zásaditej alebo neutrálnej pôde. Je potrebné pripraviť špeciálne jamy s rozmermi 50 x 50, ktorých hĺbka je asi 40 - 50 cm. Bočné steny jamy musia byť pokryté priehľadným filmom a na dno by sa mal naliať substrát z ihličnatých pilín, piesku a rašeliny. Zem by ste mali oplodniť ihličnatým humusom.

V prípade, že pôda nedovolí, aby voda a vzduch dobre prechádzali, mali by sa záhradné čučoriedky vysádzať druhým spôsobom. Na vysadenie rastliny na hrebeni musíte najprv odstrániť ornicu. Táto krajina musí byť rozptýlená okolo miesta vykládky. Takto sa vytvorí malá diera, do ktorej sa naleje rašelina, piliny a piesok. Na formovanom kopci zasadíme rastlinu.

Medzi kríkmi čučoriedok by mala byť vzdialenosť najmenej 1,5 m. Pokúste sa zasadiť sadenice vedľa iných rastlín ovocia a bobúľ.

Ako sa starať o rastlinu

Po výsadbe si čučoriedky vyžadujú starostlivosť. Na dobrú úrodu je potrebné najskôr odstrániť záhradné čučoriedkové kvety. Správna starostlivosť o rastliny zahŕňa mulčovanie pôdy. V tomto prípade sa môže použiť ihličnatá pilina a kôra borovíc. To udrží vlhkosť pôdy a zabráni burinám. Aby koreň čučoriedok zakoreňovala a dobre niesla ovocie, mala by byť vrstva mulča hrubá najmenej 10 cm.

Nezabudnite na zalievanie. Malo by byť dostatočné a pravidelné.

Čučoriedky sú jednou z mála rastlín, ktoré nepotrebujú organické hnojivá. Hnoj a kompost môžu navyše vyvolať choroby rastlín. Pri výsadbe čučoriedok sa do pôdy pridávajú minerálne hnojivá. Nasledujúce obliekanie by sa nemalo vykonávať viac ako jedenkrát za rok. Vrchný obväz by mal obsahovať superfosfát, síran draselný a amónny. Ako hnojivo sa môže použiť nitroamofos.

Po odkvitnutí sa na rastline objavia zhluky bobúľ, ktoré dozrievajú do 4-5 týždňov.

Počas tohto obdobia predstavujú vtáky špeciálne nebezpečenstvo pre kríky. Aby sa zabránilo strate plodín, rastlina by sa mala pokryť špeciálnou sieťou. Po zbere musí byť oko odstránené.

Na zimu musia byť zakryté čučoriedkové kríky. Zvláštne nebezpečenstvo pre kríky je nedostatok snehovej pokrývky. Pri takejto zime je rastlina schopná odolať -25 stupňov. Ak sú kríky pokryté snehom, rastlina sa nebojí silného mrazu a vydrží až -40 stupňov.

Čučoriedky „Toro“

Choroba a liečba čučoriedok

Ak rastlina počas vegetačného obdobia žltne, znamená to nedostatok živín. V niektorých prípadoch sú žltkasté listy výsledkom choroby čučoriedok.

Snáď najbežnejšou príčinou žltnutia listov je chloróza, to znamená nízka hladina chlorofylu v rastline. Chróza môže vyvolať poškodený koreňový systém, zlú drenáž alebo vysokú kyslosť pôdy. Rastlina teda nie je schopná získať potrebné živiny. V takom prípade je potrebné zistiť príčinu a odstrániť ju.

Ak rastlina pestuje listy, znamená to prítomnosť vírusu. Ak neprijmete opatrenia včas, rastlina môže zomrieť. Vírus spôsobuje cirkadiánne ochorenie, preto by ste sa ho mali v prvom rade zbaviť a striekať krík insekticídnym sprejom. Potom môžete odstrániť poškodené časti rastliny, aby ste zabránili šíreniu vírusu.

Medzi hubovými chorobami je rozšírená mumifikácia ovocia. V tomto prípade sa bobule vyvíjajú na plnú veľkosť a potom vyschnú a spadnú. Postihnuté bobule by sa mali zbierať ručne. Rastlina by mala byť na jar ošetrená močovinou, ktorá zabráni infekcii bobúľ.

Šedá hniloba môže ovplyvniť plody čučoriedok. Na plodoch sa tvorí sivá chmýľa. Plesňové mycélium sa hromadí na povrchu pôdy a následne sa prenesie vetrom do iných rastlín. Šedá hniloba predstavuje osobitné nebezpečenstvo za mokra a chladného počasia. Bojujte proti tomuto plesňovému ochoreniu okamžite po prvých príznakoch choroby. Odporúča sa používať systémové fungicídy, včasné rezané kríky.

Nadmerná vlhkosť môže viesť k tvorbe plesňových ochorení, napríklad rakoviny stonky, botrytis, phopsopsis, moniliózy, septorií atď. Na preventívne účely sa môžu záhradné čučoriedkové kríky postriekať zmesou Bordeaux.

Výsadba čučoriedokKomentáre:

 1. Akisho

  Dopustíte sa chyby. Môžem to dokázať.

 2. Iskinder

  You are not right. Let's discuss. Write to me in PM.

 3. Adan

  Vraj vám to povie zle.

 4. Slecg

  To určite nesúhlasíNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Recepty na výrobu palaciniek babičky v mlieku

Nasledujúci Článok

Konzervované paradajka s bazalkou