Čínsky mečík: rysy výsadby a starostlivostiWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Tam je taká rastlina, čínsky mečík, fotografia, výsadba a starostlivosť o ktoré budú uvedené a opísané nižšie. Čínsky mečík alebo montbrecia rastie nielen v kultúrnej podobe, zdobia kvetinové záhony a predzáhradky, ale aj v divokej prírode horúcej Južnej Afriky. V gréčtine to znie ako vôňa šafranu, čo je opodstatnené, pretože vôňa sušených kvetov pripomína všetkým dobre známu rastlinu.

Čínske gladioly majú úžasné kvety, čo možno vidieť pri pohľade na fotografiu. Kvety rôznych farieb - žltá, červená, oranžová. Starostlivosť o rastliny je pomerne nenáročná a sezóna svetlých kvetov trvá do konca jesene. Brúsený čínsky mečík dlho nezmizne, čo vám umožňuje používať kvety na vytvorenie krásnych kytíc. Ako pestovať gladioly vo vašej oblasti, ako množiť a starať sa o rastlinu, ktorá poteší bujné kvitnutie viac ako jeden rok?

Rozmnožovanie čínskeho mečíka

Môžete pestovať gladioly zo semien, cibúľ alebo ich detí. Výsev semien sa uskutočňuje koncom zimy alebo skoro na jar v špeciálnych nádobách s pôdou, ktorá by mala byť na dobre osvetlenom okne. Po výhonkoch gladioli sa môžu s pôdou presadiť do zeme v kvetinových záhonoch alebo na záhrade. Najlepšie sa to dosiahne v máji, keď sa zem zahreje dosť a rastlina rastie a stáva sa silnejšou.

Čínske gladioly sú vytrvalé rastliny, ale ak ich vysadíte zo semien, začnú kvitnúť 2 alebo 3 roky. Ak sa namiesto semien použijú deti gladioli, potom kvitnutie začne na 2 roky. Pri výsadbe montbrecie na kvetinový záhon by sa mala zohľadniť jedna zaujímavá vlastnosť - kvety sú náchylné na nadmerné opelenie, aby sa zachovali všetky odtiene svetlých púčikov, musia sa vysádzať v určitej vzdialenosti od seba.

Čínsky mečík miluje slnko a teplo. Ak ju zasadíte na tienistom mieste, nemusí rastlina kvitnúť. Malo by sa tiež zabrániť stojatým vodám alebo vodám, v ktorých je podzemná voda príliš blízko k povrchu zeme. Vysoká vlhkosť poškodzuje rastlinu.

Ako pestovať čínsky mečík

Pestovanie a starostlivosť o čínskeho mečíka

Výsadba a údržba montbrecie zahŕňa mierne zalievanie a burinu pôdy po daždi, takže Zem je vzdušná a nezanáša rastlinu. Na urýchlenie rastu a rozkvetu čínskeho gladiolu sa môžu kŕmiť dusíkatým hnojivom alebo tinktúrou z kravského hnoja. Okrem organických hnojív sú vhodné aj minerály obsahujúce draslík.

Po úplnom rozkvetu púčika je potrebné prerezať stonku takmer na základňu, aby bola cibuľka nasýtená živinami pred začiatkom chladného počasia a lepšie tolerovala mráz v zemi. Ak je v zime dosť nepriaznivé podnebie, musia sa žiarovky vykopať pred začiatkom chladného počasia a na jar vysadené do zeme. Žiarovky by sa mali skladovať v suteréne alebo špajzi, kde teplota vzduchu nepresahuje 8 °. Ak nie je možné predpovedať sezónu, z bezpečnostných dôvodov je potrebné cibuľky prezimujúce v zemi pokryť hrubou vrstvou spadnutých listov a navrch položiť film. Na jar sa film a lístie odstránia tak, aby sa kvety v správny čas dostali na zem a v lete si mohli vychutnať krásny výhľad.

Gladioli, ktorého cibule sú v zemi už viac ako 3 roky, sa môže zhoršovať a kvitnúť menej. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné vyťažiť žiarovky 1 a každé 3 roky a zasadiť ich znova na jar. Pomôže vám to rozmnožiť rastlinu pomocou žiaroviek a ich detí, takže nebudete musieť znova pestovať kvety zo semien.

Čínsky mečík je odolný voči mnohým chorobám a škodcom. Jedinými nebezpečnými látkami sú medveď a strapky, ktoré môžu negatívne ovplyvniť rast a kvitnutie rastliny. Ak si všimnete škodcov, budete si musieť kúpiť špeciálny nástroj a spracovať kvety.

Výsadba montbrecie z žiaroviek

Čínske gladioly rastú krásne zo žiaroviek, ktoré je potrebné priniesť do domu pred výsadbou a oddeliť od zarastených detí. Aby bola žiarovka odolnejšia, musí byť ošetrená roztokom manganistanu draselného bezprostredne pred výsadbou do zeme.

Pôda pre montáž by mala byť voľná, dobre hnojená organickými alebo minerálnymi zložkami. Miesto výsadby kvetov je možné pripraviť už od jesene pomocou piesku na odvodnenie. Ak je to potrebné, môže sa pôda neutralizovať z možných patogénov tak, že sa na ňu pôsobí roztokom manganistanu draselného.

Vzdialenosť od jednej cibule k druhej by mala byť najmenej 10 cm. Otvory môžu byť vyrobené pomocou lopaty alebo sekačky, ich hĺbka by mala byť asi 4 cm. Pre skoršie kvitnutie je lepšie klíčiť cibuľku pred výsadbou do špeciálnych nádob. Je potrebné zasadiť klíčiace žiarovky spolu so zemou, ktorá je v kvetináči.

Napriek podobnosti rastliny s menom a tvarom cibúľ s mečou, montbrecia je oveľa lepšia ako jej známy kongenér, pretože je v starostlivosti trvanlivejšia a nenáročnejšia.

Nevyžaduje také dôkladné zalievanie ako pravidelný mečík a nevyžaduje časté kŕmenie.

Čínsky mečík je vhodný na zdobenie veľkých a malých kvetinových záhonov. Môže sa pestovať s akýmikoľvek inými kvetmi - chryzantémami, echinaceami, cannesmi, dahliami, daylíliami, kde mečík doplní tieto nádherné rastliny a pomôže vytvoriť jedinečné zloženie záhrady.

Predtým, ako si kúpite čínsky mečík, mali by ste si pozorne prečítať o samotnej odrode (a je ich veľa), pretože niektoré rastliny môžu dosiahnuť výšku viac ako 1 meter (napríklad odroda Montbrecia Lucifer, ktorá je nielen vysoká, ale tiež bohatá na červenú). Vyžaduje si to vysadenie nie v malých kvetinových záhonoch, kde sú vhodné poddimenzované, ale na veľké plochy alebo na zdobenie živých plotov. Najväčšie kvety pochádzajú z odrody Star of the East, kde priemer púčikov presahuje 9 cm.

Montbrecia: príprava na zimu

Keďže rastlina kvitne celú sezónu a na jednom mieste pestuje niekoľko odrôd čínskeho mečíka, môžete si do polovice jesene vychutnať svieži kvet a jasnú farbu pukov.Komentáre:

 1. Dubhagain

  Congratulations, what a great answer.

 2. Idi

  I congratulate, this brilliant idea is necessary just by the way

 3. Voktilar

  Celkom správne! I like this idea, I completely agree with you.

 4. Nezil

  I do not doubt it.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Originálne topánky pre domácich majstrov vyrobené z vatových vankúšikov

Nasledujúci Článok

Aké sú tieto diery na paradajkových plodoch