Huby Ryadovka: charakteristika jedlých a nejedlých druhovWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Charakterizácia a popis najobľúbenejších lesných húb je pre väčšinu hubárov známa. Existujú vzácne druhy, ktoré zbierajú výlučne skúsení hubári. Medzi takéto huby patrí radové huby.

Botanický opis

Ryadovka alebo Tricholoma z latinského Tricholoma je pomerne bežná lamelárna zemná huba z rodu Ryadovkov. Môže mať zafarbený alebo biely klobúk. Mladí veslári majú hemisférické a konvexné klobúky, zatiaľ čo staršie exempláre majú plochý a otvorený klobúk s nerovnými okrajmi.

Povrch viečka môže byť vláknitý alebo šupinatý, v závislosti od typu huby. Dosky rastú k stonke alebo sú voľne umiestnené. Noha má dostatočnú hustotu. Možno pozorovať mierne výraznú prikrývku z prstencového filmu. Vymedzenie poľa veslovania je veľmi ťažké kvôli vonkajšej rozmanitosti týchto húb, dokonca aj na obrázku sú zobrazené rôznymi spôsobmi. Malo by sa pamätať na to, že rod zahŕňa toxické a nepožívateľné druhy.

Ryadovka: vlastnosti zbierky

Hlavné typy: sivá, hnedá, biela, zemitá, šupinatá, topoľ, jeseň a ďalšie

Celkom tento rod obsahuje asi sto druhov. Na území našej krajiny, a najmä na Kryme, nepestuje viac ako päťdesiat druhov. Existujú jesenné aj jarné odrody veslovania. Počet jedlých a nepožívateľných druhov je takmer rovnaký, takže pri zbere húb by si mali byť veľmi opatrní.

Najvyššia kategóriajedlýPodmienene jedlénepožívateľnýJedovatý a jedovatý
Matsutake alebo MatsutakeŠupinatá alebo Atrosquamosumstriebristý

alebo

Argyraceum

Biela hnedá

alebo

Albobrunneum

fešný

alebo

aestuans

gigantický

alebo

kolos

zlatý

alebo

aurantium

členia

alebo

Fracticum

biela

alebo

album

holub

alebo

Columbetta

obutý

alebo

Caligatum

Openkovidnaya

alebo

Focal

ropucha

alebo

Bufonium

Žltá hnedá

alebo

fulvum

zelená

alebo

equestre

hrubý

alebo

Lascivum

páchnuce

alebo

Inamoenum

masívny

alebo

Magnivelare

šupinatý

alebo

Imbricatum

mydlo

alebo

Saponaceum

špicatý

alebo

muricatum

rdící sa

alebo

Orirubens

Žltá červená

alebo

rutilans

tmavý

alebo

Sciodes

leopard

alebo

Pardinum

topoľ

alebo

Populinum

fúzatý

alebo

Vaccinum

Síra žltá

alebo

sulphureum

bodkovaný

alebo

Pessundatum

šedá

alebo

Portentosum

oddelený

alebo

Sejunctum

vyčinené

alebo

ustali

Vyrezávané alebo sochárstvo

špicatý

alebo

virgatum

Zemitá sivá alebo Terreum

Fotogaléria

Ako rozlíšiť jedlé odrody

Je veľmi ľahké sa pomýliť v mnohých druhoch radov začiatočníkov, ktorí sa zaoberajú novými hubami. Nasledujúce druhy patria medzi najbežnejšie v našich lesoch:

 • Fialová alebo fialová noha s hustou dužinou a kvetinovou arómou. Názov sa získa v dôsledku zvláštneho odtieňa dužiny čiapky a nôh huby.
 • Červený rad alebo poľná huba. Zbierajú sa iba najmladšie exempláre. Stará huba má veľmi špecifickú nepríjemnú dochuť. Zvláštnosťou je zamatová čiapka oranžovo-žltej farby s červeným odtieňom. Buničina je dosť hustá, jasne žltá.

 • Žltá odroda s nažlto-olivovým klobúkom a tmavou škvrnou v strednej časti. Žltkasté doštičky sú úzke a tesne rozmiestnené. Noha je skrátená a dutá, v malom merítku.
 • Sivý rad s svetlo šedým klobúkom a jemne fialovým odtieňom. Mladé exempláre majú mierne vypuklý klobúk s hladkým povrchom. Staré huby sa vyznačujú prítomnosťou plochého klobúka s trhlinami. Ochutnajte dosť dobre.

 • Veslovanie topoľov alebo veľká topoľová huba žltého alebo terakotového sfarbenia so svetlejším odtieňom pozdĺž okrajov viečka. Zvláštnosťou je lepivosť huby a pomerne hustá biela sfarbená dužina.
 • Môže Ryadovka, ktoré sa objavujú v lesoch skoro na jar a majú klobúk smotanovej farby v tvare hrboľa. Pre dospelé a zarastené exempláre je charakteristické biele sfarbenie viečka a prítomnosť krémových alebo okrových platní.

 • Preplnené veslovanie - huby rastú spolu a majú krehké, ale skôr mäsité, pologuľovité alebo konvexne otvorené klobúky. Priemer čiapky dospelej huby sa môže v závislosti od veku líšiť od 5 do 11 cm, niekedy sa zväčšuje. Klobúky sú hladké, s výrazným lepkavým, šedivým alebo sivobielym sfarbením. Buničina je vláknitého typu, elastická konzistencia.
 • Najobľúbenejšie v Európe pozemské veslovanie charakterizovaný plochým konvexným tvarom viečka s bodom v strede. Jeho povrch, v závislosti od veku huby, môže byť hodvábny alebo šupinatý. Hlavné zafarbenie je sivé alebo s jemne nahnedlým odtieňom.

Zostávajúce odrody jedlých a podmienečne jedlých riadkov sa nachádzajú na území našej krajiny pomerne zriedka, preto sú domáce zberače húb málo známe.

Nejedlé a jedovaté druhy

Nejedlé a jedovaté huby často spôsobujú nielen vážne otravy, ale aj smrť pri konzumácii. Na území našej krajiny rastie niekoľko druhov jedovatých rowanov, ktoré musia byť dobre známe, aby sa nezamieňali s jedlými hubami.

názovLatinské menohabitatpopisPlodné obdobie
Jedovatý leopard alebo tigrTricholoma pardinumRastie v strednom pruhu našej krajiny, ale je pomerne zriedkavé. Huba sa zvyčajne dá vidieť na vápenatých pôdach pod stromami, na odleskoch a na okrajoch lesa.Dospelé plodnice sú schopné vytvárať takzvané „čarodejnícke kruhy“. Klobúk mladých jedincov je hustý a mäsitý, guľový, s vekom sa stáva plochým so zvlnenými okrajmi. Vločkové vločky sú umiestnené na povrchu a je tiež pozorované množstvo prasklín. Buničina s dostatočnou hustotou, sivobiele zafarbenieMasové plodenie sa vyskytuje v období od polovice augusta do začiatku výrazného ochladzovania
špicatývirgatumSurové ihličnany a listnaté lesyČiapka je zvonovitá, kónická alebo konvexná, popolčeková s okrajmi pruhov. Dužina je mäkká, sivobiela alebo belavá. Noha je valcová, hustá, so zosilnením v spodnej častiSeptember až október
mydloSaponaceumIhličnany, listnaté alebo zmiešané lesyČiapka je okrúhla, zvonovitá alebo plochá konvexná, v strede lisovaná, s tenkými okrajmi. Povrch je hladký alebo jemne šupinatý, sivohnedý alebo červenohnedý. Mäso bieleho sfarbenia, sčervenanie vo vzduchu. Noha podlhovastého koreňa pokrytá olivovo šedým alebo načernalým povlakomOd augusta do posledných desiatich dní v septembri
pihovatýPessundatumSurové ihličnanyČiapka je červenohnedá alebo hrdzavohnedá, so svetlými okrajmi. Povrch so škvrnami, sliznicový typ. Vláknina bielej farby. Prašná nohaOd augusta do posledných desiatich dní v septembri
šupinatýImbricatumfešnýČiapka je plochá konvexná, so zaoblenými hranami a jemne šupinatým povrchom. Povrch je opálený. Vláknina bielej farby. Valcová nohaOd augusta do posledných desiatich dní v septembri
Ako sa pripraviť na zimu

Huby blokovanie na zimu v našej krajine je veľmi populárny. Môžete zavrieť huby lamelárne aj rúrkové. Najčastejšie sa solia Ridovniki. Aby sa zozbierané huby správne chránili, musia sa dodržiavať tieto odporúčania:

 • Pred varením sa odporúča odstrániť kožu z hubového uzáveru, ktorá nie je príliš atraktívna;
 • je potrebné huby dobre opláchnuť studenou tečúcou vodou, aby sa úplne odstránili nečistoty a nečistoty z lesa medzi platňami;
 • ošúpané huby by sa mali variť v mierne osolenej vode približne 30 - 40 minút;
 • Hádanky umyté v studenej vode sa umiestnia do čistých misiek a vylejú sa kamennou soľou v množstve 40 - 50 g na kilogram húb;
 • Môžete pridať cibuľu, cesnak, korenené a aromatické bylinky.

Ako variť huby

Huby pripravené pomocou tejto technológie sú pripravené na použitie za pár týždňov. Veslovanie môže byť vyprážané alebo varené. Niektoré odrody sa používajú v medicíne, pretože sú hlavnou surovinou na výrobu antibiotík.Komentáre:

 1. Phillips

  V ňom niečo je. Ďakujem za radu, ako vám môžem poďakovať?

 2. Meliadus

  To je jedna menej obavy! Veľa štastia! Lepšie!

 3. Oz

  yes I laugh, laugh

 4. Wilmar

  It is possible to tell, this exception :)Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Recepty na výrobu palaciniek babičky v mlieku

Nasledujúci Článok

Konzervované paradajka s bazalkou