Ako transplantovať ríbezleWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Nezávislí záhradníci a záhradníci vedia najlepší čas na transplantáciu ríbezlí. Poznajú aj jednoduché tajomstvá transplantácie. Kedy je dôležitejšia otázka ako ako? Koniec koncov, metódy nie sú také zložité a čas pristátia je najdôležitejším faktorom. Je potrebné zohľadniť klimatické vlastnosti oblasti, v ktorej dôjde k transplantácii ríbezlí.

Ako transplantovať ríbezle

Transplantácia ríbezlí sa musí vykonávať podľa určitých pravidiel.

 1. Musíte si vybrať správne miesto pre výsadbu kríkov. Rybízu sa nepáčia tmavé oblasti, nemali by byť vysádzané na severnej strane domu, plota alebo budovy. Nemá rád ríbezle a vietor. Preto by sa malo dbať na to, aby nerástlo na náveternej strane: kvety a listy neustále rušia svoje impulzy, nedochádza k dobrej úrode.
 2. Miesto musí byť vykopané a starostlivo zvoliť korene burín.
 3. Otvory pre kríky sa pripravujú asi 7-10 dní pred výsadbou, vzdialenosť medzi nimi by mala byť 1 - 2 m.
 4. Pripravená diera by nemala byť širšia ako 60 cm, nie hlbšia ako 40 cm, ale je lepšie zamerať sa na veľkosť podzemku. Nalejte drvený kameň na drenáž. Posypte pieskom na vrchu, čím sa zvýšia drenážne vlastnosti drveného kameňa. Drvený kameň a piesok nemôžu byť pokryté vrstvami, ale zmiešané a pokryté na dne jamy. Drenáž by mala mať hrúbku 5 - 8 cm.
 5. Pridanie hnojív do diery: kompost, chernozem, hnojivá pota-fosfor (napríklad ammofos), sekaný drevný popol. Nie je potrebné používať čerstvý hnoj - obsahuje veľa anorganických látok, ktoré korene „spaľujú“ a vážne ich poškodzujú. Drevný popol nemusí byť posypaný hrudkami, na lepšie vstrebávanie stopových prvkov z popola je potrebné drvenie. Fosfátové hnojivá sa tiež najlepšie rozpustia vo vode.
 6. Najprv nalejte vodu do jamy - to prispieva k lepšej hydratácii koreňového systému a k rozpusteniu častíc kompozície hnojiva.
 7. Je potrebné kopať kríkovisko vo vzdialenosti 25 - 30 cm od výhonku - dosiahne sa menšie riziko poškodenia koreňového systému. Po úplnom vykopaní puzdra sa opatrne vyberie. Pri extrakcii koreňov by sa malo zabrániť ich poškodeniu a postupovať čo najšetrnejšie. Neodrezávajte prsty a nesekajte lopatku na „prilepených“ koreňových procesoch: je lepšie, aby ste neboli príliš leniví a stále vykopávate zem v blízkosti koreňa a hlbšie prilepte lopatu.
 8. Do výsledného „rezervoára“ sa ponorí krík ríbezle s kusom zeminy, ktorý sa uchová v koreňovom systéme (aby sa lepšie zakorenil) a posypal sa pripravenou pôdou. Pôda musí byť výživná a uvoľnená. Je žiaduce vykonať predbežný skríning: pôda sa nasýti kyslíkom a uvoľní sa. V budúcnosti bude ríbezle vyžadovať postrek listov, pravidelné zavlažovanie a vrchný dresing.

Tieto odporúčania sú vhodné pre kríky, v ktorých listy ešte nekvitli (skoro na jar) alebo u ktorých už lístie spadlo (hlboko, ale neskoro na jeseň). Transplantácia ríbezlí týmto spôsobom je vhodná pre rastliny, v ktorých nie je žiadny vnútorný tok miazgy, a preto rastlina „spí“.

Niekedy je však potrebné transplantovať ríbezle na jar, na jeseň alebo dokonca v lete. Ako transplantovať a ako je to možné? Pri dodržaní jednoduchých, ale prísnych podmienok môžete.

Kedy a ako pestovať ríbezle

Ako transplantovať ríbezle na jar

Podľa pozorovaní zanietených záhradkárov je na jar lepšie transplantovať čierne ríbezle. V prvej sezóne bude mať čas zakoreniť a dať malú úrodu. Vyžaduje si však dostatočné zahriatie zeme: v studenej pôde môže rastlina ochorieť a zomrieť. Starý krík by mal byť vysadený pred objavením pukov.

Na presadenie chorého kríka čierneho ríbezle je potrebné odstrániť poškodené a vysušené korene. Potom sa podzemok ošetrí roztokom manganistanu draselného.

Červený rybíz je možné transplantovať na jar, ale pôda by mala mať potrebnú plodnosť a počasie by malo byť teplé, suché a usadené.

Jesenné posedenie

Transplantované sú iba kríky, ktoré úplne zbavujú listov. Nedostatok pohybu šťavy podporuje transplantáciu. Transplantácia na začiatku jesene sa neodporúča: v rastlinách, ktoré do konca septembra upustili všetky listy, môžu ožiť výhonky a listy sa objavia v ríbezli. Stáva sa to, ak je september vydávaný za studena a nasledujúci október - teplý. Zarastené listy čoskoro zamrznú a krycie výhonky sa neuložia. Preto odporúčaný čas vykládky: polovica októbra - začiatok novembra. Transplantácia ríbezlí na jeseň vo vážnejších oblastiach, ako je Jakutsko, región Amur, územie Khabarovsk a Transbaikalia, sa presúva od konca septembra do polovice októbra. Zvyčajné kríky jesennej transplantácie už budúceho leta môžu dať plnú úrodu.

Rozmanitejšie skoré odrody sa musia opätovne vysádzať iba na jeseň: počas jarnej výsadby sa v prvom roku neprinesú úrody. Patria sem biele a červené ríbezle, bobule skorej produktivity. Jesenná transplantácia je pre nich výhodnejšia, keď sa v zime zakorenila, v lete dá prvú plodinu. Na zimu však musia byť zakryté a posypané zemou.

Výsadba čiernych ríbezlí

Letné šľachtenie

Nie je neškodné transplantovať kríky v prvotnom živote, ale niekedy je to nevyhnutné.

Kríkové ríbezle by sa mali vykopať veľkou hrudkou zeme a pred ponorením do prenosového otvoru by sa mali pokúsiť udržať formáciu.

Mal by byť opatrne ponorený do veľkého kontajnera alebo vozíka a prepravený do novej diery. Pit by mala byť pripravená: vykopaná do veľkosti podzemku vrstvou, oplodnená a naplnená vodou. Vložte koreň kríka do diery, posypeme zeminou a zalejeme.

Sadenice zakúpené v plastových nádobách sa však môžu pestovať v ktoromkoľvek mesiaci koncom jari a leta. Je potrebné dodržiavať len všeobecné odporúčania a transplantáciu zeme z nádoby.

Vedieť, kedy je lepšie transplantovať ríbezle, sa neskôr môže radovať z hojnej úrody. Koniec koncov, čas roka, správne vybraný na presadenie kríkov, prispieva k jeho adaptácii a rastu.Komentáre:

 1. Egerton

  You are not right. I can defend the position. Write to me in PM.

 2. Wolcott

  Myslím, že sa mýli. Skúsme o tom diskutovať. Napíšte mi do PM, hovorte.

 3. Abd Al Sami

  It was specially registered at a forum to tell to you thanks for the information, can, I too can help you something?

 4. Tuzuru

  Dosahuje sa najvyšší počet bodov.

 5. Tadesuz

  I am ready to help you, ask questions. Together we can come up with a correct answer.

 6. Ayyub

  Podľa mňa sa robia chyby. Skúsme o tom diskutovať. Napíšte mi do PM, hovorí to s vami.

 7. Tinashe

  Vyskytla sa chyba

 8. Crispin

  Myslím, že je to skvelý nápad. úplne s tebou súhlasím.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Recepty na výrobu palaciniek babičky v mlieku

Nasledujúci Článok

Konzervované paradajka s bazalkou