Odrody Gladiolus ruská krása a ďalšie odrodyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dnes existuje veľa druhov špízov a každý rok sa ich kolekcia doplňuje. Gladiolus ruská krása, spolu s ďalšími odrodami ruského výberu, vysídľuje dovezené z našich záhrad. Iba v posledných rokoch sme chovali viac ako sto odrôd a sľubné hybridy špíza.

Obľúbení záhradníci

Na zriedkavých stránkach tieto nádherné kvety s kráľovským postojom a rôznymi farbami neuvidíte. Nielen zdobia nádvoria, vytvárajú aj krásne kytice, ktoré môžu byť prezentované ženám aj mužom.

Gladiolus dostal meno kvôli podobnosti tvaru jeho dlhých a úzkych listov s gladius - gladiátorský meč. Stopka špízu je silná, listy pevne priliehajúce k nej dávajú harmóniu a kvetina - majestátnejšia.

Je ťažké si predstaviť, že ešte pred začiatkom 19. storočia táto krásna kvetinová rastlina netešila kvetinové záhony, ale používala sa na jedlo alebo na liečebné účely. Až v roku 1807 sa v Anglicku vyšľachtili prvé hybridy, z ktorých sa začali formovať odrody gladioli na zdobenie záhrad a kvetinových záhonov. Až o 100 rokov neskôr sa získal kultivar gladioli s vlnitými kvetmi.

Gladiolus sa pestuje z huby. Sú každoročne aktualizované, ale môžu dať krásne kvitnutie iba 3-4 roky, potom sú kvety rozdrvené, strácajú svoju odrodovú farbu a degenerujú. Preto je potrebné ich neustále obnovovať a pestovať nové žiarovky od dieťaťa.

Najlepším sadivovým materiálom sú cibule rastliny, ktorá ešte nekvetla.

Známky mladej hľuzy, z ktorej sa získa krásna a hojne kvitnúca rastlina s charakteristickými vlastnosťami odrody:

 • hladký a rovný povrch;
 • jeden rastový púčik v hornej časti;
 • neprítomnosť stôp po vlaňajšej stonke na vrchu hľuzy;
 • hladký zaoblený koreňový otvor v dolnej časti banky.

Charakteristiky niektorých ruských odrôd

Ruská krása - odroda vyšľachtená v roku 1988. Táto odroda sa vyznačuje silným stonkom do výšky 1,5 m, z ktorého polovica je pokrytá silne vlnitými kvetmi. Majú svetloružovú až takmer bielu farbu so sýtejším ružovým okrajom. Táto farba sa objavuje v horúcom lete. Ak je leto studené, kvety sú zvyčajne čisto biele. V uchu môže byť až 24 pukov, z ktorých 8-10 kvitne súčasne. Táto odroda je klasifikovaná ako stredne skorá.

Gladiolus Bohyňa lásky roku 1984 vďaka úžasne krásnym kvetinám získala srdce mnohých záhradníkov. Táto odroda je vyššia ako ostatné - do 170 cm a kvetenstvo pokrýva takmer polovicu stonky. Do ucha sa zhromažďuje až 25 pukov, z ktorých 11 sa otvára súčasne. Kvety majú priemer až 14 cm a ich lístky sú podobné plisovanej ružovej vlnitej sukni. Dolné okvetné lístky majú ľahšie, takmer biele jazyky. Toto je stredne oneskorená odroda.

Odroda Moonlight z roku 1999 získala svoje meno vďaka svojej úžasnej farbe. Je veľmi nežný, žltkastý. Kvety sú natoľko zvlnené, že pôsobia froté. Odroda je odolná voči chorobám. Kvitne od júla do septembra.

Gladiolus Veľké pokušenie, ktoré sa začalo v roku 1997, dokáže pokušiť každého svojou krásou. Jeho jasne červené kvety s úzkym, svetlejším náterom na spodnej časti spodných plátkov sú veľké. Zároveň sa otvára 8-9 vysoko vlnitých kvetov, ktoré vytvárajú celú kyticu. Hoci je táto odroda kratšia (do 1,3 m), nijako to nezmenšuje jej dôstojnosť. Doba kvitnutia je august až september.

Petrohradská princezná Gladiolus - jedna z najnovších odrôd ruského výberu (2003). Pri kvetení v tvare hrotu sa zozbiera až 20 silne zvlnených kvetov farby ružových malín s bielou škvrnou na spodných okvetných lístkoch, z ktorých sa 8 otvára súčasne.

Variety Brown chalcedón má tlmené gaštanové kvety s tmavším okrajom a takmer oranžovým stredom. Hoci kvety nie sú príliš zvlnené, krása farby je veľmi podmanivá.

Aj napriek svojmu názvu je Londýn akýmsi výberom Ruska z roku 1997. A pomenoval ho preto, že sa stal jedným z obľúbených návštevníkov a účastníkov výstavy kvetov vo Westminsteri. Vysoký stonok je husto pokrytý veľkými kvetmi so zaobleným okrajom. Podľa triedy farieb sú klasifikované ako oranžové. V skutočnosti majú kvety s prefabrikovanými plátkami pôvodnú farbu: sú žltkasto-žlté a akoby umelec kráčal po spodnej časti troch lístkov štetcom s červenou farbou. Táto odroda má priemernú dobu kvitnutia.

Odroda Temptation chovaná v roku 2006. Jej kvety pripomínajú orchidey jemnej ružovej farby. Pozdĺž okraja okvetných lístkov majú malé záhyby. Dolná okvetné lístky sú postriekané malinovou farbou. Rastlina je odolná voči chorobám.

Ako uchovávať gladioly

Odrody holandského výberu

Holandské kráľovstvo je krajina, v ktorej sa výber kvetov stal takmer základom národného hospodárstva. Vďaka dovozu kvetov a zeleniny dostáva štátny rozpočet ročne okolo 12 miliárd eur.

Hoci sú tulipány tradične základom kvetinárstva, holandské ruže a gladioly sú tiež populárne v rôznych častiach sveta.

Holandský mečík Victor Borge je už dlho na správnom mieste medzi najobľúbenejšími odrodami.

Táto rastlina nie je príliš vysoká. Dĺžka stonky je 110 - 130 cm. Veľké kvety (do 20 cm) majú ohnivo červenú farbu s tenkými svetlejšími pruhmi v strede spodných plátkov. Tento druh fenikla kvitne až 4 týždne. Skvelé v reze.

Ďalším krásne kvitnúcim špízom z Holandska je Bimbo gladiolus. Zdá sa, že jeho veľké červené kvety žiaria zvnútra. Tento efekt sa vytvára vďaka oranžovým ťahom na okvetných lístkoch, ktoré pochádzajú z hrdla kvetu. Okraje kvetín sú prefabrikované, vďaka čomu sú ozdobné tak v samostatnej výsadbe, ako aj v skupinách.

Všetci gladioli sú takí veľkolepí, že nemajú radi iné kvety okolo seba. Len tie, ktoré kvitnú pred alebo po gladioli, môžu byť vysadené neďaleko.

Príprava gladiolových cibúľ na výsadbuKomentáre:

 1. Nyles

  Potvrdzujem. I subscribe to all of the above. We can communicate on this theme. Here or at PM.

 2. Dirn

  I think he is wrong. We need to discuss. Write to me in PM.

 3. Mazurr

  Je pozoruhodné, tento cenný názorNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Originálne topánky pre domácich majstrov vyrobené z vatových vankúšikov

Nasledujúci Článok

Aké sú tieto diery na paradajkových plodoch