Kráľovská hybridná ľalia: charakteristika odrody a vlastností poľnohospodárskej technológieWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kráľovská hybridná ľalia alebo Lilium regale sa stala predchodcom tubulárnej ľalie a Orleans ľalia a pestovala sa až donedávna v mnohých krajinách sveta. Tento dekoratívny kvet kombinuje pôvab a majestátnosť. Názov kráľovskej ľalie dostal americký botanik Ernst Wilson už v roku 1903. Pre mnohých záhradníkov je tento druh známy pod menom kráľovská ľalia alebo tibetská ľalia. Domovinou tejto hybridnej formy je údolie rieky Min-Jian.

Lily ako symbol

Obraz ľalie bol významný v rôznych historických, svetových a národných kultúrach. Symbol Lilium regale nájdete v egyptských hieroglyfoch, perzskej kryptografii, dekorácii starožitných jedál, na minciach a šperkoch. V piesňach, legendách, rozprávkach, obradoch a presvedčeniach sa často vyskytuje aj ľalia.

Symbolika českého a poľského šľachty, ako aj niektorých štátov, obsahuje obraz Lilium regale, ktorý bol ozdobou erbov, vlajok, štandardov a vojenských ocenení. V kresťanských tradíciách sú biele ľalie spojené s obrazom Panny Márie, takže Lilium regale sa takmer všade pestovala na území kláštorov. Dnes táto kvetina zdobí osobné pozemky a kvetinové aranžmány.

Odrôdová charakteristika

Lilium regale hybrid lily sa do kultúry zaviedla pred viac ako sto rokmi, keď Wilson poslal do Massachusetts asi sedemtisíc žiaroviek na výzdobu slávnej arborétskej záhrady Arnold.

Okrasná rastlina kmeňa stonky má okrúhlu kužeľovú bielo-ružovú cibuľku, ktorej znakom je rýchle stmavnutie pod vplyvom vzduchu so získaním veľmi charakteristickej fialovej farby. Priemer štandardnej žiarovky nepresahuje 13 - 15 cm s výškou 12 - 14 cm. Výška veľmi odolného, ​​matného povrchu a tmavozeleného stopkového prvku sa môže meniť od jedného do dvoch metrov. Kvetenstvo racemózového typu s dostatočnou hustotou obsahuje okolo 15 - 30 kvetov.

Kvitnutie Lilium regale je hojné a veľmi atraktívne, vyskytujúce sa v polovici leta. Trvanie kvitnutia nepresahuje tri týždne, najčastejšie iba desať dní. Priemer bielych voňavých kvetov v otvorenej podobe je 12 - 14 cm a vonkajšia časť okvetných lístkov má ružovo-fialovú farbu. Vnútri je biela. Prašníky majú krémovo žltý odtieň.

Lily: odrody

Technológia pristátia

Lilium regale sa môže vysádzať na otvorených kvetinových záhradách na jeseň a na začiatku vegetačného obdobia skoro na jar. Aby sa dosiahlo skoršie a bohaté kvitnutie, je potrebné uprednostniť výsadbu ľalie v jesennom období, čo umožňuje cibuľkám zakoreniť sa ešte pred začiatkom silných mrazov.

Miesto pre pestovanie a pestovanie kráľovských ľalie by sa malo pripraviť vopred:

 • kvetinový záhon by mal byť počas zavlažovania dobre odvodnený, mal by ľahko prepúšťať vodu a nemal by ho držať okolo koreňového systému okrasnej kultúry;
 • na pestovanie ľalií Lilium regale sa neodporúča používať oblasti s príliš ťažkými pôdami;
 • niekoľko mesiacov pred výsadbou cibuľových cibúľ sa odporúča pridať do pôdy organické látky a minerálne komplexy;
 • cibule sa pestujú v hĺbke približne 16 až 20 cm, ale veľkosť výsadbových otvorov sa môže meniť v závislosti od veľkosti sadivového materiálu;
 • štandardná priemerná vzdialenosť medzi pestovanými kráľovskými ľaliami by nemala byť menšia ako 10 až 12 cm a odrody s veľkým kvetom sú vysadené s minimálnou vzdialenosťou 16 až 19 cm od seba.

Pri výsadbe ľalicových cibule Lilium regale sa odporúča pridať na dno výsadbovej dierky úrodnú pôdu. Rovnaká výživná pôdna zmes by sa mala použiť pri doplňovaní sadivového materiálu.

Pestovanie osiva zahŕňa siatie osiva v špeciálnych výsadbových kontajneroch, naplnené výživnou pôdou vo februári alebo prvej dekáde marca. Pred vznikom sadeníc je potrebné zabezpečiť výsadbu s teplotou 18 - 20 ° C a pravidelne vykonávať zavlažovacie činnosti.

Podľa pravidiel technológie siatia, ako aj optimálnych mikroklimatických podmienok sa prvé výhonky ľalia objavia o dva až tri týždne, po ktorých je potrebné teplotu znížiť na 8 - 12 ° C. S nástupom trvalého tepla sa sadenice vysádzajú na stálom mieste na otvorenom priestranstve, kde sa im poskytuje štandardná starostlivosť.

Tipy na starostlivosť

Takmer všetky ľalie záhradné nevyžadujú intenzívnu starostlivosť, bez ohľadu na vegetačné obdobie. Lilium regale nie je v tomto ohľade výnimkou. Pri pestovaní v záhradníctve je potrebné poznať nasledovné:

 • na jar sa používajú hnojivá s obsahom dusíka a na jeseň minerálne komplexy fosforu a draslíka na kŕmenie ľalie ľaliovej;
 • použitie čerstvého hnoja a kompostu na kŕmenie kráľovskej ľalie často spôsobuje porážku dekoratívnej kultúry hubových chorôb;
 • aby sa zabránilo rozvoju najbežnejších chorôb trikrát ročne, letecká časť ľalie by sa mala ošetriť roztokom založeným na zmesi Bordeaux;
 • veľmi dobrým spôsobom, ako chrániť žiarovky Lilium regale pred prehriatím, je pestovanie dekoratívnych rastlín, ako sú hosta, ľan alebo záhradné zvončeky, okolo kvetov;

 • zalievanie ľalie by malo byť dosť zriedkavé, ale večer bohaté, čo pôdu do značnej hĺbky zvlhčí;
 • počas zavlažovacieho procesu by voda nemala mať dovolenú vstupovať na stonky, listy, puky alebo kvety;
 • stonky vysokých odrôd ľalie by sa mali podoprieť špeciálnymi oporami, aby sa predišlo ich zlomeniu;
 • na dosiahnutie hojného rozkvetu Lilium regale je potrebné pravidelne odstraňovať všetky vyblednuté kvetenstvo rastliny a pri použití kvetín v kvetinárstve musia byť sekcie šikmé;
 • každých päť rokov musí byť kráľovská ľalia presadená na nové miesto. Práve v tejto chvíli sa najčastejšie používajú na vegetatívne rozmnožovanie cibuľkami mladých dcér, ktoré sa vytvárajú v hojnej miere na základni rastliny v podmienkach vysokej poľnohospodárskej technológie.

Ako transplantovať ľalie

Pri pestovaní kráľovskej ľalie je dôležité vziať do úvahy skutočnosť, že táto kultúra musí byť v zimnom období pokrytá listovou vrstvou až do 8 - 10 cm. Ľadový regál veľmi dobre rastie medzi riedkymi kríkovými porastmi, ktoré v zime pomáhajú zachovať snehovú hmotu, čo pomáha chrániť ľaliovky pred zamrznutím.Komentáre:

 1. Cyneric

  Je mi ľúto, ale podľa môjho názoru sa mýlite. Som si istý. Pokúsme sa o tom diskutovať. Napíš mi v PM, hovorí s tebou.

 2. Winetorp

  V tomto sa nerozíď!Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Recepty na výrobu palaciniek babičky v mlieku

Nasledujúci Článok

Konzervované paradajka s bazalkou