Technológia transplantácie malín na nové miesto na jeseň a na jarWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Bežné maliny (z Latinského Rúbus idáeus) pestujú záhradníci našej krajiny veľmi aktívne po mnoho rokov. Presádzanie malín na nové miesto je jednou z najdôležitejších poľnohospodárskych postupov používaných pri pestovaní plodín bobúľ v záhradníctve.

Preneste technológiu na nové miesto

Malina je neoddeliteľnou súčasťou takmer každej krajiny alebo pozemku v domácnosti. Uskutočnenie transplantácie maliny na nové miesto vám umožní vyriešiť niekoľko problémov naraz, ktoré vznikajú pri pestovaní kríkov bobule:

 • rastliny by sa mali opätovne vysadiť, ak je pôda v maline výrazne vyčerpaná a nie je schopná zabezpečiť vhodnú výživu pre bobuľovú kultúru;
 • ak sa v dôsledku nesprávnych agrotechnických opatrení zhoršilo zloženie pôdy a chýba stopové prvky alebo zmena pH pôdy;
 • pri sekaní plodov a prudkom poklese produktivity, ako aj pri znižovaní počtu nových produktívnych výhonkov;
 • ak na dlhú dobu neboli prijaté kvalitné preventívne opatrenia a ak sa v pôde akumulovalo veľké množstvo patogénnej mikroflóry.

Preto sa odporúča transplantovať kríky malín každé tri alebo štyri roky, čím sa zachová zdravie kultúry bobúľ a pozitívne ovplyvní celkový výnos malín. Je veľmi dôležité správne určiť, ktorý mesiac sa môžete pripraviť na transplantáciu rastlín, a vyzdvihnite čas, kedy je najlepšie transplantovať
bobuľová kultúra na nové miesto. Na jar alebo na jeseň môžete transplantovať kríky plodov, ale musíte dodržiavať základné pravidlá je nevyhnutné zamerať sa na konkrétny klimatický región a zohľadniť dlhodobú predpoveď počasia.

Transplantácii podliehajú iba najsilnejšie kríky malín s najrozvinutejšími koreňovými procesmi s priemerom stonky alebo viac. Všetky výhonky musia byť odrezané vo výške 60 - 70 cm nad koreňovým systémom. Odporúčania týkajúce sa transplantácie malín:

 • pôda v pestovateľskej oblasti by mala byť úrodná, kvalitná a dobre odvodnená;
 • na plochách predstavujúcich podmáčanú pôdu by sa maliny maliny znovu vysádzať na predtým pripravených vyvýšených hrebeňoch a prebytočná voda by sa mala odvádzať cez medziriadkové ryhy;
 • miesto musí byť nevyhnutne dobre osvetlené slnkom a okrem toho by nemalo byť negatívne ovplyvnené nárazovými severnými vetrami;
 • pôda sa musí vykopať a potom uvoľniť a zničiť na mieste na vysadenie všetkej vegetácie burín;
 • Ihneď po presadení sa odporúča zosypať pôdu okolo kríkov pilinami, rašelinou alebo slamou.

Pred vysadením malín sa musíte uistiť, že zníženie výnosu plodín bobúľ je spôsobené nedostatkom živín v pôde a nie prítomnosťou choroby alebo rastlinných parazitov. Inak, aj keď sa malina prenesie do novej oblasti, produktivita rastlín zostane nedostatočná.

Ako transplantovať maliny

Jarná transplantácia

Vyberateľné a bežné záhradné maliny by sa mali presádzať do vopred pripravených vykladacích otvorov alebo zákopov hlbokých 20 - 35 cm, apríl je najlepší čas na jarnú transplantáciu. Technológia jarnej výsadby je takáto:

 • vykopať diery s hĺbkou 30–40 cm a priemerom 50–55 cm so vzdialenosťou 50–60 cm;
 • vložte do výsadbových jám asi 5 kg dobre hnitého hnoja a dôkladne ho zhutnite;
 • na organickej vrstve vyplňte úrodnú pôdu pridaním 35–40 g síranu draselného a asi 60–70 g superfosfátu;
 • vyplňte vrstvu živín konskou pôdou a nainštalujte koreňový systém malín, opatrne odstránený z predchádzajúceho miesta pestovania.

Pri presádzaní rastlín je potrebné prehĺbiť sa na rovnakú úroveň, v akej boli predtým. Koreňový systém musí byť posypaný zmesou kompostu a ornice a potom starostlivo zhutnený. V záverečnej fáze transplantácie sa vykonáva zalievanie v množstve jedného vedra vody na rastlinu a následné mulčovanie organickou hmotou.

Presádzanie na jeseň: kedy a ako

Skúsení záhradníci používajú jesennú sezónu na transplantáciu malín. V pôdnych a klimatických podmienkach strednej zóny našej krajiny sa v septembri uskutočňuje transplantácia kríkov bobúľ. Transplantáty podliehajú dobre vyvinutým a absolútne zdravým výhonkom, ktorých horná časť by sa mala najskôr skrátiť asi o 15 cm. Technológia jesennej transplantácie je identická s jarnou transplantáciou malinových kríkov a prakticky nemá žiadne rozdiely. Hlavnou podmienkou je správna a predbežná príprava miesta na pestovanie malín, ako aj kopanie zákopových jám alebo jám požadovanej veľkosti.

Transplantáciu je možné vykonať nasledujúcimi spôsobmi:

 • bežným spôsobom, so vzdialenosťou medzi radmi 1,5 - 2 ma vzdialenosť medzi rastlinami 0,5 - 1 m;
 • metóda pásky s umiestnením do dvoch alebo troch riadkov so vzdialenosťou 0,6 - 0,9 ma intervalom medzi pásmi 1,5 - 1,8 m;
 • kríková metóda, vyznačením štvorcov s veľkosťou strán 1 - 1,5 m alebo jednoduchou výsadbou v najslnečnejších a najviac vyvýšených oblastiach.

Po udalosti je potrebné mulčovať bobuľové plantáže rašelinou alebo nakrájanou slamkou, čo pomáha inhibovať rast buriny a tiež udržuje vlhkosť potrebnú na rýchle prežitie. V období suchého jesene potrebujú rastliny zalievanie. Dodržiavanie technológie transplantácie umožňuje rastlinám bobúľ zakoreniť sa ešte pred začiatkom silného chladného počasia.

Odporúčania pre ďalšiu starostlivosť

Starostlivosť o transplantované kríky bobúľ spočíva v pravidelnom uvoľňovaní pôdy, včasnom zalievaní a systematickom používaní hnojív. Z dôvodu vysokej úrovne produktivity si transplantované maliny vyžadujú osobitnú pozornosť:

 • pri vykonávaní zavlažovacích opatrení je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že nadmerné zalievanie oneskoruje rast a vývoj kríkov bobúľ, ako aj nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu bobúľ a množstvo plodín;
 • na začiatku jesene sa rastliny môžu kŕmiť hnojivami, drevným popolom a minerálnymi komplexmi ako hnojivami;
 • hlavná časť koreňového systému kríky malín sa nachádza v hĺbke 12 - 15 cm, takže aplikáciu hnojiva musí sprevádzať plytké vykopávanie hornej vrstvy pôdy;

 • je potrebné okamžite odstrániť všetky nadbytočné výhonky, ktoré pri ich tvorbe môžu minúť viac ako polovicu celkového objemu všetkých užitočných látok z bobúľ;
 • na odstránenie nadmerného rastu sa odporúča použiť naostrenú lopatku, ktorá sa v hĺbke 5 - 8 cm od zeme podrezáva;
 • po ukončení plodenia by sa mali odstrániť rastliny, ktoré odkrvili dvojročné výhonky, mladé alebo slabé konáre, ktoré nie sú schopné tolerovať zimné mrazy, a malo by sa vykonať skrátenie apikálnej časti jednoročných výhonkov;
 • v neskorom jesennom období mnohí skúsení záhradníci úplne odstránia nadzemné časti rastliny, odstránia zvyšky rastlín a lístie a následne mulčujú malinové pole slamy alebo sena.

Ako pestovať sadenice malín

Najväčšie škody na výsadbe malín sú spôsobené plesňovými chorobami, ktoré predstavuje antracnóza, botritída, didimella, leptospherium a múčnatka. Avšak podstatná časť opravných odrôd je voči takýmto chorobám imunná a dokonca aj prítomnosť škodlivého faktora na novo vytvorenom malinovom ovocí umožňuje stabilný a vysoký výnos.Komentáre:

 1. Mekhi

  Bravo, what necessary phrase..., an excellent idea

 2. Felmaran

  Máš úplnú pravdu. In this something is I think that it is the excellent idea.

 3. Vaden

  I apologize for interfering, but in my opinion this topic is already out of date.

 4. Mikagal

  Myslím, že nemáš pravdu. Zadajte, budeme to diskutovať. Napíš mi v PM.

 5. Nektilar

  Máš úplnú pravdu. In it something is also to me it seems it is excellent idea. Súhlasím s tebou.

 6. Akirisar

  It's just a bomb !!!Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Recepty na výrobu palaciniek babičky v mlieku

Nasledujúci Článok

Konzervované paradajka s bazalkou