Satanská huba: aké je to skutočne nebezpečnéWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Medzi jedlé a jedovaté huby je veľa podobných jedlým. Jedným z nich je satanská huba. Skúsení zberači húb vedia, že jej konzumácia spôsobuje vážne otravy. Keď viete, ako vyzerá satanská huba, môžete sa chrániť pred negatívnymi dôsledkami jej náhodného použitia.

Charakteristiky a popis

Huby rodu Borovik alebo Boletus z čeľade Boletus alebo Boletaceae patria do kategórie nejedlých alebo jedovatých a najčastejšie sú v našich lesoch zastúpené dvoma hlavnými druhmi: satanovou hubou a falošnou satanovou hubou.

Možnosti porovnaniaSatanová hubaFalošná satanská huba
Latinské menoBoletus satanasBoletus splendidus
Toxické vlastnostijedovatýnepožívateľný
Priemer viečkaDo 30 cm5,5 - 10,5 cm
Klobúk tvarHemisférický alebo zaoblený vankúš a potom sa pokloníVankúšovitý, konvexný, s ostrými a vystupujúcimi okrajmi
Povrch kapotyHladký alebo mierne zamatový, bez vlhkostiBez vlhkosti, mierne plstené alebo úplne hladké
Sfarbenie klobúkovNajčastejšie je belavá alebo sivastá, ale môže byť špinavá sivá alebo olivovo-šedá, so žltkastým alebo okrovým odtieňom a škvrnamiMliečna káva alebo hnedá s ružovkastým nádychom
Opis buničinyBiele alebo žltkasté sfarbenie s jemnou modrou alebo sčervenaním na rezeJemná konzistencia, svetlo žlté sfarbenie, načervenalé alebo modrasté pri reze
Popis nohyDlhé nie viac ako 15 cm a hrúbka asi 9 - 10 cm, hľúzovité alebo valcové, so zúžením v hornej časti, husté. Zafarbenie na vrchu je žltkasto-červené a na spodnej strane je hnedasto-žlté. Prítomnosť sieťového vzoruDĺžka nie je väčšia ako 8 cm s priemerom 5 cm. Valcový tvar s výrazným zúžením v oblasti dna. Povrch je žltkasto sfarbený, na spodku s karmínovým odtieňom, pokrytý tenkou sieťovinou

Dvojité huby

V niektorých oblastiach našej krajiny sa môžu milovníci pokojného lovu stretnúť aj s týmito nepožívateľnými a podmienečne jedlými dvojitými hubami z rodu Boletus:

 • belavý hríb alebo Albidus;
 • nejedlý hríb alebo Salopus;
 • ružovo-zlatý hríb alebo Rhodoxanthus;
 • legálny boletus alebo Legaliae;
 • olivovo hnedý dub alebo Luridus;
 • bodkovaný dub alebo Erthropus.

Satanová huba: opis

Neskúsení hubári tiež často v niektorých fázach vývoja plodného tela zamieňajú boletus satanas s jedlou hubou huby alebo veľmi častým svetlým sivom. Rozlišovanie huby vzácnych ošípaných od nepožívateľnej satanskej huby nie je vôbec ťažké. Na reze jedlej buničiny nie je žiadna výrazná modrosť. Okrem toho majú mladé exempláre tubulárnu vrstvu bieleho zafarbenia a prítomnosť nazelenalých odtieňov je charakteristická pre staré huby.

Nátierka

V posledných rokoch sa satanská huba nachádza v našich lesoch relatívne často v dôsledku otepľovania podnebia. Ovocie preferujú vápenaté pôdy pre rast a vývoj. Obdobie aktívneho plodu nastáva v polovici leta a trvá do prvej dekády jesene. Boletus satanas rastie jednotlivo aj v malých skupinách. Je to bežné najmä v listnatých lesoch.

Môžem jesť

V západoeurópskych literárnych prameňoch sa satanská huba najčastejšie uvádzala ako jedovatá a spôsobujúca vážne otravy, ktoré slúžili ako základ pre kultúru na získanie takého zlovestného mena. Francúzski a českí kulinárski špecialisti napriek tomu zaznamenali svoju dobrú chuť a vhodnosť na vyprážanie a varenie pri dodržaní technológie varenia.

Zahraniční kuchári odporúčali niekoľko dní namáčať ovocné telá boletus satanas včasnou výmenou vody, po ktorej bolo potrebné variť niekoľko hodín.

Vďaka štúdiu chemického zloženia huby Boletus satanas sa odborníkom podarilo izolovať dostatočne toxické látky, medzi ktoré patrí malé množstvo muskarínu, ako aj bolesatínový glykoproteín, ktorý môže mať blokujúci účinok na syntézu proteínov a spôsobiť stagnáciu krvi v pečeni, ako aj ťažkú ​​trombózu.

Podľa väčšiny skúsených hubárov sa táto huba stala známou vďaka tomu, že neskúsení priaznivci pokojného lovu vyskúšali surové mäso Boletus satanas, ktoré spôsobovalo silné bolesti brucha, nezvratné zvracanie a trávenie. spravidla hlavné príznaky otravy boli pozorované šesť hodín a skončili v zotavovaní, to však umožnilo priraďovať huby iba do kategórie podmienene jedlých. V niektorých krajinách vrátane Ruska je satanská huba jedovatá a nevhodná na ľudskú spotrebu.

Jedovaté huby: príznakyKomentáre:

 1. Bane

  All of the above is true. We can communicate on this theme. Here or at PM.

 2. Voistitoevitz

  I apologise, I can help nothing, but it is assured, that to you will help to find the correct decision. Do not despair.

 3. JoJotaxe

  Bravo, to bude mať skvelú vetu len tak mimochodom

 4. Reve

  What words...

 5. Dervon

  Maybe enough to argue ... It seems to me that the author wrote correctly, but it was not necessary so sharply. P. S. I congratulate you on the last Christmas!

 6. Sibley

  bude prijatý akýkoľvek zvláštny prenos.

 7. Melrone

  Certainly. It was and with me. We can communicate on this theme.

 8. Giflet

  Wacker, your phrase is simply excellentNapíšte správu


Predchádzajúci Článok

Originálne topánky pre domácich majstrov vyrobené z vatových vankúšikov

Nasledujúci Článok

Aké sú tieto diery na paradajkových plodoch