Ako si vyrobiť vysoké posteleWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vysoké postele sú jedným z populárnych spôsobov organizácie záhradnej ekonomiky alebo kvetinovej záhrady. Nie je prekvapujúce, že majitelia prímestských oblastí majú záujem o to, ako si sami vyrábajú vysoké postele pre pestovanie rôznych plodín. Postele môžete postaviť v skleníku alebo na otvorenom priestranstve a účinok je zaručený pri dodržaní všetkých pravidiel.

Podstata vyvýšeného usporiadania

Vysoké lôžko je pozemok úrodnej pôdy vyvýšený 30-50 cm nad povrchom. Vo svojom jadre ide o umelé veľkoobjemové miesto, ktoré je oveľa vhodnejšie na starostlivosť o rastliny. Takéto vyvýšené postele majú štandardný dizajn: obmedzujúca bariéra (rám) okolo celého obvodu a viacvrstvová úrodná pôda, ktorá je vyplnená podľa určitých pravidiel. Samozrejme by sa mal zabezpečiť zavlažovací systém. Vysoké záhradné lôžko v skleníku môže tiež obsahovať vykurovací systém.

Vysoké postele sa priaznivo používajú v oblastiach, v ktorých nie je klíma pre pestovanie rastlín priaznivá. Výška takýchto štruktúr vám umožňuje vyniesť úrodnú vrstvu z mraziacej zóny, pretože na zemskom povrchu oveľa skôr slnečné lúče zabezpečujú zahrievanie. Vo všeobecnosti možno rozlíšiť tieto výhody vysokých postelí: možnosť optimálneho využitia zakúpenej pôdy; ľahká údržba (nie je potrebné sa počas práce ohýbať); ľahkosť usporiadania drenáže; zbaviť sa buriny; poskytovanie prírodného vykurovania; možnosť samostatného usporiadania.

Výber materiálu pre rám

Pôda vysokého lôžka je držaná vo vnútri rámu vo forme koryta, zatiaľ čo jeho stena môže mať rôzne výšky a samotný rám môže mať iný tvar (obdĺžnik, kruh, atď.).

Spoľahlivosť a trvanlivosť postele, ako aj jeho dizajn, závisia od toho, z akého materiálu je vyrobená hraničná stena rámu.

Ako materiál pre rám sa najčastejšie používajú tieto materiály:

 1. Strom. Často sa používajú vysoké postele z dosiek, ktoré sú spôsobené jednoduchosťou usporiadania, dekoratívnosťou a prirodzenosťou dreva, ekologickou čistotou materiálu. Dôležitá podmienka: nepoužívajte použité drevené výrobky so škodlivou impregnáciou (napríklad podvaly) alebo s nebezpečným náterom.
 2. Steny z tehál. Takéto ploty môžu byť postavené v rôznych výškach a rôznych tvaroch a ich výhodou je vysoká pevnosť a trvanlivosť.
 3. Plot. Pomerne jednoduchý a lacný dizajn v tvare prepletených vetiev. Dôležitá nevýhoda: vyrážky a vylúhovanie pôdy medzerami, rýchle vysušenie zeme. Medzery zároveň poskytujú prevzdušňovanie pôdy. Inštalácia systému je časovo náročná, ale môže sa vykonať bez finančných nákladov.
 4. Kov. Vysokú posteľ môžete vyrobiť z použitého plechu, vlnitej lepenky, rôznych kovových profilov.
 5. Betón. Plot možno postaviť naliatím betónu do debnenia. Pri použití betónu je potrebné mať na pamäti, že v priebehu 1,5 - 2 rokov sa v susedných častiach pôdy objaví zvýšená kyslosť.
 6. Plast je považovaný za najmodernejší a najsľubnejší materiál pre vysoké postele v záhrade alebo pre postele v skleníku. Môžete si vybrať hárok už hotového formulára alebo ho ohnúť podľa vybraného projektu.

Ako pôda zaspáva

Vnútorná úrodná časť vysokých postelí sa môže vykonávať rôznymi spôsobmi. Najväčšiu obľubu získali 2 možnosti: teplá posteľ (ohnisko) a aranžmá bez kopania.

Teplé vysoké lôžko sa pripravuje naplnením niekoľkými vrstvami pôdy. Najnižšiu vrstvu (na povrchu Zeme alebo s miernym prehĺbením) tvorí geotextília. Ďalej sa naleje drenážna zmes zmesi piesku, trávy, handier a odpadového papiera. Úrodné formy pôdy vyššie: rašelina a hnojená pôda. Celková výška takýchto postelí je 35 - 50 cm Po naplnení sa odporúča naliať veľa horúcej vody a prikryť plastovou fóliou navrchu.

Technika bez výkopu spočíva v opätovnom naplnení pôdy do koryta rámu a následnej údržbe bez výkopu. Na takúto štruktúru by sa nemalo chodiť a nemalo by sa ňou narážať. Organické hnojivo sa aplikuje pravidelne. Mulčovanie pôdy sa aktívne využíva.

Vysoké postele z dosiek

Odporúčania na dojednanie

Pri príprave vysokej postele sa odporúča dodržiavať určité pravidlá:

 1. Miesto je najlepšie vybavené na zhutnenej pôde medzi trávnikom, takže slnko padá na miesto najmenej 5-6 hodín denne.
 2. Horná plodná vrstva by mala byť najmenej 10-15 cm.
 3. Pred výsadbou sa zemina hojne vyleje vodou a nechá sa 3 až 4 dni pôsobiť pod plastovou fóliou.
 4. Optimálna šírka typického obdĺžnikového lôžka je 125 - 130 cm.
 5. Pôda by mala byť našuchorená a drobivá.
 6. Lôžko by malo byť vybavené zavlažovacím systémom: bežnou metódou je hadica so zavlažovacími dýzami po obvode, kolmá alebo v uhle 120 °, ako aj použitie zavlažovacej kvapky.
 7. Pri pestovaní rastlín s dlhými stonkami je vhodné vytvoriť mrežu - takto sa pestujú uhorky, fazuľa atď.
 8. Dlhá strana je lepšie orientovaná južným smerom.
 9. Musia sa prijať opatrenia na odstránenie účinkov silného vetra.
 10. Pristátie na vysokej posteli je v priemere 2-krát hustejšie ako na normálnej posteli.

Vysoké postele nachádzajú čoraz väčší počet obdivovateľov v oblastiach s rizikovým poľnohospodárstvom. Takéto štruktúry patria medzi teplé systémy a umožňujú vám získať skoršiu úrodu. Môžete ich vybaviť vlastnými rukami, berúc do úvahy konštrukčné prvky.

Kopať alebo nekopať vysoké posteleKomentáre:

 1. Kristian

  Táto úžasná myšlienka sa vám bude hodiť.

 2. Naomhan

  Súhlas, je to skvelý nápad

 3. Weardleah

  Absolútne nesúhlasím s predchádzajúcim vyhlásením

 4. Ridere

  Odpoveď, znamenie ducha :)

 5. Shar

  Podľa môjho názoru sa mýlite. Som si istý. Pošlite mi e -mail na pm.Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Originálne topánky pre domácich majstrov vyrobené z vatových vankúšikov

Nasledujúci Článok

Aké sú tieto diery na paradajkových plodoch