Poľnohospodárske skleníkové komplexy: typy, vlastnosti a technológia montážeWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Skleníkové stavby sú potrebné na vytvorenie potrebných podmienok pre pestovanie plodín. Bolo vyvinutých niekoľko typov skleníkov, ktoré sa delia na základné štruktúry potrebné na výsadbu iba v určitých ročných obdobiach, ako aj na multifunkčné poľnohospodárske skleníky, ktoré umožňujú hospodárenie počas celého roka.

Druhy skleníkových štruktúr

Väčšina poľnohospodárskych skleníkov sa líši v type konštrukcie.

Medzi nimi sa zvyčajne rozlišujú:

 • jednopodlažné rámy s hlinenou výplňou: takéto skleníky sú najjednoduchšou možnosťou s najdostupnejšou cenou pre poľnohospodára, vyznačujú sa však minimálnymi podmienkami pre pestovanie plodín;
 • tradičná možnosť je štítová konštrukcia s plnou strechou, ktorú tvoria skleníkové rámy; Aj na veľkých farmách sa používajú štítové skleníky, ktoré sa vyznačujú prítomnosťou veľkých múrov.

Skleníkové stavby sú tiež rozdelené podľa typu priestoru usporiadaného vo vnútri:

 1. Regály. Takéto návrhy umožňujú pestovať rastliny na policiach, ktoré sú vybavené pohodlnými stranami.
 2. Besstelazhnye. Tieto skleníky sa vyznačujú väčšou lacnosťou, keďže plodiny rastú na zemi.

Materiálové vlastnosti

Väčšina poľnohospodárskych skleníkových stavieb je navrhnutá na celoročné použitie, takže ich výstavba vyžaduje použitie moderných stavebných materiálov. Revolúciou konštrukcie skleníkov bolo použitie polykarbonátu ako hlavného materiálu pre povrchové úpravy rámov.

Polykarbonát je relatívne nový stavebný materiál, ktorý sa čoraz viac používa na organizovanie efektívneho poľnohospodárstva. Je to vďaka jedinečnej kombinácii technických a prevádzkových vlastností tohto plastu.

Polykarbonát má nasledujúce vlastnosti:

 • jeho hlavným rozdielom je vysoká pevnosť;
 • Má izolačnú funkciu;
 • neinterferuje s prienikom svetelných lúčov, blokuje škodlivé žiarenie;
 • ľahká technológia na demontáž konštrukcie uľahčuje prepravu skleníka;
 • materiál je veľmi odolný a spoľahlivý, pokiaľ ide o jeho vlastnosti, nie je horší ako ľahké kovy, ale má nižšiu hmotnosť;
 • pri montáži vlastnými rukami umožňujú tieto skleníky rezanie bez použitia špeciálneho vybavenia.

Pri použití tohto materiálu pre skleníkové konštrukcie je potrebné poznať jeho nevýhodu: polykarbonát sa týka syntetických materiálov, preto nezabezpečuje ochranu životného prostredia, ale spoločnosti vyrábajúce tento plast sa snažia čo najviac eliminovať škodlivé účinky na plodiny.

Funkcie filmových skleníkových konštrukcií

Filmové skleníkové konštrukcie sú ľahkou verziou skleníkov zo skla a polykarbonátu. Ako základ pre tieto skleníky sa vyberie kovový rám, ktorý sa následne pokryje fóliou.

Hlavnými výhodami týchto skleníkov sú:

 • odolnosť materiálu voči biologickým nepriaznivým účinkom;
 • vodotesnosť;
 • nízka cenová kategória.

Konštrukcie filmového skleníka na kovovom ráme sú obľúbené len z dôvodu ich prijateľnej ceny. Avšak stojí za zváženie, že znížené náklady na materiál sa veľmi zriedka kombinujú s jeho vysokou kvalitou. Fólia má výrazne nižšiu pevnosť ako polykarbonát. Taktiež s časom počas prevádzky sa znižuje jeho priepustnosť svetla. Skúsení poľnohospodári tvrdia, že filmový povlak sa musí zmeniť po 2 až 3 rokoch.

Používanie voliteľného vybavenia

Aby sa zabezpečil efektívny rast plodín, sú okrem skleníkov potrebné ďalšie zariadenia, ktoré vytvárajú mikroklimatické podmienky:

 1. Vetracie systémy vám umožňujú vyčistiť vzduch vo vnútri skleníkového komplexu.
 2. Technológia debnenia minimalizuje vystavenie nebezpečnému slnečnému žiareniu.
 3. Celoročné poľnohospodárske skleníkové komplexy sú často vybavené viac okruhovými vykurovacími systémami. Pokročilá konfigurácia skleníkov umožňuje poľnohospodárovi nezávisle upraviť distribúciu chladiacich uzlov na základe požiadaviek konkrétneho skleníkového komplexu.
 4. Rovnako dôležité sú zavlažovacie systémy, ktorých čerpacie zariadenie je nakonfigurované pomocou programov, ktoré umožňujú reprodukciu zavlažovania a kvapkania zavlažovania, ak je to potrebné.

DIY skleníkové zostavenie

Rám je v zásade k dispozícii vo forme súpravy pripravenej na zostavenie, pozostávajúcej z kovových prvkov rámu. Rám by sa mal pripevňovať iba pomocou upevňovacích prvkov, ktoré sú súčasťou základného balenia.

Najdôležitejším krokom pri vytváraní skleníkového komplexu je položenie základu. Typicky sa ako základ používa betónový základ, ktorý sa ďalej delí na stĺpový a pásový pohľad. Masívne skleníky si vyžadujú vytvorenie zákopov, naleje sa do nich betón a potom sa do nich ponoria energetické tyče, na ktoré je konštrukcia nainštalovaná.

Ako povlak môžete použiť polykarbonát, sklo alebo film. Za najjednoduchší rámový povlak sa považuje filmový systém, ktorý je upevňovacími prvkami pripevnený k spojovacím prvkom rámu.

Odhadované náklady

Vysoké náklady na poľnohospodárske skleníky sú určené ich veľkosťou v porovnaní s letnými chatkami. 5-metrová základňa rámu s hrúbkou 2 metre a rovnakou výškou teda stojí asi 60 tisíc rubľov. Takéto rozmery sú počiatočné rozmery na vytvorenie skleníka a najoptimálnejšie možno považovať za metre 10x5x3, čo stojí v priemere 125 tisíc.

Konkrétnejšie náklady sa vypočítajú pri zohľadnení použitia dodatočného vybavenia. Napríklad skleník s automatickým osvetlením, kúrením a vetraním stojí asi 200 tisíc.

Doskové skleníky urobte sami z profilu a polykarbonátu

Celoročné poľnohospodárske skleníky sú štruktúry, ktoré vám umožňujú nepretržite hospodáriť. Typ potrebného skleníka a jeho doplnkové vybavenie sa vyberajú s ohľadom na rozpočet poľnohospodára, ako aj typ pestovaných plodín a ich množstvo.Komentáre:

 1. Ai-Wahed

  Rešpektujte a rešpektujte blogera.

 2. Nakree

  I know one more decision

 3. Rodolfo

  Bravo, brilantná myšlienka

 4. Salih

  Veľmi pekne vám ďakujem za pomoc v tejto veci, už to budem vedieť.

 5. Burhford

  váš nápad bude užitočný

 6. Almo

  Samozrejme máte pravdu. Je tu niečo, a to je skvelý nápad. Podporím ťa.

 7. Faugar

  Vyzeralo to cool...Napíšte správu


Predchádzajúci Článok

Recepty na výrobu palaciniek babičky v mlieku

Nasledujúci Článok

Konzervované paradajka s bazalkou